Diğer
  Ana SayfaBebekDoğru önlemlerle kış hastalıklarından koruyun

  Doğru önlemlerle kış hastalıklarından koruyun

  -

  Bebekler ve çocuklar en sık kış aylarında hastalanıyor. Gerek üst solunum gerekse mide bağırsak sistemine bağlı enfeksiyonlara sıkça rastlanılan bu yaş grubunda görülen hastalıkların büyük çoğunluğu alınacak önlemlerle engellenebiliyor.

  Kış mevsimi; havaların soğumasını, ısınma ve korunma ihtiyacının artmasını, meyve ve sebze çeşitliliğinin azalmasını, kısalan günleri ve tabii ki kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirmeyi beraberinde getiriyor. Bunlar da kış aylarında görülen hastalıkların artmasına neden oluyor. Bebek ve çocukların solunum yollarının aşırı hassas yapısı ve vücut dirençlerinin erişkinlere göre çok daha düşük olması bu dönemde 0-5 yaş grubunda sıkça nezle, grip, soğuk algınlığı, otit, sinüzit ve bademcik iltihabı (tonsillit) gibi hastalıkların görülmesine yol açıyor. Bu hastalıklara farklı virüs ve bakteriler neden oluyor. Yapılan araştırmalar vakaların yüzde 70-80’inde 200’den fazla değişik mikrobun (virüs ya da bakteri) üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açtığını gösteriyor. Bunun en önemli nedenin kış aylarında bu mikropların doğada görülme sıklığının artması olduğunu belirten Emsey Hospital’dan Dr. Tansel Turan, “Ayrıca ev, kreş gibi kapalı yerlerde uzun süre kalmak, bu alanların yeterince havalandırılmaması, soğuk havanın vücut direncini düşürmesi, sigara dumanı, yetersiz ve dengesiz beslenme gibi nedenler de bu mevsimde üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıkça görülmesine yol açıyor” diyor.
  Virüslerin neden olduğu bu enfeksiyonlar çocukluk çağlarında yılda ortalama 3-8 kez tekrarlayabiliyor. Yapılan bir araştırma sonucu ise çocukların 10 yaşına gelinceye kadar toplam 100 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğini, öte yandan bu hastalıkların görülme sıklığının 6-7 yaşlarından sonra azaldığını ortaya koyuyor.

  Anne sütü bağışıklığı güçlendirerek kış hastalıklarından korunmada büyük rol oynuyor. Bu nedenle anne sütü alan çocukların kış aylarında sütten kesilmemesi tavsiye ediliyor.

  Tüm çocukları tehdit ediyor
  Kış aylarında solunuma bağlı enfeksiyonların yanı sıra mide bağırsak sistemi hastalıklarına da (gastroenterit) rastlanıyor. En çok; ateş, kusma ve ishalle kendini gösteren rota virüs enfeksiyonları görülüyor. Çocukların yüzde 80’i 5 yaşına kadar hayatlarında en az bir kez rota virüs enfeksiyonu geçiriyor. Bu virüs genellikle yiyecek ve içeceklerden değil, insandan insana veya yüzeylerden insanlara geçiyor. Rota virüsü en sık yuva ve kreşlerde kullanılan alt değiştirme alanlarından bulaşıyor.

  - Advertisement -

  Temizliğe özen gösterilmeli
  Kışın gerek üst solunum yolu enfeksiyonlarından gerekse gastroenteritlerden korunmada el yıkama alışkanlığı büyük önem taşıyor. Bu alışkanlığın çocuklara, ebeveynlere ve çocukla temas eden diğer kişilere kazandırılması gerektiğini belirten Dr. Tansel Turan, her temastan önce ve sonra ellerin yıkanması gerektiğini vurguluyor. Dr. Turan ayrıca, “Bebeklik ve çocukluk döneminde tüm aşıların düzenli ve eksiksiz yapılmasını sağlamak, beslenmeye özen göstermek, çocuğu hasta kişilerle temas ettirmemek, kalabalık yerlerde bulunmamak, evin düzenli olarak havalandırılmasını sağlamak, çocuğun yanında ve kapalı ortamlarda sigara içmemek, biberonla beslenen bebeğe yatar pozisyonda biberon vermemek kış hastalıklarından korunmak için alınabilecek diğer önlemler arasında yer alıyor” diyor.

  Ayşegül Uyanık ÖRNEKAL

  Formsante Dergisi Ekim 2012 Sayısı, Bebek Eki  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz