Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsDomuz gribi şüphesi olanlar ne yapmalı? Domuz gribi belirtileri...

  Domuz gribi şüphesi olanlar ne yapmalı? Domuz gribi belirtileri…

  -

  Domuz gribi olarak bilinen H1N1 Influenza A havaların soğumasıyla birlikte son günlerde en çok görülen hastalıklardan biri oldu. H1N1 Influenza A nedir? Domuz gribi şüphesi varsa ne yapmalı? H1N1 Influenza A tanısı konulduysa ne yapmalı? H1N1’in en önemli belirtisi ne? Hangi gruplar risk altında? Merak edilen tüm soruların yanıtına içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

  H1N1 INFLUENZA A NEDİR?

  Domuz gribi olarak bilinen H1N1 Influenza A sebebiyle paniğe kapılmadan hızlı hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Ateş, öksürük ya da ağrı şikayetinden ikisi varsa mutlaka bir sağlık kurumuna başvurulmalı. Risk grubuna girip girmediklerini kişilerin kendileri tespit edemez. Başlangıçta bile zatürre olabileceği için hekim değerlendirmesi önem taşıyor” şeklinde konuştu.

  DOMUZ GRİBİ ŞÜPHESİ OLANLAR NE YAPMALI?

  • Hastaneye gitmeden önce bir maske edinin
  • Hasta olan kişi ve ona bakan kişiler de evde maske takmalı
  • Risk grubunda yer alan kişiler hastayla aynı odada bulunmamalı, mümkünse evden uzaklaştırılmalı
  • El hijyenini özel önem verilmeli. Su ve sabunla sık sık yıkanmalı, alkol içeren el dezenfektanları kullanılmalı,
  • Ortak kullanım alanları çamaşır suyu ile temizlenmeli
  • Hastanın bulunduğu oda sık havalandırılmalı

  H1N1 INFLUENZA A TANISI KONULDUYSA NE YAPMALI?

  • Bol su için
  • Mutlaka yatak istirahati yapın
  • Bulaştırıcılık riski devam ettiği için bir hafta süreyle evden çıkmayın
  • Beslenmenize dikkat edin
  • Mutlaka hekim kontrolünde olun

  DOMUZ GRİBİNİN EN ÖNEMLİ BELİRTİLERİ

  H1N1 Influenza A’da yüksek ateşin önemli bir belirti olduğunun altını çizen Doç. Dr. Elif Hakko domuz gribi belirtilerini şöyle anlattı:

  • 39-40 dereceye varan ateş
  • Kuru öksürük
  • Vücudun geneline yayılan kas ve eklem ağrısı
  • Bazı kişilerde boğaz ağrısı ve burun akıntısı
  • Yorgunluk
  • Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebiliyor
   Domuz gribi belirtileri için ilgili haberimize de bakabilirsiniz: Domuz gribi belirtileri

  KORKUTAN GRİP UYARISI: OCAK AYINDA SALGIN BEKLİYORUZ

  - Advertisement -

  İLK 48 SAAT ÇOK ÖNEMLİ

  H1N1 Influenza A tanısı konan kişilerin ilk 48 saatte tedavi altına alınmasının önemli olduğunu söyleyen Dr. Hakko, “İlaç tedavisine başlanıyor ve özellikle ikincil enfeksiyonlar açısından takip etmek gerekiyor. Hastalar mümkün olduğunca yatırılmadan tedavi ediliyor. Ancak genel durumlarıyla ilgili olarak gerek duyulursa hastaneye yatırılıyor.

  Hastaların mutlaka hekimleriyle irtibat halinde olmaları gerekiyor. Risk grubunun dışında kalan kişilere ise genellikle ateş düşürücü, ağrı kesici gibi belirtileri giderici ilaçlarla takip ediliyor” dedi.

  CORONA VİRÜSÜ YARASALARDAN YILANLARA MI GEÇTİ?

  ÇİN’DE ORTAYA ÇIKAN CORONA VİRÜSÜ ABD’YE SIÇRADI

  KİMLER RİSK GRUBUNDA YER ALIYOR?

  H1N1 Influenza A’nın geniş bir risk grubu olduğuna değinen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Hamileler, 0-5 yaş arasındaki çocuklar, 65 yaş üzeri kişiler, kronik hastalığı olan herkes; diyabet ve kalp hastaları, astımı olanlar, böbrek hastaları, nörolojik ve romatizmal hastalıkları olanlar, kanser hastaları risk grubunda bulunuyor” diye konuştu.

  Domuz gribi belirtileriyle ilgili, çocuklar ve 65 yaş üstü kişilerin H1N1 Influenza A’yı daha ağır geçirebileceğine değindi. Dr. Hakko, “Bu kişilerin hekime görünmeleri önemli. Çünkü hastalığı atlatıyor olmaları ikincil enfeksiyonların olmayacağı anlamına gelmiyor. Arkasından zatürre olabilecekleri için kontrol altında tutulmaları gerekiyor” dedi.

  GRİPTEN KORUNMA YOLLARI NELER? EVDE NELER YAPILABİLİR?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....