Ana Sayfa Koronavirüs DSÖ: Gelecek yılın ortasına kadar aşılama beklemiyoruz

DSÖ: Gelecek yılın ortasına kadar aşılama beklemiyoruz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, yeni tip koronavirüs (Covid-19) için dünya genelinde yaygın aşılama çalışmalarının gelecek yılın ortasından önce beklenmediğini bildirdi.

”AŞININ NE KADAR KORUYUCU OLDUĞUNU GÖRMEMİZ GEREKİYOR’ *

DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, Covid-19 aşı çalışmalarında uzun yol katetmiş 6-9 çalışma olduğunu, bunların Faz III klinik denemelerine girdiğini aktardı. Harris, Kovid-19 aşısının etkisi ve güvenliği konusunda titiz kontroller yapılmasının önemine işaret ederek, “Bu aşama (Faz III klinik denemeleri), daha uzun sürmeli. Çünkü, aşının gerçekten ne kadar koruyucu ve güvenli olduğunu görmemiz gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

‘AŞI ÜRETİCİLERİ ZAMANA KARŞI YARIŞIYOR’ *

Aşı çalışmalarının her aşamasında “güvenlik” prosedürlerinin uygulanması gerektiğini bunun da süreci uzattığını ifade eden Harris, dünya genelinde aşı üreticilerinin zamana karşı yarıştığını söyledi.

‘GELECEK YILIN ORTASINA KADAR COVİD-19 İÇİN AŞILAMA BEKLEMİYORUZ’

Harris, “Ancak gerçekçi zaman dilimi açısından, gelecek yılın ortasına kadar (Kovid-19 için) yaygın bir aşılama görmeyi beklemiyoruz.” diye konuştu. Sözcü Harris, ayrıca DSÖ olarak dünyanın her köşesinde insanların Kovid-19 aşısına erişimini sağlamak için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here