Diğer
  Ana SayfaSağlıkDoyasıya gülün

  Doyasıya gülün

  -

  Kimse sizi şen kahkalar atarken görmedi mi? Gülerken eliniz ağzınıza yapışıp kalıyor mu? Fotoğraflardaki en asık suratlı kadın siz misiniz? Bu eziyete artık bir son verin ve son gülen siz olun!

  Kötü dişlerin tek çaresi ağzınızın içini dolguyla doldurmak, dişleri beyazlatmak ve kaplama yaptırmak diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü güzel dişlere ve doğal olarak da güzel bir gülüşe sahip olmak için bunların dışında da yapmanız gereken birçok şey var. Yapılan araştırmalar güzel bir gülüşün daha akıllı, daha başarılı ve daha zengin gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle gülümsemeyi elle kapatacak kadar hafife almamak gerekiyor.

  DİŞ DİYETİ
  Daha beyaz dişlere sahip olmak için diyet de yapabilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız; beyaz dişlere sahip olmak için elma, havuç, salatalık, kereviz ağırlıklı beslenmek gerekiyor. Bu yiyeceklerin içerisinde bulunan doğal lifler dişlerdeki bakterileri temizliyor. Sağlıklı dişler için ayrıca lifli besinlere ağırlık verilmeli. Lif yönünden zengin besinler arasında tam tahıllı ekmek, gevrek ve bakla bulunuyor. C vitamini bakımından zengin portakal, kivi ve armut gibi meyveleri bol bol tüketmek de dişler için oldukça yararlı. Ayrıca bol bol su içmeyi de ihmal etmemek gerekiyor.

  Hijyen
  Dişleri fırçalamak ağzınızın sadece yüzde 25’inin temizlenmesine yardımcı oluyor. Fakat ağzınızdaki bakteriler bazen kalp hastalıkları, diyabet, dişeti hastalıkları ve hamilelik nedeniyle oluşabiliyor. Bu nedenle ağız bakımınızı yaparken fırçalamanın yanında aynı zamanda ağız temizliği için özel olan ağız gargaralarından da yararlanmalısınız. Ağız temizleyiciler plak oluşumunun engellenmesine de yardımcı oluyor.

  - Advertisement -

  Hassasiyet
  Dişlerdeki hassasiyet yanlış fırçalama, dişeti hastalıkları, asitli yiyecekler ve içecekler nedeniyle oluşabiliyor. Ayrıca soğuk hava ya da çok sıcak ve tatlı yiyecekler nedeniyle de ortaya çıkabiliyor. Bazı diş macunları hassas dişler için özel olarak üretiliyor ve bu ürünler diş sinirlerini soğuk, sıcak ve tatlının yarattığı etkiden koruyor.

  Beyazlatma
  Sigara, kırmızı şarap, kahve, çay ve soya sosu zaman içerisinde dişlerin beyaz yapısını bozuyor. Kötü ağız bakımı da dişlerin renginin değişmesinde etkili oluyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, “Diş lekelerinde en çok uygulanan tedavi diş beyazlatma işlemi oluyor. Bu işlemde iki farklı beyazlatma yöntemi uygulanıyor. Birinci yöntem ev tipi beyazlatma yöntemi. Diş hekimi tarafından dişlerinizin üzerine takmanız için ağız ölçünüze uygun kalıplar hazırlatılıyor. Bu kalıbın içerisine Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı bir ilaç konularak, beyazlatılacak dişlerin üstüne yerleştiriliyor. Günde ortalama 4–6 saat takılması gerekiyor. İkincisi ise muayenehanede uygulanan beyazlatma işlemi oluyor. Dişlerdeki gözeneklerin temizlenmesinde ‘Hidrojen peroksit’ yani oksijenli su veya türevi ‘Karbamid peroksitli jeller’ kullanılıyor. Bu maddeler 45 dakika süreyle lazer ışığı verilerek aktive edilip beyazlama gerçekleşiyor. Bu uygulamada dişeti ve dokular özel koruyucularla korunduğundan zarar görmüyor. Kişinin diş minesinin rengine bağlı olarak beyazlama oranı değişiyor” diyor.

  Nilgün YILDIZ

  Formsante Dergisi Ekim 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz