Diğer
  Ana SayfaSağlıkDoğum kontrol hapları kanseri önlüyor mu?

  Doğum kontrol hapları kanseri önlüyor mu?

  -

  Doğum kontrol hapları üzerindeki tartışmalar da araştırmalar da bitmiyor. Uzun yıllardır hakkında meme kanseri riskini artırdığı yönünde iddialar bulunan doğum kontrol haplarıyla ilgili olumlu bir araştırma Oxford Üniversitesi tarafından yapıldı. Araştırma sonucuna göre; uzun süre kullanılan doğum kontrol haplarının, başta rahim ve yumurtalık olmak üzere birçok kanser türünü engellediğinin tespit edildiği açıklandı. 

   

  Sağlığınızı saatiniz takip etsin
  Tüm dünyanın merakla beklediği Apple Watch geçtiğimiz ay Türkiye’ye ulaştı. “Fitness sadece koşmak, bisiklete binmek veya spor salonunda egzersiz yapmak anlamına gelmez. Gün boyunca aktif kalmak anlamına da gelir” diyen Apple Watch, işte bu yüzden köpeğinizi gezdirirken, merdiven çıkarken veya çocuklarınızla oynarken bile tüm hareketlerinizi ölçüyor. Hatta, ayakta kalış sürenizi hesaplayarak sizi hareket etmeye teşvik ediyor. “Az oturun. Çok hareket edin. Biraz egzersiz yapın” diye bildirimler göndererek sizi uyarıyor. Aktivite uygulaması sayesinde, günlük aktivite durumunuzu üç halkadan oluşan basit bir grafik aracılığıyla takip edebiliyorsunuz. Hareket halkası, yaktığınız aktif kalori miktarını; egzersiz halkası, kaç dakika tempolu egzersiz yaptığınızı; duruş halkası ise hangi sıklıkla oturmaya ara verip ayağa kalktığınızı gösteriyor. Sağlıklı ve formda bir yaşam için hedefiniz: Her gün üç halkayı da tamamlamak olmalı. 

  Alzheimer erken saptanacak, korkutmayacak! 
  ABD’deki Rush Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rajan Kumar ve ekibinin, bunama belirtisi göstermeyen 2 bin 125 kişinin katılımıyla yaptığı, 18 yıl süren araştırma, bugüne kadar sanılanın aksine Alzheimer’ın belirtilerden yalnızca iki değil, 18 yıl önce teşhis edilebileceğini ortaya koydu. Bilim adamları, üç yılda bir katılımcıları bilişsel beceri testine tabi tuttu ve sonuçları kıyasladı. Alzheimer’a yakalananların araştırma boyunca testlerden düşük puan aldığı görüldü. Hastaların puanlarının düzenli olarak üç yılda bir daha da azaldığı belirtildi. Prof. Dr. Kumar, bilişsel beceri testlerinin sonuçlarıyla ileri yaşlardakilerin Alzheimer riskinin değerlendirilebileceğini, böylece bu kişilerin önünde hastalığı kabullenmek için daha uzun süre olacağını ve hastalık sürecinin yavaşlatılması için çaba harcanabileceğini vurguladı. 

  - Advertisement -

  Formsanté – 2015 Eylül sayısı  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz