Diğer
  Ana SayfaFitnessDoğru duruş formülleri

  Doğru duruş formülleri

  -

  dogru-durus-formulleriBazı kadınlar mükemmel bir vücuda sahip olmadıkları halde tüm bakışları üzerlerinde odaklayabiliyorlar. Onların bu başarılarının ardında yatan sır; güzel, dik ve anlamlı bir duruşa sahip olmaları. Yani, esnek omuzlar, dik ama elastik bir sırt ve hareketli kalçalarla!

  1 – Gevşeyerek doğrulun
  Bacaklarınızı kalça genişliğinde açarak ayakta durun. Başınızı öne doğru eğin ve omurlarınızı santim santim aşağıya doğru yuvarlayın. Hareketi uygularken kollarınızı gevşek bırakarak aşağıya doğru sarkıtın. Bu pozisyonda yaklaşık bir dakika boyunca nefes alın ve verin. Her solunumda vücudunuzdaki gerginliğin dışarı akmasına izin verin. Şimdi omurlarınızı yeniden yavaş yavaş yukarı doğru yuvarlayın ve dik durduğunuzda başınızı doğrultun.

  2-Sırtınızı esnetin
  Bacaklarınızı, ayaklarınız hafifçe dışa dönük olacak şekilde açın. Kollarınızı, sanki bir balonu tutmak istiyormuş gibi, karnınızın önünden yukarı doğru kaldırın. Şimdi, balonun havada asılı kaldığını düşünün ve kollarınızı yumuşak ve yavaş hareketlerle başınızın üzerinde tutun. Bu hareketi uygularken nefes alın. Kollarınızı yeniden aşağıya doğru indirirken nefes verin. Egzersizi yavaş hareketlerle 10 kez tekrarlayın.

  3 -Hafifçe salının
  Vücudu esnetiyor ve güçlendiriyor: Başınızı ve vücudunuzun üst bölgesini dikkatli bir şekilde sağa doğru esnetin. Şimdi sağ kolunuzu yavaşça omuz yüksekliğine kadar kaldırın. Başınız ve vücudunuzun üst bölgesiyle kol hareketinizi takip edin. Bu sırada omzunuzu ve leğen kemiğinizi düz tutun. Kolunuzu yeniden aşağıya doğru sarkıtın, doğrulun ve aynı egzersizi diğer bölgenizle uygulayın. Egzersizi birer dakika boyunca değişimli olarak tekrarlayın.

  dogru-durus-formulleri24 -Zeminle bütünleşin
  Denge için birebir. Toprağa saldığınız derin köklerinizle sarsılmayan bir ağaç olduğunuzu hayal edin. Her iki kolunuzu başınızın üzerine yükseltin ve ardından sol bacağınızı yana doğru kaldırın. Şimdi, yüksekliğini kaybetmeden bu bacağınızla dik açı yapmaya çalışın. Hareketi uygularken vücudunuzun üst bölgesini dik tutun, diğer bacağınızı da hafifçe bükün. Bacağınızı yeniden gerin ve zemine dayayın. Egzersizi her bacağınızla 5 kez tekrarlayın.

  5 -Kalçanızı dengede tutun
  Sağ bacağınızı, sadece ayak parmaklarınız zemine değecek şekilde arkaya doğru uzatın. Ağırlığınızı sol bacağınıza verin. Bir balkonun demirliklerine ya da sandalyenin başına tutunarak destek alın. Kalçanızı kasıp, sağ bacağınızı yukarı kaldırın ve bu pozisyonda kısa bir süre bekleyin. Hareketi uygularken kalçalarınız öne doğru bakmalı. Bacağınızı yeniden zemine yerleştirin, ayaklarınızı yan yana getirin ve egzersizi değişimli olarak 5’er kez uygulayın.

  - Advertisement -

  6 -Başınızı esnetin
  Boyun omuriliklerini gevşetiyor: Bacaklarınızla bağdaş kurarak zemine rahatça oturun. Başınızı yumuşak hareketlerle önce öne ve arkaya, ardından sanki kulağınızı omzunuza değdirmek istiyormuş gibi sağa ve sola doğru hareket ettirin. İsterseniz, elinizle bu esneme hareketlerini destekleyebilirsiniz. Finalde, dikkatli bir şekilde ve yavaş hareketlerle başınızla daire çevirin.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz