Diğer
  Ana SayfaBebekDudak damak yarığı neden olur? Tedavisi nasıl yapılır?

  Dudak damak yarığı neden olur? Tedavisi nasıl yapılır?

  -

  Dudak damak yarıkları olan bebeğe sahip olan ailelerin sorun ve tedavi özelinde çok fazla soru işareti bulunuyor. Dudak damak yarıkları için tek tedavi olan cerrahi operasyon sonrasında operasyonun başarısının nasıl anlaşılacağı ya da belirleneceği de en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Bu yazımızda Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Uzmanı Prof. Dr. Hakan Ağır sizler için dudak damak yarıkları ameliyatlarında başarı kriterleri hakkında merak edilen sorulara cevap veriyor.

  DUDAK DAMAK YARIĞI NEDEN OLUR?

  Dudak ve damak yarığı için tedavi planlaması yaparken hasta özelinde hareket edilmesi gerekiyor. Yarığın tipi ve sebebiyet verdiği deformasyon tedavi planlanmasında önemli bir yere sahip. Hasta özelinde planlama yaparken de hem tedavinin hem de zamanlamanın doğru bir şekilde yapılması gerekir. Dudak yarıkları doğumdan sonra bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişiminin takip edilmesi, beslenme durumunun ve buna bağlı olarak kilo alımının değerlendirilmesi ile planlanmalıdır. Yarık dudak operasyonun genellikle 3 – 6 ay aralığında yaparak özellikle beslenmeye bağlı meydana gelebilecek gelişim sorunlarının önüne geçmeye çalışmak esas olmalı. Yarık damak ameliyatı ise yarık dudak ameliyatına kıyasla daha komplike bir ameliyat olduğu için bebeğin yaşının ilerlemesi beklenir ancak bu operasyonunda konuşma gelişimini ciddi bir şekilde etkilemeyecek zamanda yapılması gerekir.

  dudak damak yarığı

  TAKİP MUTLAKA YAPILMALI

  Dudak damak yarıklı bebeklerin operasyonlarının değerlendirilmesi için zamana gereksinim vardır. Bu nedenle operasyon sonrası hem ailenin hem de operasyonu gerçekleştiren hekimin takibininin süreçte büyük bir önemi olduğunun altını çizmek gerekiyor. Dudak yarıklı bebekler için başarı değerlendirmesi ile damak yarıklı bebekler için başarı değerlendirmesi farklı ele alınmalıdır. Dudak yarıklı bebeklerde operasyondan sonrasında nihai sonucu gözlemlemek en az 1 yıl beklemek gerekir. Bebeğin, üst çenenin ve kıkırdakların büyümesi ile birlikte operasyonun nihai sonucu net gözlemlenir ve estetik bir müdahale yapılıp yapılmaması gerektiğine karar verilir. Bu süreçte bebeğin gelişimi gerekirse 3-4 yaşına kadar izlenebilir. Damak yarıkları operasyonlarında en belirgin başarı kriterinin konuşma olduğunu söyleyebilirim. Başarılı bir damak yarığı ameliyatı geçiren bebeklerin 3 – 3,5 yaşına geldiğinde konuşma sorunu yaşamaması beklenir. Başarılı operasyonlarda konuşma sorunu yaşama olasılığı %10 ila %20 arasında değişmektedir. Bu noktada konuşma terapisi ile konuşma gelişiminde ilerleme sağlanması da mümkün olmaktadır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz