Doğum lekeleri neyi işaret ediyor?

mayis-2012-bebek-8-resim-1

Anne babaların ilk anda endişeyle karşıladığı doğum lekeleri her zaman bir soruna işaret etmiyor. Mavi, pembe, mor ya da kahverengi renkte olan ve yenidoğan bebeğinizin vücudunun herhangi bir yerinde gördüğünüz lekeler, kimi zaman bir hastalığın belirtisi olabildiği gibi, kimi zaman da tedavi dahi gerektirmeden kendiliğinden kaybolabiliyor.

Birçok bebekte doğum lekesi görülüyor. Farklı renklerdeki bu lekelerin pek çoğunun nedeni bilinmediği gibi, büyük bir kısmı da geçici olup, hiçbir tedavi gerektirmeden kayboluyor. Damarsal doğum lekelerine tanı koymak için ise uzun süre takip gerekebiliyor. Doğum lekelerinin bir kısmı da doğumda olmasa da, daha sonraki hafta veya aylarda ortaya çıkabiliyorlar. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Asuman Akça’dan doğumda ve sonrasında ortaya çıkan lekeler hakkında bilgi aldık.

MONGOL LEKELERİ
Özellikle esmer yenidoğanlarda sık görülen mongol lekeleri sıklıkla kalça, sırt, omuz, kol ve bacaklarda görülüyor. Mavi, açık gri ya da morumsu renkte olan bu lekeler genellikle 2-3 yaşlarında kayboluyor. Herhangi bir hastalığa neden olmadığı için, tedavi de gerektirmiyor.

DERİ BENLERİ
Ben: Normal deride bulunan lenf, kan damarları veya pigment gibi hücrelerin iyi farklılaşması ve çoğalması sonucu ortaya çıkan histolojik yapılar ben olarak tanımlanıyor. Deride görülen benler yedi grupta inceleniyor.

Pigmentli benler: Melanosit adı verilen ve sinir dokusuna çok yakın yapıdaki hücrelerden köken alan pigmentli benlerin içinde melanin bulunuyor. Doğumsal ya da sonradan UV ışınları ile ortaya çıkan tipleri bulunan bu benler, düz veya hafif kabarık oluyor. Rengi ten renginden mavi, siyah ya da kahverengiye dek farklılık gösterebiliyor. Doğumsal olanları 3-4 cm.’den büyük olabiliyor. Çok daha büyük olan biçimleri ise dev nevüs olarak adlandırılıyor. Bunların üzerinde saç folikülleri veya kıllar olabiliyor. Bir grup histolojik türünün ergenlik öncesinde kötü huylu melanoma dönüşme tehlikesi oluyor. Bu nedenle kanama, kabuklanma ve renk değişikliği görülmesi halinde mutlaka bir cilt uzmanına muayene olunması, gerekirse benin çıkartılarak patolojiye gönderilmesi ve tedavinin buna göre düzenlenmesi gerekiyor. Devamı diğer sayfada

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here