Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsDünyada ilk koronavirüs aşısı Rusya'da tescil edildi

  Dünyada ilk koronavirüs aşısı Rusya’da tescil edildi

  -

  Rus Devlet Başkanı Putin, Rusya’nın dünyada ilk kez koronavirüs aşısını tescil ettirdiğini söyledi. Moskova koronavirüs aşısının adını ‘Sputnik V’ olarak adlandırdıklarını belirtti. Ria News adlı Rus haber sitesinde yer alan habere göre, koronavirüs aşısı olanlar arasında Putin’in kızı da yer alıyor.

  ”OLDUKÇA İŞE YARAR OLDUĞUNU BİLİYORUM”

  Putin yaptığı basın açıklamasında “Bildiğim kadarıyla bu sabah dünyadaki ilk koronavirüs aşısı tescil edildi. Oldukça işe yarar olduğunu biliyorum. Bağışıklığı kuvvetlendiriyor. Ve tekrarlıyorum tüm gerekli kontrollerden geçti.”

  Putin, kızlarından birinin de aşıyı olduğunu açıkladı:

  “Bu şekilde deneyin bir parçası oldu. Birinci aşıdan sonra ateşi 38’di. Ertesi gün 37 küsüre düştü. İkinci aşıdan sonra ateşi yine biraz çıktı, sonra tamamen kayboldu. Şimdi kendisini iyi hissediyor.”

  - Advertisement -

  Putin, “Birçok kişide hiç belirti görülmüyor”, “Veya aşı olduktan sonra ateş” cümleleri ile aşı olduktan sonra aşının birçok kişide belirti göstermediğini belirtti.

  AŞI TÜM DÜNYAYA SERVİS EDİLECEK Mİ?

  “Umarım yakın zamanda bu aşının toplu üretimine geçebiliriz. Ve kendi istekleri doğrultusunda herkes, bizim bilim insanlarımızın bu başarısından faydalanabilir.”
  Rusya’da şimdiye dek 897.599 kişi koronavirüs kaptı, 15.100 kişiden fazlası hayatını kaybetti, 703.000’den fazla kişi de iyileşti.

  AŞI NEREDE GELİŞTİRİLDİ?

  Sağlık Bakanı Muraşko’nun açıklamasına göre, klinik öncesi araştırmalar, Ulusal Bulaşıcı Hastalık ve Mikrobiyoloji Merkezi ile Savunma Bakanlığı’nın 48 adet araştırma merkezinde yürütüldü. Klinik araştırmalar ise Seçenof (Seçenov) Enstitüsü ile Burdenko isimli Merkezi Askeri Hastane’nin bir biriminde gerçekleştirildi. Bütün gönüllülerde Sars Cov2’ye karşı yüksek sayıda antikor tespit edildi ve hiçbirinin durumunda ciddileşme olmadı. Bir yandan da binlerce kişi ile testler devam ediyor.

  ‘SPUTNIK V’

  Rusya’nın aşı haberinin ardından Moskova yeni koronavirüs aşısının adını ‘Sputnik V’ olarak adlandırdıklarını açıkladı.

  SPUTNIK NE DEMEK?

  Sputnik 1, dünya’nın ilk yapay uydusu. Sputnik serisinden ilk uzay aracı. SSCB tarafından 4 Ekim 1957’de yörüngeye oturtuldu.

  Uydunun ağırlığı 80 kg olup, çapı 58 cm, yörünge yüksekliği 250 km idi. Küre şeklinde bir gövdesi ve bundan ayrılan 2,4 ila 2,9 m uzunluğunda dört uzun anteni vardı. 20 ve 40 MHz gücünde iki radyo vericisi bulunmaktaydı. Bu radyo sinyalleri iyonosferdeki elektron yoğunluğunu ölçmede kullanıldı. Ayrıca, uydunun iç basıncı ve sıcaklığı da sinyallerle iletiliyordu. Böylece uydu çeperinin bir göktaşı tarafından delinip delinmediği takip edilebiliyordu. Uydunun basınçlı iç bölgesi nitrojen gazıyla doldurulmuştu. Ancak yörünge sırasında uydu çeperinin hiç delinmediği tespit edildi. Bu durum, gelecekteki uzay uçuşları için Dünya yörüngesinin güvenli olduğunu gösteriyordu.

  İLGİLİ İÇERİKLER

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz