Diğer
  Ana SayfaSağlıkDoktorlar iyi bir uyku için neler yapıyor?

  Doktorlar iyi bir uyku için neler yapıyor?

  -

  haziran-2013-yuzlesme-resim-4Op. Dr. ALEV CAMCIOĞLU
  KBB Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı
  En önemlisi stresten uzak olabilmek

  “Gece uykumun altı saatten az olmamasına gayret ediyorum. Ancak bu bazen mümkün olmuyor. Hafta sonu veya tatil günlerinde ise sekiz saati aşabiliyor. Uyandığımda kendimi tamamen dinlenmiş hissettiğim, devam etme isteğimin olmadığı uykuyu, kaliteli uyku olarak tanımlıyorum. Ancak maalesef çoğunlukla kaliteli uyuyamıyorum. Günlük motivasyona bağlı olarak genellikle dinç kalkıyorum ama bazı zamanlarda bunu başarmak gerçekten çok güç oluyor. İyi uyuyabilmek için uykudan önceki üç saatte kesinlikle bir şey yemiyorum. Yatağa giderken midem boş oluyor. Uykuya yakın, zorunlu değilse bilgisayar ekranından da uzak duruyorum. Uyku ortamının sessiz ve karanlık olması, uygun yastık ve yatak donanımı gibi çevresel koşullar da çok önem taşıyor. Odanın ısısı ve nemine de dikkat ediyorum. Bunları mutlaka makinelerle ölçüp harfiyen düzenlemek gerekmiyor. Ancak bence en önemli unsur mümkün olduğunca stresten uzak, dingin bir ruh hali… Eğer stres altında uyumak zorundaysanız hangi çayı içerseniz için veya hangi koşulları yaratmış olursanız olun işiniz zor. Çok nadiren herhangi bir nedenle hiç uyuyamadığım gecelerin ertesi hariç, gün içinde uyku hali yaşamıyorum. Bu nedenle buna karşı geliştirdiğim özel bir yöntemim de yok.“

  haziran-2013-yuzlesme-resim-5NİL ŞAHİN GÜRHAN
  Beslenme ve Diyet Uzmanı

  Hafif bir ağrı bile rahatsız ediyor
  “Geceleri dört-yedi saat arası uyuyorum. Kaliteli uyku benim için derin uyumak ve rüya görmek anlamına geliyor. Her gece dayanabildiğim kadar geç yatıyorum. Önce çocuklarımın üçünü de sırayla yataklarına koyup, bazen kitap okuyorum bazen küçük sohbetler ediyorum. Bazen de kısa bir zaman oyuncakları ile oynuyoruz. Sonra onları öpüp, sarılıp yataklarına bırakıyorum. Ardından biraz çalışıp, uykum gelince de kitap okuyarak uyuyorum. Her sabah çok zor uyanıyorum. Bıraksam kaç saat uyurum bilmiyorum. Sabah uykusunu çok seviyorum. Ama zaman yetmiyor, uykumdan fedakarlık ediyorum. Eşimle güzel bir kahvaltı yapınca kendime gelip, enerjiyle doluyorum. Kahvaltı sabah dopingim oluyor. Uykumun kalitesi için özel bir çabam olmuyor. Yatmadan önce duş alıyorum, rahat yatıp kitap okuyorum, uykuya daldığımda kitap elimden düşüyor. Uyuyabilmek için özel tariflere ihtiyacım yok. Uykuyu seviyorum ama gün yetmiyor, hep az uyuyorum. Uykuya dalabilmek için sessiz bir ortam ve loş ışık olması yeterli, daha fazlasına ihtiyaç duymuyorum. Öğle yemeğinden sonra uyku hali geliyor. 20-30 dakika boyunca ofisteki koltuğuma yayılıp, sade Türk kahvesi içiyorum. Sonra da bol limon suyu ilaveli soda içince ara doping yapmış oluyorum. Sabahları ofisime gittiğimde sade bir Türk kahvesi içmek güne keyifli başlamamı sağlıyor. Öğlen içtiğim Türk kahvesi enerjimi yükseltiyor. Öğleden sonra bol limonlu siyah demleme çay ve ikindi öğünüm uyku hali yaşamamı önlüyor.”

  haziran-2013-yuzlesme-resim-6Doç. Dr. AYŞE KUTLU – Nöroloji Uzmanı
  İyi havalandırılmış bir odada uyurum

  “Geceleri ortalama altı-yedi saat uyuyorum. Kaliteli uyku benim için gece kısa sürede uykuya dalıp, kesintisiz uyuyabilmek ve sabah zorlanmadan rahat uyanabilmeyi ifade ediyor. Zaman zaman günlük hayatın getirdiği stres faktörleri nedeniyle uyku düzenimde bozulmalar yaşayabiliyorum ama genellikle uyku kalitemin iyi olduğunu düşünüyorum. Sabahları genellikle dinç kalkıyorum. Akşam geç saatlerde yemek yemiyorum, kahve ve çay içmiyorum. Kahve içmek istersem Türk kahvesini tercih ediyorum. İyi bir uyku için yatak odasının mutlaka iyi havalandırılmış ve serin olmasına dikkat ediyorum. Normalde gün için uykululuk hali yaşamıyorum ama uykusuzluk çektiğim dönemlerde bu olabiliyor. Eğer çalışma saatleri içinde uykululuk hali olursa kafeinli içeceklere başvuruyorum. Evdeysem öğle uykusunu tercih ediyorum.”

  Yaprak ÇETİNKAYA

  Formsanté Dergisi Haziran 2013 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz