Diğer
  Ana SayfaSağlıkDuygusal açlık şişmanlatıyor

  Duygusal açlık şişmanlatıyor

  -

  Günümüzün en büyük sağlık sorunlarının başında obezite geliyor. Bu sorun fiziksel görünümün yanı sıra kişinin ruh sağlığını da olumsuz etkiliyor. Aşırı şişmanlığa yeme bozukluğunun yol açtığını belirten Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, bu rahatsızlığın en büyük nedenlerinden birinin de duygusal açlık olduğunu söylüyor. Ruh doyurulmadıkça fiziksel açlığın giderilmesinin ve fiziksel doygunluğa ulaşmanın mümkün olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Dilbaz şöyle devam ediyor: “Bazı konularda ruhsal açlık yaşayan kişiler kendini yemeğe verebiliyor. Oysa duygusal açlık bu şekilde giderilemiyor. Şişman olan kişilere bakıldığında mutsuzluktan, ruhsal açlıktan ya da yaşanılan çatışmalardan dolayı yemek yiyerek haz almaya çalıştıkları görülüyor. Yemek anında o haz alınsa da sonrasında inanılmaz bir pişmanlık ve suçluluk yaşanıyor. Bu ruhsal durumdan da yine yemek yiyerek kurtulmaya çalışılıyor ve bu bir kısırdöngüye dönüşüyor. Sarmal büyüdükçe obezite ortaya çıkıyor.”

  aralik-2012-saglik-raporu-resim-2DİYABET!
  Böbrek yetmezliğinin en önemli nedeni
  Uzmanlar, kontrol altına alınmamış diyabetin kronik böbrek yetmezliğine yol açan nedenlerin ilk sırasında yer aldığını belirtiyor. Diyaliz tedavisi gören hastaların yüzde 30-40’ındaki böbrek yetmezliğinin diyabetten kaynaklandığı biliniyor. İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, böbreklerin metabolizmadaki atıkların vücuttan atılması kadar, kan basıncının düzenlenmesi gibi birçok önemli görevi olduğunu da vurgulayarak, “Diyabete bağlı olarak böbreklerde oluşan hasarlanma diyabetik nefropati olarak adlandırılıyor. Bu durum idrarda albumin-protein varlığı, böbreklerin süzme hızında ilerleyici şekilde azalma yani böbrek yetmezliği ve hipertansiyon ile kendini gösteriyor” diyor.

  aralik-2012-saglik-raporu-resim-3Ruh haliniz bağırsaklarınızı etkiliyor
  Birçok kişinin ortak sorunu olan bağırsak problemlerini gidermek için yeterli sıvı tüketmek, sulu, yumuşak ve lifli gıdalardan zengin beslenmek, ara öğünleri de içeren bir beslenme düzeni uygulamak ve egzersiz yapmak gerekiyor. Ancak beyinle sindirim sistemi arasında çok yakın bir ilişki olduğunu da unutmamak lazım. Yaşanılan duygudurum bozuklukları, mide ve bağırsak faaliyetlerinde olumsuz etki yaratabiliyor. Bu da kişide kabızlığa yol açabiliyor.

  Formsanté Dergisi Aralık 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz