Ana Sayfa Koronavirüs Dünyada Koronavirüs’ün en fazla görüldüğü 15 ülke

Dünyada Koronavirüs’ün en fazla görüldüğü 15 ülke

İlk olarak Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde görülen yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tüm dünyaya korku salmaya devam ediyor. Tüm dünyada toplam vaka sayısı 1 milyon 360 bini geçmiş bulunmakta. Hayatını kaybedenlerin toplam sayısı ise 76 bin 383… 

Sürecin başlangıcında en fazla vaka ve ölüm sayısı salgının yayıldığı ülke olan Çin’e aitti. 3 aylık gibi kısa bir sürede ise dengeler tamamen değişti. 7 Nisan itibariyle en fazla vaka sayısı görülen ülke 368 bin 174 ile Amerika oldu. Onu İspanya ve İtalya takip ediyor. En fazla ölümün görüldüğü ülke ise 16 bin 523 ile İtalya oldu. Onları takip eden diğer ülkelerin vaka, ölüm ve iyileşen insan sayılarının detayını görmek için aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz…

KORONAVİRÜS’ÜN EN FAZLA GÖRÜLDÜĞÜ 15 ÜLKE

*Rakamlar değişkenlik gösterebilir, güncel rakamları görmek için linke tıklayınız: https://www.worldometers.info/coronavirus/

DÜNYA KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE NELER YAPIYOR?

-Yunanistan’ın turistik adaları Mikonos ve Santorini karantina altına alınırken, kısmi sokağa çıkma yasağı getirildi.

-Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, salgın nedeniyle yaşı ve sağlık durumu dolayısıyla özel bakıma muhtaç, yaşı 65’ten büyük 176 mahkumu affetti.

-Bangladeş hükümeti, salgınının yayılmasını önlemek amacıyla ülke genelinde cami, kilise, tapınak ve başka dinlere ait mabetlerde ibadete müsaade edilmeyeceğini bildirdi.

-Sırbistan’da Boşnak nüfusun çoğunlukta yaşadığı Sancak bölgesinde faaliyet gösteren Boşnak Ulusal Konseyi (BNV), salgınla mücadelede Türkiye’den yardım talep etti.

-Cezayir Savunma Bakanlığı, komutanların bir aylık maaşlarını bağışladığını duyurdu.

-Gana’da, su faturaları 3 ay boyunca devlet tarafından karşılanacak.

-Sri Lanka’da salgın nedeniyle geçen ay 6 büyük şehirde iki haftalığına ilan edilen sokağa çıkma yasağı, iki hafta daha uzatıldı.

-Afrika ülkesi Gabon’da, pangolin ve yarasanın tüketim ve satışlarına yasak getirildi.

-Kuzey Makedonya’daki kısmi sokağa çıkma yasağı hafta içi yerel saat 16.00-05.00 arası uygulanacak şekilde revize edilirken, ülkede hafta sonu dışarı çıkılmayacak.

-Çekya’da Kovid-19’la mücadele için oluşturulan kriz birimi, 14 Nisan itibarıyla gerekli durumlarda vatandaşların ülke dışına çıkmasına izin verilmesi önerisinde bulundu. Yurt dışına çıkan kişilerin ülkeye girişlerinde 14 günlük karantina altına alınacağı da hatırlatıldı.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here