Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetDiyet bozmayan, düşük kalorili Yılbaşı tatlıları

  Diyet bozmayan, düşük kalorili Yılbaşı tatlıları

  -

  Bu sayfalardaki tatlılara şöyle bir bakın… Bunlardan bir hatta iki porsiyon bile yemenin diyetinizi bozmayacağını söylersek bize inanır mısınız? İnansanız iyi olur çünkü bunlar son derece düşük kalorili, bir o kadar lezzetli tatlılar. Ve eminiz ki sadece yılbaşı gecesinde değil bütün yıl boyunca favoriniz olacaklar.

   
   

  Yılbaşı gecesinde çoğumuz özel partilere katılır, evimizde davetler veririz. Tabii, bu da, çoğu zaman bütün yıl boyunca yaptığımız diyetimizi bozmamız, uğraşıp verdiğimiz kiloların bir kısmını geri almamız, yani yeni yılın ilk gününü bozuk bir moralle karşılamamız anlamına gelir. Yemekler tamam da, hele o nefis tatlılara karşı koymak bazen ne kadar da zor olur! Biz de bu yıl, bu dertten mustarip olan herkesi düşündük ve onlar için düşük kalorili tatlılara yer verdiğimiz bu sayfaları hazırladık.

  Taksim Gezi Pastanesi’nin Ana Mutfak Şefi Talip Çiloğlu siz Formsante okurlarına özel bu hafif tatlıları yaptı. Hatta, eline kağıt kalem alıp, her bir tatlının bir porsiyonunun kaç kalori olacağını bile tek tek hesapladı.

  Evet, bunlar hafif tatlılar ve gerçekten de, o kadar düşük kalorililer ki değil bir, iki porsiyon bile yeseniz diyetiniz kesinlikle bozulmaz. Üstelik pek çok hafif tatlının aksine son derece lezzetli olduklarını da hemen belirtelim. Bunda Şef Talip Çiloğlu’nun da katkısı büyük tabii ki! Üstelik şefimiz bizi kırmadı ve bu tatlıların niye bu kadar lezzetli olduğuna dair tüm sırları verdi. Ayva tatlısının tadının nasıl suyuna atılan elmayla portakal kabuğundan geldiğini, gençlik iksiri nar suyu ve jelatin yapraklarıyla nasıl jöle hazırladığını ve böğürtlen ve frenk üzümlerinin tatlıları süslemede ne kadar hafif ve akıllıca seçim olduğunu bir bir anlattı. Siz de bu püf noktalarını dikkate alarak, hepsi kısa zamanda ve pratik bir şekilde hazırlanacak tatlılarımızı yapabilirsiniz. Bu arada tariflerdeki malzemelerin 4 – 5 kişi için düşünüldüğünü de hatırlatalım. Yani, eğer davetli sayınız bundan daha fazlaysa, oranlara sadık kalarak, malzemelerin miktarını arttırabilirsiniz.
  İşte, tatlılarımız ve tarifleri… Bunları sadece yılbaşında değil tüm yıl boyunca sofralarınızdan eksik etmeyeceğinize ve bu tatlılardan en az birinin favoriniz olacağına eminiz.

  Devamı 2005 Aralık sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz