Diğer
  Ana SayfaSağlıkDişlerimi beyazlatayım derken...

  Dişlerimi beyazlatayım derken…

  -

  İnternet sitelerinde satışa sunulan diş beyazlatma ürünleri diş minesine ve diş etlerine zarar verebiliyor. Diş beyazlatma işleminin uzman hekimler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, “Kimyasal olarak bu ürünler içeriğinde zayıf beyazlatıcı barındırıyor. İçeriğindeki boya maddesi sayesinde dişler beyazlamış gibi görünebiliyor fakat üründeki leke giderici aşındırıcılar, diş minesine ve diş etine zarar veriyor” diyor. Diş beyazlatma işlemi hekimlerce iki şekilde uygulanıyor.

  ● Ev tipi beyazlatma işleminde ağız ölçünüze uygun kalıplar hazırlanıyor. Bu kalıbın içerisine bir ilaç konularak, beyazlatılacak dişlerin üstüne yerleştiriliyor ve günde ortalama 4–6 saat takılması gerekiyor. İşlem ortalama 10 gün sürüyor.

  ● Ofis tipi beyazlatma işlemi ise lazer veya farklı ışık kaynakları kullanılarak yapılıyor ve yaklaşık bir saat sürüyor. Beyazlatma işleminin ağız bakımına bağlı olarak yılda bir kez yeniden uygulanması gerekebiliyor.

  Neler leke yapıyor?
  ➤ Soda ve kolalı içecekler: İçerdikleri yoğun asit sebebi ile diş minesinde leke yapıyorlar.
  ➤ Kırmızı ve beyaz şarap: Kırmızı şarap yoğun rengi, beyaz şarap ise içerdiği asit nedeniyle dişlerde lekeye neden oluyor.
  ➤ Kahve ve çay: İçerdikleri kafein ve doğal renklendiriciler nedeniyle dişlerde leke bırakıyorlar.
  ➤ Meyve suları: Havuç suyu ve vişne suyu gibi “kromojenic” içerikli gıdalar da diş lekelerine sebep oluyor.
  ➤ Hazır gıdalar: Enerji içecekleri ve hazır gıdalarda bulunan gıda boyaları da leke oluşumunu hızlandırıyor.

  kondomKorkuyoruz ama kondom kullanmıyoruz!
  İnternet üzerinde yapılan “Güvenli Seks” araştırmasında 20 binin üzerinde katılımcının verdiği yanıtlar, ilginç bir gerçeği ortaya koyuyor: İstenmeyen gebelik ve AIDS, endişe duyulan konuların başında gelse de prezervatif kullanımı oldukça düşük. Katılımcıların yüzde 71’i son kez seks yaptıklarında kondom kullanmadıklarını belirtiyor, üçte biri ise prezervatif alırken utanıyor. DKT arkadaslar-ergenlerde-tehlikeyi-artiriyorInternational Türkiye’nin Fiesta için yaptığı araştırmaya göre; Türkiye’de her üç kadından biri ve erkeklerin neredeyse yarısı partnerlerini aldatıyor. Ayrıca her 100 kadından 35’i tek gecelik ilişki yaşadığını belirtirken, erkeklerde bu oran yüzde 61’e çıkıyor. Ankette ayrıca, cinsel ilişkiye girmek için âşkın gerekliliğine inanan erkeklerin oranı yüzde 18’de kalırken, kadınların yüzde 62’si cinsel birliktelik için âşık olmanın şart olduğunu düşünüyor. Ertesi gün ismi hatırlanmayan biriyle seks yapma oranı erkeklerde yüzde 28, kadınlarda ise yüzde 13.

  - Advertisement -

  Arkadaşlar ergenlerde tehlikeyi artırıyor
  Gençlerin daha fazla risk almaya açık olduğu, bilinen bir gerçek. Yapılan bir araştırma ise alınan riskin grup içinde olunduğunda çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Grup içinde araba kullanan bir genç, normalden 5 kat daha fazla kaza yapma riskine sahip. Ayrıca gençlerin grup içindeyken suç işleme eğilimleri de artıyor. Amerika’daki Temple Üniversitesi psikologlarından Jason Chein ve Laurence Steinberg, ergenlik dönemindeki gençleri ve yetişkinleri bir oyunla sınamış. Katılımcıların hızlı kararlar almaları gereken araba yarışı simülasyonu sırasında beyin aktiviteleri MR yöntemiyle izlenmiş. Tüm denekler, oyunu hem yalnız hem de arkadaşları izlerken oynamış. Oyunu yalnız oynayan tüm yaş grupları birbirlerine yakın düzeyde riske girerken, sadece ergenlik döneminde olanların arkadaşları izlerken çok daha fazla risk aldıkları gözlemlenmiş. Chein, “Eğer arkadaşların varlığı basit bir dikkat dağıtma olsaydı, bunun etkilerini beyin fonksiyonlarında görebilirdik. Oysa kendilerinin izlendiğini bilen ergenlerde, beynin ‘ödüllendirme’ ile bağlantılı bölgelerinde büyük aktivasyon gözlemlendi. Sosyalleşmek bu dönemde büyük önem taşıyor ve arkadaşlarla birlikte ödüllendirme sistemi daha da öne çıkıyor, bu da riskli kararları kolaylaştırıyor” diyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz