Diğer
  Ana SayfaSağlıkDoğal, beyaz parlak

  Doğal, beyaz parlak

  -

  Dişlerinizin doğal beyazlığını uzun süre kaybetmemesini istiyorsanız, alışkanlıklarınızı ve bildiklerinizi gözden geçirmelisiniz. İşte doğal, beyaz ve parlak dişler için önerilerimiz…

  Kırmızı şarap aklandı
  Bugüne kadar kırmızı şarabın hep dişlere zarar verdiği, hatta rengini sararttığı düşünülüyordu. Oysa yemek sırasında içilen beyaz şarabın, kırmızı şaraba ve kahveye oranla daha fazla zararı bulunuyor. New York Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, beyaz şarap dişlerde derin lekeler bırakabiliyor.
  Diş fırçalamanın zamanını ayarlayın
  Yanlış bilinen alışkanlıklardan biri de yemekten hemen sonra dişlerin fırçalanması. Özellikle de yoğurt, kurumuş meyve ya da sirkeli yemeklerden hemen sonra dişleri fırçalamak, bu yiyeceklerdeki asitlerin dişleri inceltmesine ve sarartmasına neden oluyor. Bu nedenle uzmanlar yemek yedikten bir saat sonra dişleri fırçalamanın çok daha doğru olduğunu belirtiyor.
  Karbonhidratları dengeleyin
  Kahverengi plak ağızdaki kötü görüntülerden biri. Plağa neden olan bakteriler ise sadece şekerli yiyeceklerden oluşmuyor, karbonhidratlar da plağa neden olabiliyor. Uzmanlar, ne kadar fazla karbonhidrat tüketilirse o kadar plak oluşacağını, bu nedenle karbonhidratların tek başına tüketilmesi yerine yemeklerle birlikte yenmesi gerektiğini belirtiyor. Örneğin atıştırmalık şeyler yemek yerine yemekle birlikte beyaz ekmek, kahvaltıda bisküvi yemek çok daha faydalı oluyor.
  Süt ve şekere dikkat!
  Yapılan yeni bir araştırmaya göre, siyah ya da yeşil çayı sütsüz, limonsuz ve şekersiz içmek ağzınızı asit erozyonundan koruyor. Ayrıca çayda bulunan polifenoller dişlerin çürümesine engel oluyor. Fakat meyve çayları için aynı durum söz konusu değil. Meyve çayları, portakal suyunun yaptığı gibi diş minelerine zarar verebiliyor.
  Su çok yararlı
  Tükürük, asitleri nötralize ediyor. Fakat sigara ve antidepresanlar nedeniyle kuruyan bir ağızda tükürük bu görevini yapamıyor. Su içmek ve şekersiz sakız çiğnemek ise bu sorunun giderilmesine yardımcı oluyor.
  Peynir tüketin
  Peynirin içinde bulunan kalsiyum, diş çürümesini önleyerek dişlerin kendi kendini onarmasını sağlıyor.
  Stresten kaçının
  Stresli kişiler özellikle gece uyurken dişlerini sıkıyor, bu durum ise diş minelerine zarar veriyor.
  Fırçalama alışkanlıklarınızı değiştirin
  Dişlerinizi fırçalarken dairesel hareketleri denemelisiniz. Uzmanlar, elektrikli diş fırçalarının daha yararlı olduğunu belirtiyor. Üç dakika boyunca elektrikli diş fırçasıyla dişleri temizlemek ise plak oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor.
  Evde beyazlaştırmaya dikkat
  Dişleri beyazlattığı söylenen ürünler evde kullanıldığında dişlere zarar verebiliyor. Bu nedenle diş beyazlatıcı ürünleri kullanmadan önce diş hekiminize başvurmanız öneriliyor.
  Meyve suyunu soğuk için
  Eğer meyve suyu içmeyi seviyorsanız uzmanların tavsiyesi soğuk olarak içilmesi. Çünkü soğuk meyve suyu, dişlere oda sıcaklığında içilmesinden daha az zarar veriyor.
  Kızartmayın, haşlayın
  Patlıcan, kırmızı ve yeşil biber kızartıldığında asitler oluşuyor. Dişlere zarar gelmemesi için bu yiyecekleri kızartmak yerine haşlama öneriliyor.

  Nilgün Yıldız

  Formsante Dergisi Nisan 2011  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz