Diğer
  Ana SayfaFitnessDoğru mu yanlış mı?

  Doğru mu yanlış mı?

  -

  Fitness konusunda birçok şehir efsanesi ortalıkta dolaşıyor. İnternette ya da spor salonlarında herkes kendince önerilerde bulunuyor. MACFit Özdilek eğitmeni Umut Yanılmaz, “Bunların birçoğu yanlış ve bu şekilde çalışanlar sakatlık riskiyle karşı karşıya kalıyor” diyerek doğru bilinen yanlışları şöyle sıralıyor:

  ✓ Her gün 100 mekik çekersen karın yağlarından kurtulabilirsin: Bölgesel olarak kas geliştirilebilir ancak bölgesel yağlanmadan kurtulmak pek mümkün olmayabilir. Her gün 100 mekik çekmek, sırt ağrılarına ve kronik bel problemlerine yol açabilir.
  ✓ Daha fazla protein, daha fazla kas demektir: Kas büyümesi, antrenman ve yenilenmenin bir sonucudur. Daha fazla protein almak, kasların otomatik olarak gelişmesini sağlamaz.
  ✓ Kardiyoda 12. dakikadan itibaren vücut yağ yakmaya başlar: Aslında kardiyo yapmaya başladıktan sonra vücut hem karbonhidrat, hem de yağ yakar. İlk olarak karbonhidrat yakımına başlayan vücut, egzersiz süresinin uzamasıyla yağ yakımına başlar. Vücuttaki yağ yakma süresi yaşa, cinsiyete, antrenman geçmişine ve vücut tipine göre değişiklik gösterir.
  ✓ Ağırlık kaldırmak yağları kasa dönüştürür: Yağ, kasa dönüşen bir şey değildir. Yağ ve kas, fizyolojik olarak çok farklı dokulara sahip. Ağırlık kaldırmak, yağlı bölgelerde kas oranının artmasına yardımcı olur. Yağ yakmanın en iyi yolu, sağlıklı bir beslenme planı ve düzenli egzersiz yapmaktan geçer.
  ✓ Ağırlık çalışmaları erkeklere göredir: Testosteron hormonu, kas gelişimini etkiler ve kadınlar bu hormonu erkeklerden daha az üretir. Kadınların kasları, erkeklerinki kadar gelişmese de kendi metabolizmalarına göre güçlenebilir ve daha çekici hatlara kavuşmalarını sağlayabilir. Kasları güçlendirmede ağırlık çalışmaları çok etkili bir yöntemdir ve cinsiyetle hiçbir ilgisi yoktur.

  Her adımda enerji patlaması
  Puma’nın Ignite ve Nrgy teknolojilerini bir araya getirdiği yeni koşu ayakkabısı Hybrid Rocket, her adımda enerji patlaması yaşatıyor. Koşu esnasında ilk görevi üstlenen Ignite köpüğü darbeye karşı anında tepki veriyor ve anlık enerji geri dönüşümü sağlıyor. Yastıklama için devreye giren Nrgy tanecikleri ise enerjiyi tutuyor, parmak ucunda oluşan itiş alanıyla uzun süren koşular için konfor sunuyor. Performansının yanı sıra tarzıyla da göz dolduran Hybrid Rocket, evoKnit üst tabanı sayesinde bir çorap kadar rahat. a709,90

  Doğal olarak daha fit
  Kanada’da yapılan bir araştırma, söz konusu “egzersize adaptasyon” olduğunda kadınların erkeklerden daha üstün olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma kapsamında vücut kitle indeksi benzer olan dokuz kadın ile dokuz erkek koşu bandında sınanmış ve maksimum kalp atış hızları yüzde 80’e varıncaya kadar koşu bandının eğim ve hızı arttırılmış. Erkekler için egzersize adaptasyon 42 saniye alırken, kadınlar için bu süre 30 saniye (yaklaşık yüzde 30 daha hızlı) olarak belirlenmiş. Araştırmada ayrıca, kadınların oksijeni vücut dokularına taşımakta daha iyi olduğu gözlenmiş.

  - Advertisement -  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz