Diğer
  Ana SayfaBebekDoğum yardımı nasıl alınır? 2020 doğum yardımı ne kadar?

  Doğum yardımı nasıl alınır? 2020 doğum yardımı ne kadar?

  -

  Yeni anne olanların merak ettiği doğum yardımı konusuyla ilgili en çok aranan soruların yanıtlarını derledik. Doğum yardımı ne kadar, kimler alabilir? 2020 doğum yardımı için başvuru nereye, nasıl yapılır? Doğum yardımı başvuru sorgulaması nereden yapılır? Doğum yardımı nasıl alınır? 2020 doğum yardımı ne kadar? İşte doğum yardımıyla ilgili merak edilen soruların yanıtları.

  Doğum yardımı uygulaması ‘Yeni doğan bebeklerin ilk altını devletten’ sloganıyla 2015 yılında hayata geçti. Uygulama kapsamında 2019 yılında 1 milyon 120 bin 387 bebek için 1 milyon 77 bin 935 anneye ödeme yaptı. Aile ve Çalışma Bakanlığı, internet sitesinde doğum yardımıyla ilgili en çok merak edilen soruları yanıtlıyor.

  DOĞUM YARDIMI KİMLERE ÖDENİR?

  Doğum Yardımı uygulamasından Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri yararlanıyor. Doğum yardımı için anne ya da babanın veya her ikisinin Türk vatandaşı olması ya da Mavi Kart sahibi olması gerekiyor. Yardım 15.5.2015 tarihi ve  sonrasında gerçekleşen canlı doğumları kapsıyor. Ancak yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesi aşamasında bu tarihten önce doğmuş çocuklar sayılıyor.  Bakanlık bu konu için şu örneği veriyor: Örneğin bir anne iki sene önce bir çocuk dünyaya getirmiş olsun. 15.05.2015 tarihinden sonra ise ikinci çocuğu doğmuş olsun. 15.05.2015 tarihinden sonra doğan çocuğu ikinci çocuk olarak sayılacak ve 400 TL tutarında Doğum Yardımı ödemesi hesaplanacaktır.

  Doğum yardımı her bir çocuk için 1 kere yapılan bir yardım. Hiçbir kesinti ya da vergiye tabi olmayan, haczedilemeyen bir yardım.

  DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE, NASIL YAPILIR?

  Başvuru canlı doğum ardından ve çocuğun nüfus müdürlüğünde kayıt işlemi yapıldıktan sonra Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi doldurularak şahsen, iadeli taahhütlü posta ya da kargo yoluyla yapılıyor. Başvuru adresleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezleri. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ise çalıştığı kuruma başvuruyor.

  - Advertisement -

  DOĞUM YARDIMI NE KADAR?

  Bakanlığın internet sitesinde Doğum Yardımı için şu bilgiler veriliyor:

  • Birinci çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus Doğum Yardımı ödemesi yapılmaktadır

  Uygulamada kamu işçilerine sözleşmeleri gereği, kurumlarından aldıkları doğum yardımı tutarı ile buradaki tutarlar arasındaki fark ödeniyor. Kurumlarından aldıkları ödeme daha fazla ise Doğum Yardımı ödemesi yapılmıyor.

  DOĞUM YARDIMI NE ZAMAN, NEREDEN ALINIR?

  Doğum Yardımı ödemeleri başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde PTT şubelerinden çekilebiliyor. Yardımın başvurusu, hesaplaması ve ödemesi anne ve babanın her ikisi de sağsa anne üzerinden yapılıyor. Eğer anne Türk vatandaşı ya da Mavi Kartlı değilse veya vefat etmişse işlemler baba üzerinden yapılıyor.

  HAMİLEYKEN DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU YAPILIR MI?

  Peki, hamileyken doğum yardımı başvuru yapılabiliyor mu? Bu sorunun yanıtı hayır. 
  Doğum Yardımı başvurusu doğum sonrası ve ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğunuzun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işleminin yapılmasının ardından yapılabiliyor.

  DOĞUM YARDIMI BAŞVURU SORGULAMA

  Doğum yardımına yaptığınız başvurunun sonucunu e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Doğum Yardımı Sorgulama Ekranı için tıklayın  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz