Diğer
  Ana SayfaHaberDornaz Alfa nedir? Prof. Ercüment Ovalı'dan koronavirüs açıklaması

  Dornaz Alfa nedir? Prof. Ercüment Ovalı’dan koronavirüs açıklaması

  -

  Koronavirüse karşı bir süredir ekibiyle birlikte laboratuvarda çalışan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan ilaç açıklaması geldi. Ovalı, “Dornaz Alfa, hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. 15 Mart’ta başlayıp 5 Nisan’da proje haline getirdiğimiz Dornaz Alfa projesine ait ilk sonuçları 23 Nisan’da açıklayacağız” mesajlarını paylaştı. Ovalı, açıklaması etrafında yaşanan tartışmaların ardından yeni mesajlar paylaştı. 

  Ovalı ilk olarak şu mesajı paylaştı:

  “1 aydır lab.da çalıştığımız bir ilacın ismini 23 nisanda açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. insanların hayatından gün çalmak istemedik… Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim.”

  ERCÜMENT OVALI’DAN YENİ AÇIKLAMA

  Prof. Ovalı daha sonra ise yeni açıklamalar yaptı:

  - Advertisement -
  • Dornaz Alfa ve Covid19 tweetime yönelik açıklamamdır: 16.04.2020 tarihinde gece yarısı attığım tweet mesajımın yanlış anlaşılması beni fazlasıyla üzmüştür. Kullandığım ifadeden bir ilaç-molekül bulduğumuz manası çıkartılmıştır, bu doğru değildir.
  • Biz ilacın firma ve marka ismi vermemek için farmakolojik ismini kullandık. Amacımız molekülü biz bulduk demek değildi. Bizim acilen test edilmesini istediğimiz ve öngördüğümüz şey, bu ilacın Covid-19 hastalığı tedavi sürecinde yararlı olabileceği idi.
  • Özetle biz bir ilaç bulmadık, biz bir ilacın Covid-19 tedavisinde kullanılabileceğini öngördük, ayrıca bugünlerde dünyada başka araştırmacıların da benzer düşünceleri olduğu görülmektedir.

  ERCÜMENT OVALI KİMDİR?

  Prof. Ercüment Ovalı, 1961’de Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde doğdu. Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesinde başladığı tıp eğitimini 1985 yılında 19 Mayıs Üniversitesi’nde, İç hastalıkları ihtisasını aynı üniversitede 1991’de Hematoloji üst ihtisasını 1997’de Marmara Üniversitesi Tıp fakültesinde tamamladı. Öğretim üyeliği hayatına 1992 KTÜ iç hastalıklarında başladı. 1994’de Doçent, 1999 yılında Profesör oldu. 

  Son 18 yıldır hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması ilgili olarak çalışmaktadır.

  Prof. Ovalı, “Kan ve Kök Hücreden Yapay Deri Üretimi” ile önemli tıp ödüllerinin de sahibi olmuştu.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz