Diğer
  Ana SayfaStilDiyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  -

  Dilara KoçakYeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik…

  Yeni kitabınızdan biraz bahseder misiniz? Okuyucular içinde neler bulacaklar?
  Yeni kitabımın ismi ‘Afiyetle Diyet’. Aslında diyet lafı artık çok sıkıcı olmaya başladı. Bu yüzden kitabın ismini “Diyet Yapma Sıkılırsın” diye düşünmüştüm ama daha sonra ‘Afiyetle Diyet’ çok beğenildi ve değiştirdik. Çünkü insanlar diyet yapıp tekrar kilo almaktan sıkıldı. Ben bu noktada yeni bir bakış açısı yaratmak istiyorum. Kitabı okuyanlar; diyetten vazgeçmenin sebepleri nelerdir, bu konuda ne yapmalı, diyet listesinin esiri olmadan nasıl kilo verilir, gibi sorulara cevap bulacaklar. Ben kitapta ‘vazgeçmek’ ve ‘diyette başarısızlık nedenleri’ gibi konulara ağırlık verdim.

  Diyetten vazgeçildiğini söylüyorsunuz. Peki diyetten ne zaman vazgeçiliyor?
  Diyete başladıktan sonraki bir, iki hafta motivasyonun en iyi olduğu dönem. Çünkü başlangıçtaki doğal heyecan, diyet yapan kişiyi motive etmeye yeterli. Ancak, genelde iki, üç hafta sonra, ‘yeni’ yeme alışkanlığı her zamanki yaşam tarzıyla çatışmaya başlıyor, eğer kişi bu konuda hazırlıklı değilse, diyete devam etme arzusu giderek solmaya başlıyor. Bu durum maalesef diyet yapan kişilerin karşılaştığı ilk büyük duygusal problem ve vazgeçme sebebi. Bireyi buna psikolojik olarak önceden hazırlamak gerekiyor.

  Kitabınızın kapağında sizin makarna yerken fotoğrafınız var. Buradaki mesaj nedir?
  Kitabın içinde benim hikayelerim var. Ben kebapçıya veya mantıcıya gittiğimde ne yapıyorum? Suşi seviyorum, çikolata yiyorum ama o gün veya ertesi gün nasıl davranıyorum? Kitabın ansiklopedik bir başucu kitabı olmayıp roman gibi okunabilecek akışta ve hayatın içinden hikayelerle olmasına dikkat ettim.

  Neden diyetler başarısız? Hata nedir?
  Diyette mükemmel olmaya çalışmak ve küçük kaçamakların suçluluğu ile ezilmek, en büyük hata. Bu suçluluk duygusu diyetten vazgeçmek için en büyük sebep. Kitabın temel konularından birisi de bu zaten. Diyeti yarış olarak görmeden kilo vermenin daha kolay olduğu anlatılıyor ve bireyi sıkmayan, üzmeyen, rahatlatan öneriler üzerinde duruluyor.

  - Advertisement -


  Sporla aranız nasıldır? Ne tür sporları tercih edersiniz?
  Pilates ve yürüyüş yapıyorum, ayda iki, üç kez de masaj yaptırmaya çalışıyorum.

  Vücudunuz ve cildiniz için özellikle uyguladığınız bir bakım var mı?
  Masaj ile birlikte deniz tuzu ile peeling yaptırıyorum, vücut bakımını ve cilt bakımını bedenimi ve kendimi şımartmak olarak görüyorum ve ihmal etmemeye çalışıyorum. Nemlendirici kremler ve yağları yoğun tempom müsaade ettiği sürece kullanmaya gayret ediyorum.

  Cildiniz için ne tür kozmetikleri tercih edersiniz?
  Bu konuda tutucuyum, çok sık marka değiştirmiyorum. Dört, beş yıldır aynı markayı kullanıyorum. Gece mutlaka makyajımı silerim, yüzümü yıkarım ve keremlerimi sürerim. Nemlendirici ve güneş koruyucu kremler ile göz çevresi bakımını önemli buluyorum.

  RÖPORTAJ: VECİHE ASLAN SÖZERİ – FOTOĞRAFLAR: DB İMAJ  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz