Diğer
  Ana SayfaSağlıkDostlarınızın gözü üstünüzde olsun

  Dostlarınızın gözü üstünüzde olsun

  -

  Uzmanlar, her geçen gün rastlanma sıklığı artan cilt kanserinin erken teşhisinde, kişinin kendi derisini kontrol etmesi kadar sosyal çevrenin de rolüne dikkat çekiyor. Özellikle vücudun ulaşılması zor ya da görülmeyen bölgelerinde gelişen lezyonların fark edilmesinde altın zamanı kaçırmamak gerekiyor!

  Günümüzde en çok rastlanan kanserlerden biri olan cilt kanserinin görülme sıklığı gittikçe artıyor. Cilt kanserlerinin fark edilmesinde kişinin kendisi kadar, çevresindekilere de önemli görevler düşüyor. Neolife Tıp Merkezi Danışman Hekimi, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Kurul, cilt kanserinde artış yaşandığı bugünlerde, ciltte meydana gelen değişimlerin sosyal çevre tarafından da fark edilebileceğini vurguluyor. Prof. Dr. Kurul; eş, sevgili, akraba, arkadaş çevresi, kuaför, sağlık çalışanları gibi oyuncuların belli başlı noktalara dikkat ederek cilt kanserinin erken teşhisinde önemli bir rol oynadığına dikkat çekiyor. Vücudun koruyucu örtüsü olan cilt üzerinde bazen sivilce, ben, yara, kabarıklık, kızarıklık gibi değişik lezyonlar gelişebiliyor ve bunlar kimi zaman cilt kanserine neden olabiliyor. Sık rastlanan cilt kanserleri erken teşhis edildiğinde hayatı tehdit etmeyen habis tümörler olarak çoğu zaman basit cerrahi girişimlerle tedavi edilebiliyor. Cilt kanserlerinin erken teşhisinde kişinin kendi kendini muayene etmesi büyük önem taşıyor. Ancak saçlı deri, kulak arkası, ense ve sırt gibi vücudun ulaşılması zor ya da görülmeyen yerlerinde meydana gelen cilt tümörlerini fark etmek kimi zaman zor, hatta imkansız olabiliyor.

   

   

  - Advertisement -

  Vücudunuzu gözlemleyin!

  Cilt kanserinin gelişme sürecinde “ben değişiyorum”, “beni fark edin” ya da “bakın ben genç bir cilt kanseriyim, benimle ilgilenin” uyarısının olduğu altın zaman denen bir dönem bulunuyor. Büyüme, genişleme, kabarma, kabarıklığında artma, yara halini alma ve iyileşmeme, iyileşir gibi görünüp tekrar yara halini alma gibi belirtileri olan melanom dışı cilt kanserlerinin verdiği uyarıları dikkate almak gerekiyor. Deri kanserinin bir türü olan malign melanom, vücutta doğuştan bulunan veya sonradan gelişen benlerde de büyüme ya da genişleme, asimetri, renk değişikliği, kenar düzensizliği gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

   

  Kimlere görev düşüyor?

  * Saçlı derideki cilt kanserleri erken dönemde saçlarla gizlendiği için fark edilemiyor veya fark edilse de hasta tarafından ihmal edilebiliyor. Bu durumlarda “kanserin geç teşhisi” kaçınılmaz son gibi görünüyor. Oysa cilt kanseri kolay ve ucuz bir şekilde erken tanıyla saptanabiliyor. Anne, eş ve sevgilinin ilgisi veya dikkatli bir kuaförün saçlı deri, kulak arkası ve ensedeki kanser öncüsü benleri, küçük sivilceleri ve lekeleri, iyileşmeyen yaraları, kanayan kabarcıkları fark etmesi cilt kanserinin erken teşhis edilmesini sağlayabiliyor. Berber ve kuaförlerin her saç kesimi veya saç boyama sırasında bu bölgelerdeki sıra dışı oluşumları fark etmesi ve müşterisini uyarması; sonraki gelişinde kontrol etmesi son derece önem taşıyor.

  * Sırt, kalça ve bacak arka tarafları da çevrenin yardımı ile kolaylıkla kontrol edilen bölgeler arasında yer alıyor. Genital bölge ve çevresinde oluşabilecek lezyonlarda ise eşlerin, partnerin, kadın doğum ve üroloji uzmanları ile epilasyon yapan kişilerin rolünün göz ardı edilmemesi gerekiyor.

  10102013 ciltkanser2* Tırnak bakımı için kuaförlerde sık sık ziyaret edilen manikür ve pedikürcüler de tırnak altı, el ve ayaktaki benlerin fark ve takip edilmesinde önemli rol oynuyor. Kuaför seçiminde hijyen sağlanması koşuluyla aynı yeri tercih etmek ciltte gerçekleşen değişimin gözlenmesi açısından önem taşıyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz