Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetDOĞRU BESLENME İÇİN 5 ÖNERİ

  DOĞRU BESLENME İÇİN 5 ÖNERİ

  -

  – ZAMAN KAZANIN
  Vaktinizin daha bol olduğu hafta sonlarında havuç, kırmızı biber, mor lahana gibi sebzelerinizi doğrayıp buzluğa atın. Hafta içi bunları salatalarınıza ya da sebzeli kreplerinize ekleyin.

  – RENKLENDİRİN
  Sebzelerinizi kırmızı, koyu yeşil ve turuncu renklerle çeşitlendirin. Böylece aldığınız vitamin ve mineral çeşidini artırın.

  – TERCİH YAPIN
  Dışarıda yemek yiyorsanız ve ızgaranızın yanında gelecek garnitürler konusunda endişeleriniz varsa tavrınızı baştan koyun. Garsona garnitür olarak sadece haşlanmış sebze istediğinizi ısrarla söyleyin.

  – DONDURUN
  Mevsim sebzelerini ucuzken bol bol alıp dondurun. İşe, önümüzdeki aylarda gittikçe lezzetlenecek ve ucuzlayacak olan domatesleri saklamakla başlayabilirsiniz.

  – DENEYİN
  Çocukluğunuzdan beri tadına bakmadığınız sebzelere bir şans daha verin. Kötü anılarla vedalaşın, yeni tatlarla tanışın.

  - Advertisement -

  Salatanız kaç kalori?
  Salatanızı yanlış seçimlerle hazırlarsanız koca bir pizzayı mideye indirmekten farkı kalmıyor. Kilo vereyim derken almamak için salatalarda yer alan seçeneklerin kalorileri hakkında fikriniz olmalı.
  mayis-2013-beslenme-raporu-resim-3
  mayis-2013-beslenme-raporu-resim-2Ayın güzeli Barbunya
  Yoğun lif içeriği ile uzun süre tokluk hissi veren ve bağırsakları koruyan bir protein deposu. Kan şekerini dengeleme özelliği sayesinde insülin direncini engelleyen, enerji ve zindelik veren barbunya bahar ve yaz sofralarında zeytinyağlı bir seçenek olarak yerini alıyor. Yeni hücrelerin yapımı ve yaşaması için gerekli olan folat (sentetik biçimi folik asit) yönünden zengin olan barbunya, demir içeriği ile de kansızlığa iyi geliyor. Ancak demirden faydalanmak için barbunyanın yanında C vitamini de tüketmek gerekiyor. Haftada iki kez tüketilmesi önerilen baklagillerden birinde tercihinizi barbunyadan yana kullanabilirsiniz.

   

  mayis-2013-beslenme-raporu-resim-4
  Formsanté Dergisi Mayıs 2013 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz