Diğer
  Ana SayfaRöportajDizi setlerinden kokuların gizemli dünyasına

  Dizi setlerinden kokuların gizemli dünyasına

  -

  “Şehnaz Tango”, “Ayrılsak da Beraberiz” gibi bir dönemin unutulmayan dizilerinde rol alan güzel oyuncu Ayşe Tolga, kariyerinin en parlak döneminde oyunculuğu bir kenara bıraktı ve kendini aromaterapinin büyüleyici kokuları arasına attı. Doğal ürünlerden oluşan bir marka da yaratan güzel oyuncu ile yeni yaşamı hakkında sıcacık bir sohbet gerçekleştirdik.

  Aromaterapi hayatınıza nasıl girdi?

  2005 yılında aromaterapiyle ilgilenmeye başladım. Doğal kozmetik ve spa’lar hakkında bir şeyler yapmak istiyordum ve yolum aromaterapiyle kesişti. Masaj terapileri, spa yöneticiliği eğitimleri aldım ve sonra Londra’da aromaterapi üzerine bir eğitim gördüm. O sırada kendi markam olan Aisha’nın üzerinde çalışıyordum.

   

  - Advertisement -

  Şu sıralar neler yapıyorsunuz?

  Aromaterapistlik yapıyorum, aromaterapiyle ilgili eğitimler veriyorum. Gerçekte bu işi bilen aromaterapistler yetiştirilmesini istiyorum. Çünkü aromaterapi yanlış tanımlanabiliyor, oysa aromaterapi bir bilim dalı. Kimya, fizyonomi, anatomi gibi bilgiler, eğitimler alınması gerekiyor. İki yağ koklatmanın aromaterapi olduğuna inanmıyorum. Ciddi bir bilim dalı ve bu bilimi bilen kişilerin uygulaması gerekiyor. Yanlış bilgilerle aromaterapi yapılmaz. Ayrıca koku danışmanlığı yapıyorum. Kişiye ya da firmalara özel koku üretiyorum. Önemli spa’ların kabin bakım ürünlerini hazırlıyorum. Oteller için üretimler yapıyorum.

   

  Aromaterapi ne anlama geliyor?

  Aromaterapi beş bin yıl öncesine dayanıyor. Antik Mısır’da mumyalama sırasında kullanılan yağlarla başlamış yani insanlık tarihi kadar eski bir bilim dalı. Yağlar, şifa olarak insan hayatına giriyor. O dönemde matemde, aşık olunduğunda, veba salgınında bile uçucu yağlar kullanılmış. Aromaterapide kullanılan yağlar, bitkilerin yapraklarından, tohumlarından, meyvelerinden, gövdesinden belli damıtma metotlarıyla elde edilen, bitkinin konsantre halini arındıran uçucu yağlar.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz