Diğer
  Ana SayfaSağlıkDoğru bilinen yanlışlar

  Doğru bilinen yanlışlar

  -

  Hem bilgi eksikliği hem de her kadın için farklı bir süreç olması adet dönemi ile ilgili bilgi kirliliğine neden oluyor. Kadın Hastalıkları &Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Serdar Koç adet dönemi ile ilgili şehir efsanelerini ve doğrularını anlattı.

   

   

   

   

  - Advertisement -

   

   

   

  YANLIŞ 1
  Adet dönemi uzun sürebilir

  Eğer 21 günden kısa, 35 günden uzun aralıklarla kanamanız oluyorsa, gün içinde iki-üç pedden fazla kullanıyorsanız ve toplamda sekiz günden fazla sürüyorsa bir problemin varlığından söz edilebilir. Adet kanı pıhtılaşma özelliği taşımadığından, pıhtı ve parça içermesi de normal değildir.

  YANLIŞ 2
  Tampon adet kanamasını engeller

  Kadınların tamponla ilgili en büyük korkusu tamponun adet kanamasını engellemesi oluyor. Op. Dr. Serdar Koç, “Tamponlar sünger gibidir ve sıvıyı emer. Tampon dolduğunda ise sıvı tamponu geçerek vajinadan dışarı akar. Doğru yerleştirilmiş tampon kanamayı engellemediği gibi sızıntıya da olanak vermez” diyor.

  YANLIŞ 3
  Adet döneminde hamile kalınmaz

  Yumurtlama zamanı her kadında aynı olmadığı gibi yumurtlama döngüsü de her zaman düzenli gerçekleşmiyor. Yumurtlama, adetin birinci gününden itibaren 10-18 gün sonra oluyor. Op. Dr. Koç, “Nadir de olsa daha erken yumurtlamalar olabiliyor. Bu nedenle henüz adet kanaması tam bitmemiş olsa da hamile kalınabiliyor. Örneğin sekizinci gündeki bir ilişki, sperm iki gün yaşayabileceğinden 10’uncu gün oluşan yumurtlama ile gebelik söz konusu olabiliyor. Bu yüzden takvim yöntemine güvenmemeli ve etkin korunma yöntemlerinden faydalanmalısınız.”

  YANLIŞ 4
  Adet döneminde banyo yapılmaz
  Adet dönemlerinde banyo yapılmasında sakınca olmadığını söyleyen Op. Dr. Serdar Koç, bunun bazı istisnaları olabildiğini de ekliyor: “Kanaması aşırı olan kadınların ılık su ile duş yapmalarını öneriyoruz. Bunun nedeni, sıcak suyun damarları genişletmesi ve aşırı olan adet kanamasının daha da fazlalaşması riskidir.”

  YANLIŞ 5
  Adet sancılarına sıcak iyi gelmez
  Aksine sıcak uygulama ağrıların azalmasına yardımcı oluyor. Alt karna koyulan ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacak olan sıcak su torbaları ve sıcak kompres uygulamaları (40 derece) ağrıyı hafifletiyor. Ayakları sıcak su içinde bekletmek ve ılık duş almak da iyi geliyor.

  YANLIŞ 6
  Adet dönemindeyken ağır işler yapılmamalı
  Adet dönemindeyken, diğer günlerde yaptığınız her işi, spor dahil yapabilirsiniz. Bu durum reglinizi etkilemez. Adet döneminde yapılan fiziksel egzersizler ağrıyı dindirebiliyor, hatta egzersiz rahmin ağrılı kasılmalarını rahatlatabiliyor.

  YANLIŞ 7
  Adet gecikmesinin tek nedeni hamileliktir
  Bir adet döngüsünün başlangıcından diğerinin başlangıcına kadar geçen süre 21-35 gün arası oluyor. İdeali ise 28 gün olarak kabul ediliyor. Adet gecikmesinde ilk olarak akla hamilelik gelse de bazen yumurtalıklarda gelişebilecek endometriozis kistleri, yumurtalıkların iyi ve kötü huylu tümörleri gibi patolojik kistik oluşumlar, bazı hormonal denge bozuklukları, stres ve kilo kaybı da gecikmeye neden olabiliyor.

  YANLIŞ 8
  Adet düzenleyici ilaçların zararı yoktur
  Adet düzensizliğindeki sorun ortaya konulmadan adet düzenleyici ilaçların kullanılması önerilmiyor. Op. Dr. Serdar Koç, “Bu tür preperatları kullanarak 80 yaşındaki bir kadına dahi adet gördürtebiliriz ancak hastalığın üstünü örtmüş oluruz. Düzensizliğin nedeninin detaylı incelenmesi gerekiyor. Anatomik bir problem varsa tedavinin cerrahi olması gerekiyor” diyor.

  YANLIŞ 9
  Doğum yapan kadınlarda ağrılı adet olmaz
  Gebelik sırasında adet olunmadığı için endometriozisi (çikolata kisti) olan kadınlarda adet sancısı, doğum sonrasında azalabiliyor. Ayrıca doğum yapmış kadınlarda rahim ağzı daha açık olduğu için adet sırasında rahim kasıldığında içi daha kolay boşalıyor ve ağrı daha az hissedilebiliyor. Ancak bu durum her kadında geçerli olmuyor.

  YANLIŞ 10
  Ağrı kesiciler kanamayı artırır
  Kan sulandırıcı etkisi olanlar dışındaki ağrı kesiciler kanamanın artmasına neden olmuyor. Ağrı kesicileri kullanmadan önce uzmana danışılması ve ilacın yan etkileri hakkında bilgi alınması gerekiyor çünkü başkalarında herhangi bir soruna neden olmayan bir ilaç size zararlı olabiliyor.

  Formsanté 2015 – Mart sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz