Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikDoğum Sonrası Egzersizleri

  Doğum Sonrası Egzersizleri

  -

  1273239936-0Minicik bir bebeğe sahip olmanın belki de en sevimsiz yanı vücudunuzun deforme olması. Elde ettiğiniz mutluluğun karşısında çok da önemli olmayan bu doğal sonuca katlanmak zorunda değilsiniz. Size önereceğimiz 12 haftalık doğum sonrası programını uygulayarak incecik ve zarif bir anne olabilirsiniz.

  İşte sonunda başardınız. Dokuz aylık zorlu maraton bitti. Tahliller, konroller, doğum derken minicik mucizenizi kucağınıza aldınız. İlk günlerdeki eve alışma, beslenme gibi promleri de atlattınız. Artık aynaya bakacak vaktiniz var. Ama o da ne? Hamile halinizden pek de farklı görünmüyorsunuz. Şimdi ne olacak?

  Sakin olun, size önerimiz 12 haftalık doğum sonrası programındaki hareketleri uygularsanız, hamilelik kıyafetlerenden kurtulup yeniden eski ince günlerinize dönebilirsiniz.

  12 Haftalık Program

  0-6 Hafta

  Amaç : Vüdudunuzu harekete geçirmek. Bu egzersizler, enerjinizi arttıracak ve karnınızın yanı sıra hamilelik ve doğum sırasında gevşemiş olan pelvik kaslarınızın toparlanmasına yardımcı olacak.

  - Advertisement -

  1273239936-11. AĞIRLIK

  HEDEF : Kollar, Göğüs ; Omuzlar

  Yere uzanın, bacaklarınız bir topun üzerinde olacak. Her iki elinize 1.5-2 kilogramlık birer ağırlık alın. Ağırlıklıkları göğsünüzün hemen üzerinde tutun ve nefes verirken yavaşça yukarıya kaldırın.3 saniye tutun ve indirin. 3 kere ile başlayan ve 12 tekrara kadar çıkın. Arada 1 dakika dinlenerek bir set dahpa yapın.

  2.EĞİLME

  HEDEF : Karnın iç bölgeleri ve pelvik kasları

  Diz çökün. Dizleriniz kalça genişliğinde açık olmalı. Belinizden öne doğru eğilerek, kollarınızın alt kısmını ve dirseklerinizi bir sandalye veya sehpaya yerleştirin. Nefes alın ve nefesinizi verirken göbeğinizi içeri çekin. 5-10 saniye bu durumda kalın. Hafif hafif nefes alıp verebilirsiniz. Hareketi 2 kez yapın, arttırarak 10 tekrara çıkın. Bu harekette iki set arasında 1 dakikalık dinlenmeler olmalı.

  7-12 HAFTA

  AMAÇ : Hareketlerin yoğunluğunu arttırarak güçleneceksiniz. İlk hareketleri tekrar etmelisiniz. Yalnız eğilme hareketinde iki eliniz yerde olacak. Dizinizi kırıp, tek topuğunuzu popo yüksekliğinde kaldırın. Kaldırdığınız bacağınızın çaprazındaki kolunuzu ileriye uzatın, göbeğinizi içeri çekin. Her bacak için 10 kere tekrar edin.

  3. TOPLA MEKİK

  HEDEF : Popo ve baldırlar

  Bir egzersiz topunu sırtınızın alt kısmıyla duvar arasına sıkıştırın. Sırtınız dik ve bacaklarınız omuz genişliğinde açık olmalı. Bu pozisyondayken hafifçe alçalın, 3 saniye durun ve yeniden yükselin. 5 tekrarla başlayın, 12 tekrara kadar çıkabilirsiniz. İki setarasında 30 saniye dinlenmeyi ihmal etmeyin.

  4.TOPLA ŞINAV

  HEDEF : Kollar, Göğüsler ; Omuzlar ve Sırt Kasları

  Bu harekette bildiğiniz şınavı topun üzerinde yapacaksınız. Bir egzersiz topunu karnınızın altına yerleştirin ve top baldırlarınız altında kalana kadar ellerinizin üzerinde ilerleyin üst kısmını yere doğru yaklaştırın. 3 saniye durun ve yükselin. 5 tekrarla başlayın, 15 tekrara kadar çıkın. İki set arasında 1 dakikalık dinlenmeyi unutmayın.

  12 HAFTA VE SONRASI

  AMAÇ : Hamilelik öncesi gücümüzü kazanmayı hedefliyoruz. Spora ayırdığınız zamanı arttırın. İlk 4 hareketi 3 sete çıkarın ve anlatacağımız 2 hareketi de programınıza ekleyin.

  5.ALT KOLLA ŞINAV

  HEDEF : Karın, Sırt. Kollar, Bacaklar

  Şınav pozisyonunu alın. Ağırlığınız kollarınız ve parmak uçlarınızda dirsekleriniz ise omuzlarınızın tam altında olmalı. Düz bir çizgi halinde 20 saniye durun. Sonra dizleriniz yerde, 30 saniye durun. Harekete 3 tekrarla başlayın 6 tekrara kadar çıkın.

  6.DENGELİ BİR VÜCUT

  HEDEF : Karın , Sırt, Kollar, Bacaklar, Omuzlar

  Bacaklarınız kalça genişliğinde açık ayakta durun. Belinizden hafifçe öne eğilin. Kollarınızı kulaklarınızın yanında ileri doğru uzatırken, bir bacağınızı kalçanızın yüksekliğinde kaldırın. 20 saniye bekleyin ve indirin. 30 saniye dinlenin ve tekrar kaldırın. Bacaklarınızı değiştirerek hareketi 6-10 kez tekrarlamalısınız.  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz