Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetDoğanın suyunu sıkın!

  Doğanın suyunu sıkın!

  -

  28 yaşında alerjik nezle, egzama, fazla kilolar ve sigara bağımlılığı ile boğuşurken meyve-sebze suları ile tanışan ve tüm şikayetlerinden kurtulan Jason Vale, o zamandan beri bu doğal sıvıların gücünü tüm dünyaya tanıtıyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da birkaç gün geçiren İngiliz detoks uzmanı Vale ile özsuların mucizesi hakkında konuştuk.

  Bugüne kadar hep meyvelerin suyunu içmek yerine kendisini yemenin daha iyi olduğu söylendi. Siz neden içmemizi öneriyorsunuz?
  Evet, herkes bunu soruyor. Güzel soru, niye yemiyoruz? Çünkü meyve-sebze yemiyoruz. Ben bugüne kadar çiğ kereviz ya da brokoliyi keyifle yiyen birini görmedim. Yiyemiyorsak içiyoruz. Doktorların üzerinde durduğu bir başka konu ise lifler… Özsuları günlük beslenmeniz ile birleştirmenizi öneriyorum. Böylece yeterince lif almış oluyorsunuz. Tüm karışımlarda bu anlamda destek olacak elma, muz ya da avokado bulunuyor. Oysa sebzeleri pişirerek tükettiğinizde içinde lif kalmamış oluyor.

  Meyvelerdeki şekerin kan şekerini hızlı yükselttiğinden de bahsediliyor…
  Evet ama şunu unutuyorlar; bütün şekerler aynı değil… Şekere bağımlı hale gelmiş bir insan, meyve-sebze ile dolu bir buzdolabının kapağını açtığında yiyecek bir şey olmadığını düşünüyor. Çünkü o kek, pasta, ekmek yemek istiyor. Özsuların glisemik indeksi (kan şekerini yükseltme gücü) çok düşük. Öte yandan glisemik indeks ile uğraşmanın zaman kaybı olduğunu düşünüyorum çünkü bu değer, o gıdanın yanında ne yediğiniz, egzersiz yapıp yapmadığınız gibi birçok kişisel faktörle ilgili.

  Türkiye’de hiç meyve-sebze pazarlarını dolaştınız mı?
  Evet, inanılmaz çeşit var… Pazara gitmeye başlayın, sadece kahvaltınızı özsularla yapın. Bir haftanın sonunda kendinizdeki değişime inanamayacaksınız.

  - Advertisement -

  Jason Vale’in favorileri
  Elma: Sebze karışımlarına tat veriyor, bol lif içeriyor, sadece özsu içilen günlerde enerji veriyor.
  Pancar: Kan yapıyor, karaciğeri temizliyor, kan basıncını düşürüyor.
  Zencefil: Doğanın doktoru.
  Kereviz: Sodyum deposu.
  Salatalık: Doğal bir idrar söktürücü.
  Avokado: Tüm besin gruplarını aynı anda içeren tek meyve. 

  Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz