Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetDoya doya zayıflamak mümkün mü?

  Doya doya zayıflamak mümkün mü?

  -

  Zayıflamak istiyorsanız öncelikle beslenme düzeninizi ele almalısınız. Diyetin sadece aç kalınarak yapıldığı günler mazide kaldı. Devir; akıllı diyetlerle doya doya zayıflamanın devri. Nasıl mı? İşte formülü…

  Yıllardır diyet yapıyorum ama hala fazlalıklarım var”, “En sevdiğim makarnayı ancak rüyamda görüyorum ama hala zayıflayamadım”, “Ne yaparsam yapayım istediğim kiloya bir türlü ulaşamıyorum!..” Siz de bu cümleleri sık sık kuranlardan mısınız? Ne yaparsanız yapın zayıflayamadığınızı ve artık zayıflayamayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Bu sorulara yanıtınız “evet” ise sakin olun. Çünkü sorun sizde ya da bedeninizde değil. Sorun, tam da yapmadıklarınızda! Çikolata, ekmek ya da makarna yememenizde. Kısacası, yanlış diyet uygulamalarında ve aç kalışınızda! Oysa, bedeninizi ve ruhunuzu açlığın yarattığı kısır döngüden kurtarıp hedef kilonuza ulaşmanız gerçekten çok kolay. Yeter ki, sağlıklı bir beslenme bilinci edinin. Yeter ki, daha anne rahmine düşer düşmez ilk kazandığımız mucizevi alışkanlığın, yani beslenmenin yaşamsal ve ruhsal önemini kavrayın. Uzman Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar konuyla ilgili, “Sağlığın formülü çok net: Bedende doyum, ruhta doyum ile birleştiğinde sağlık da geliyor. İnsan hayatının önemini vurgulayan bu üçlünün temelinde yer alansa ‘Doyum’ oluyor. Çünkü bedenin mutlu bir şekilde doyması, hem ruhu hem de sağlığı besliyor. Bu nedenle, hayat boyu hem ruhta hem de bedende doyum sağlanmalı. Bu ikili birbirinden ayrılmamalı. Bedeninizi doyuran yiyecekler ruhunuzu, ruhunuzu doyuran yiyecekler ise bedeninizi doyurmalı. Aç kalınarak yapılan diyetler, tekrar geri alınacak kiloların en büyük habercisi. Bedensel açlık, önce bedensel yıpranmaya, bir süre sonra da ruhsal hırpalanmaya neden oluyor. Bu yıpranma, insan bedeninin ve ruhunun kaldıramayacağı, taşıyamayacağı bir hırpalanma oluyor. Çünkü bu mahrumiyet insanın daha doğmadan, anne rahminde edindiği ve sonrasında dünyaya gelerek sürdürdüğü beslenme bilgisine taban tabana zıt. Anne göğsünde öğrendiğimiz doyma ve güven duygusu, bedensel ve ruhsal sağlımızın vazgeçilmezi” diyor.

  DOYA DOYA ZAYIFLAMAK İSTİYORSANIZ
  ●Bu zamana kadar size mahrumiyet yaşatmış tüm diyet listelerinden derhal kurtulun! Bedeniniz de ruhunuz da yaşadığınız açlıktan son derece mutsuz olur. Hatta bu açlık sosyal çevrenizde bile mutsuzluğa yol açar. Bütün bu mutsuzluklardan kurtulmak için ilk iş olarak, doya doya zayıflamaya karar verin!
  En sevdiğiniz yiyeceklerin bir listesini hazırlayın. Yiyeceklerdeki sevgi imajının bedeninizde ve ruhunuzda yaratacağı doyum, hedef kilonuza ulaşmak adına atılacak en önemli adımların başında geliyor.
  ●Gün içerisinde açlık hissettiğiniz saatleri not alın. Bu saatler, bedenen ve ruhen farkındalıklarınızın arttığı saatlerdir. Beslenme programınızı planlarken zaman yönetimi önemli bir kriterdir.
  ●“Tartı tartı söyle bana, benden zayıfı var mı bu dünyada?” takıntısından kurtulun! Güne tartılarak başlayıp günü tartılarak bitirmeniz kilolarınızın ruhunuzda daha fazla ağırlık yapmasına yol açıyor ve hedef kilonuza ulaşmanıza engel oluyor.
  Sağlık mutfakta başlar! Sağlığınız için mutfağınızda keyif verici, lezzetli yemekler hazırlayın. Yemek pişirme yöntemlerinizi sağlığınız için tekrar gözden geçirin. Mutfağınızdaki beslenme öyküsünü yazın.
  ●Mutfağınızda en çok pişen yiyecekleri ve aileniz ile yemekten en çok keyif aldığınız yemekleri not alın. Bu notlar, besin gruplarını günlük öğünlere paylaştırırken en büyük kılavuzunuz olacak.
  Öğünlerinizi “ruhta doyum bedende doyum” ilkesine göre planlayın. Kendinize ruhunuzu doyurmak için rahat beslenme zamanları ayırın. Tabaktaki yemeğin farkına varın ve keyfini çıkarın. Yoğun ve yorucu saatlerinizde ise bedeninizi en sağlıklı şekilde doyuracak besinleri tercih etmeye çalışın.
  ●Hedef kilonuzu belirlerken bedeninizin sesine kulak vermeyi ihmal etmeyin. Hayal ettiğiniz kilo bedeninizin gerçekleriyle örtüşmeyebilir. Formda olmak demek, hem bedenen hem de ruhen kendinizi iyi hissetmeniz demektir. Gerçekçi olmayan kilo hedefleri geçici bir ruhsal keyif verir ama uzun vadede hem bedeninizi hem de ruhunuzu hırpalar.
  ●Hayalinizdeki diyet listenizi yazmaya ne dersiniz? Bu diyet listesinin diyetisyeni sizsiniz! Hadi, elinize bir kâğıt kalem alın ve hayalinizdeki listeyi oluşturun. Bu liste doğru ve kalıcı beslenme alışkanlığı kazanmanız açısından çok yardımcı olacak.
  Besinlere kötü imaj yüklemekten vazgeçin! Kilo aldıran ya da sağlığınıza zarar veren yiyecekler yok! Besinlerin miktarları ve gün içinde tercih edilen diğer besinlerle olan ilişkileri doğru planlandığında bütün yiyecekler sizi hem ruhen hem de bedenen doyurarak ideal kilonuza ulaştıracak.
  ●İdeal kilonuza ulaşmak ile ilgili zaman planlaması “doya doya zayıflama”nın altın kuralıdır. Doya doya zayıflamak istiyorsanız, zaman planlamasını bedeninize ve ruhunuza bırakacaksınız. Süreci ne kadar pozitif karşılar ve sabırlı olursanız, bedeniniz de sizi o kadar çok ödüllendirecektir. Unutmayın; “doya doya zayıflama”nın en büyük ödülü sağlık.
  ●Besinleri tanıyın. Bu tanışma, besinlere sadece yiyecek olarak bakmanızı önleyip sizi bilinçlendirecek. Besinleri tanırsanız, diyetinizin sonunda hedef kilonuza ulaştığınızda artık kendi kendinizin diyetisyeni olursunuz.
  ●Diyet, sağlıklı yaşam tarzı demektir. Ruhunuz ve bedeniniz için edineceğiniz bu imaj yıllarca ruhunuzun kıyafeti olan bedeninizi koruyacak, bedeniniz ise ruhunuzun tüm zarafetini en iyi şekilde sunacak.

  Formsante Dergisi Nisan 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz