Diğer
  Ana SayfaSağlıkDoğal ve etkileyici gülüşlerin sırrı

  Doğal ve etkileyici gülüşlerin sırrı

  -

  Güzel bir gülüşe sahip olmak isteyen herkesin tercih edebileceği Laminate venner yani yaprak porselen uygulaması diş dokusu kaybına neden olmadığı gibi diş etlerine de zarar vermiyor. Dentway Diş Klinikleri Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Alper Çıldır, yaprak porselen uygulamaları hakkında sorularımızı yanıtladı.

   

  Yaprak porselenler dişlere nasıl uygulanıyor?

  Yaprak porselenler, dişlerin ön yüzeyleri olan dudak ve yanakla temas eden yüzeylerine yapıştırılan, çok ince yapıdaki uygulamalar olarak tanımlanabilir. Genellikle dişler kesilmeden sadece dişlerin yüzeyinde çok ince bir pürüzlendirme yapılarak uygulanıyor. Yaprak porselenler, çok ince olmaları ve metal içermemeleri sayesinde gelen ışığın aynı doğal dişte olduğu gibi direkt geçmesine imkan tanıyor. Bu sayede doğal diş gibi görünüyor.

  - Advertisement -

   

  ESTETİK GÖRÜNÜM ÖNCEDEN GÖRÜLEBİLİYOR

  Sonucu hastalar önceden görebiliyor mu?

  Dişlerde herhangi bir işlem yapılmadan önce kişiye yaprak porselen uygulamasından sonra nasıl bir görünüme sahip olacağını önceden gösterebilmek mümkün. Yaprak porselen uygulaması isteyen kişiden öncelikle ölçü alınıyor ve bu şekilde kişinin diş modelleri elde ediliyor. Bu modeller üzerine yaprak porselenlerin taklitleri yapılarak hastaya gösteriliyor. Bu şekilde kişi dişlerinde hiçbir işlem yapılmadan önce üç boyutlu olarak nasıl bir estetik sonuç elde edileceğini önceden görebiliyor. Beğenilen modeller istenirse ağıza uygulanarak kişinin birkaç gün denemesi sağlanıyor. Dişlerin yüz ile uyumu kontrol ediliyor, gerekli aşındırma ve ilaveler ile yüze uygun ideal gülüş tespit ediliyor. Dört ila yedi gün gibi kısa bir süre içerisinde kişinin istediği estetik görünümüne sahip olması planlanıyor.

   

  Doğal diş gibi kullanılabiliyor mu?

  Laminate venner yani yaprak porselenler doğru bir yöntemle uygulandığında, kişinin kendi doğal dişleri gibi rahatlıkla kullanabileceği uygulamalardır ve doğal dişler kadar dirençlidir. Yaprak porselenlerin sağlamlığı ve doğal dişler gibi vermiş olduğu kendinden olma hissini çok başarılı buluyoruz. Çünkü doğallık yalnızca diş rengi ve şekli ile değil, aynı zamanda doğallık hissi ile de ilgilidir. Yaprak porselen uygulamalarından sonra bu doğallık hissi yüksektir.

  Hem gece hem de gündüz her türlü ışıkta doğal diş görünümü veren ve diş dokusunun tüm özelliklerini yansıtan yaprak porselen uygulamaları, dişlerdeki bozuk ve farklı renkteki yapıları kapatmaya yardımcı oluyor.

   

  Dişleri çürütme riski var mı?

  Yaprak porselenler dişin ön yüzeyine yapıştırılıyor ve bu yüzeyde çürük görülmüyor. Dişin doğal olarak kaldığı, yani yaprak porselenlerin temas etmediği diğer yüzeylerinde ise çürük oluşma riski, kişinin diş fırçalama alışkanlığına göre aynı doğal dişlerde olduğu kadar. Diş sert dokusundaki çürükler, genellikle dişlerin birbirlerine temas eden ara yüzlerinde gelişiyor. Eğer bu yüzeylerde çürük oluşursa yaprak porselenlere zarar verilmeden dişin arka yüzeyinden girilerek çürük temizleniyor ve dolgu yapılıyor.

     Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz