Diğer
  Ana SayfaGüzellikDudak kaldırma (Lip Lift) işlemi kalıcı mı? Nasıl yapılır?

  Dudak kaldırma (Lip Lift) işlemi kalıcı mı? Nasıl yapılır?

  -

  Son dönemin en popüler estetik ameliyatları arasında yer alan dudak kaldırma ile daha çekici dudaklara ve estetik kaygılardan uzak bir görünüme kavuşmak mümkün! Yaklaşık 45 dakikada tamamlanan ve dudak ile üst dudak arasındaki mesafenin ideal düzeye getirildiği dudak kaldırma operasyonu hakkında Estetik, Rekonstrüktif ve Plastik Cerrahi uzmanı Op. Dr. Salih Onur Basat, en çok merak edilen konulara açıklık getirdi. Peki, dudak kaldırma (lip lift) işlemi nedir, nasıl yapılır? Dudak kaldırma (lip lift) kalıcı mı? İşte yanıtı…

  DUDAK KALDIRMA NEDİR?

  Üst dudağın daha kalın ve dolgun bir görünüme kavuşturulmasını ve oldukça doğal bir görünüme sahip olmasını sağlayan dudak kaldırma, “lip lifting” olarak da adlandırılmaktadır. Zamanın ilerlemesiyle sarkmaya ve hacim kaybetmeye başlayan üst dudağın cerrahi olarak kaldırılması amacıyla üst dudak cildi ile burun arasındaki açının yeniden yapılandırılması prensibine dayanan cerrahi 45 dakika gibi kısa bir zaman diliminde tamamlanmaktadır. Dudak kaldırma sırasında hastaların ihtiyaçları doğrultusunda farklı teknikler kullanılabilir. Bu tekniklerin ilki üst dudak cildinin çıkarılmasına diğeri ise üst dudak ve burun birleşim noktasından kesi yapılmasına dayanır. Teknik tercihine cerrahla hasta arasında gerçekleştirilen görüşmeler ve yapılan analiz sonuçları doğrultusunda karar verilir.

  DUDAK KALDIRMA NASIL YAPILIR?

  Normal şartlarda, burun ile üst dudak arasındaki mesafenin 12 – 15 mm olmasının estetik açıdan uygun olduğu ifade edilir. Bazı hastalarda üst dudak uzunluğunun idealinden fazla olması üst dudağın ince ve hacimsiz görünmesine neden olabilir. Bu durum hastaların yaşlı ve yorgun bir ifadeye sahip olması anlamına gelir ve ister istemez estetik kaygı duyulmasına yol açar.

  Üst dudak cildinin uzunluğunun üstesinden her zaman dolgu uygulaması ile gelinmesi mümkün olmaz. Bu durumda dudak kaldırma ameliyatı gündeme gelir. Dudak kaldırma ameliyatı genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilecek şekilde planlanabilir. Operasyon sırasında üst dudağın dikey uzunluğunu kısaltmak için, genellikle, burun tabanı ile üst dudak kesişimindeki fazla deri alınır. Hastalar 1 – 2 saat gözetimde tutulduktan sonra taburcu edilir.

  Dudak kaldırma sonrası yaklaşık 72 saat boyunca devam eden hafif bir şişlik ile karşılaşılması mümkündür. Uzman hekimler şişliğin azaltılması için soğuk kompres uygulaması önerebilirler. Birkaç gün boyunca dudak hareketlerinde kısıtlanma oluşması da normal kabul edilir ve hatta operasyon sonrası kısa vadede burun kanatlarında genişleme olduğu hissedilebilir. Tüm bu yan etkiler geçicidir, iyileşme tamamlanınca doğal bir görünüm hedeflenir.

  - Advertisement -

  DUDAK KALDIRMA İŞLEMİ KALICI MI?

  Dudak estetiği sayesinde hem kadınlar hem de erkekler daha genç ve dinamik bir görüntüye kavuşabiliyor. Dudak şeklinin iyileştirilmesi ve dudakların dolgun görünümü için hem ameliyatlı hem de ameliyatsız yöntemler tercih edilebiliyor. Bu noktada dudak kaldırma operasyonu kalıcılık anlamında ön plana çıkıyor. Dudak dolgusundan farklı olarak etkileri kalıcı olan bu operasyon sayesinde daha dolgun, daha hacimli ve daha genç bir görünüm sağlayan dudaklara erişilebiliyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz