Diğer
  Ana SayfaHaberDünyanın ilk başarılı çift el ve yüz nakli yapıldı

  Dünyanın ilk başarılı çift el ve yüz nakli yapıldı

  -

  2018 yılında geçirdiği araba kazası sonrası yüzü ve ellerinden ağır şekilde yaralanan 22 yaşındaki Joe Dimeo (ABD-New Jersey), dünyanın ilk başarılı eş zamanlı yüz ve çift el nakli yapılan hastası oldu.

  Joe Dimeo, 2018 yılında gece vardiyasından eve dönerken kaza yaptı. Alev alan araçta kalan DiMeo’nun vücudunun yüzde 80’inde yanıklar oluştu. DiMeo, kaza sonrası parmaklarını, dudağını, göz kapaklarını ve yüzünün bir bölümünü kaybetti; 20’den fazla ameliyat geçirdi ancak elleri sınırlı şekilde kullanabilir hale geldi. Aylarca yanık ünitesinde kalan DiMeo, yüz ve çift el nakli için 12 Ağustos 2020’de ameliyata alındı.

  NYU Langone Health ekibinin düzenlediği operasyona cerrahlar dahil 140 sağlık görevlisi katıldı. Operasyon 23 saat sürdü. 3 boyutlu cerrahi planlama teknolojisinin de kullandığı operasyona ilişkin NYU Langone Health ekibi bir basın toplantısı düzenledi.

  DiMeo, donörün ailesine minnettar, “Tünelin sonunda her zaman ışık vardır, asla vazgeçmeyin. Ailem ve ben, bana bu ikinci şans verildiği için çok minnettarız” diyor.

  - Advertisement -

  NYU Langone Health’te Yüz Nakli Programı’nın yöneticisi olan Eduardo Rodriguez ise DiMeo’nun motivasyonu en yüksek hasta olduğunu, yoğun bir rehabilitasyon süreci geçirdiğini söylüyor.

  Ekip, DiMeo’ya uygun donör bulmayı samanlıkta iğne aramaya benzetiyor.

  Rodriguez, DiMeo’nun el nakli bölgesinin ellerle birlikte kolun ön kısmının ortalarına kadarki bölümü kapsadığını, yani 3 önemli sinir, 6 damar ve 21 tendon da naklettiklerini aktardı.

  Yüzün de tamamının değiştiğini söyleyen Rodriguez, “Temel motor becerileri gelişmeye devam etti. Sporu, golf oynamayı seviyor. Golf sahalarına dönmek istiyor. Kaldırabildiği yük miktarı ve kavrama gücü beni çok etkiliyor” diye konuştu.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz