Diğer
  Ana SayfaFitnessDüzenli egzersiz yapmanın 12 müthiş faydası

  Düzenli egzersiz yapmanın 12 müthiş faydası

  -

  Egzersiz yapmak sadece kilo vermek değildir. Uzmanlar egzersizin, forma girmenin yanı sıra, ruh sağlığına da iyi geldiğini düşünüyor. Bir çok insan spor ya da benzeri jimnastik salonlarının kendilerine sunduğu ‘kilo verin’ pazarlamasına aldanıyor. Sporun sadece kilo vermeye yaradığını sanıyor. Ancak bu tür salonlarda ya da bireysel olarak yapılan egzersizler anksiyite, derin bir uyku, pozitif düşüncelere de yardım ediyor. Uzun süredir spordan uzak mı kaldınız? Düzenli egzersize başlamak için o kadar çok neden var ki… Peki, düzenli egzersizin faydaları neler? Düzenli egzersizin insan sağlığı üzerindeki yararları neler? İşte egzersizin ilk akla gelen fiziki yararları ve ayrıca düzenli egzersiz yapmanın 12 müthiş faydası

  EGZERSİZİN İLK AKLA GELEN FİZİKİ YARARLARI

  • Kas oranı yükseliyor, dayanıklılık ve esneklik artıyor.
  • Kilo vermek ya da kiloyu korumak kolaylaşıyor.
  • Uyku düzeni iyileşiyor ve gün içinde enerjik hissettiriyor.
  • Depresyon ve anksiyete etkileri en aza iniyor.
  • Kronik ağrılar azalıyor.
  • Kalp hastalıkları riski ortadan kalkıyor.
  • Bağışıklık sistemi güçleniyor.
  • Duruş bozuklukları ortadan kalkıyor.
  • Cilt her zamankinden daha parlak bir hale geliyor.

  DÜZENLİ EGZERSİZİN 12 MÜTHİŞ FAYDASI

   Amerikan Huffington Post gazetesi yapılan düzenli egzersizlerin, kilo vermenin yanı sıra ruhsal motivasyona olan etkilerini sıraladı. İşte egzersizin 12 müthiş faydası:

  1. Stres seviyelerini düşünüyor
  2. Anksiyetenin panzehiri
  3. Mutlu duygular
  4. Kendine güveni artırır
  5. Cinsel hayatı güzelleştirir
  6. Yeni keşiflere yol açar
  7. Daha iyi uyumanızı sağlar
  8. Gün boyu üretiminizi artırır
  9. Yaratıcılığınızı artırır
  10. Fiziken güçlendirir, yaralanma riskini azaltır
  11. Daha parlak bir zeka sağlar
  12. Bağışıklık sistemini güçlendirir

  EGZERSİZ STRES SEVİYELERİNİ DÜŞÜRÜYOR

  Egzersiz yapmak kilo vermenizin dışında stresle de başa çıkmanızı sağlıyor. Spor yaparken aynı zamanda stres seviyesi de giderek en aza inmeye başlıyor. İster boks yapın, isterse yoga, spor uğraşı sizi hem fiziksel, hem de ruhsal açıdan formda tutuyor. Çünkü norepinephrine gibi nörohormanlar düşerken, beyniniz stresle daha iyi başa çıkma yöntemlerini buluyor.


  ANKSİYİTENİN PANZEHİRİ

  Hareket ettiğinizde vücudunuzda çok şey oluyor. Bazıları ise size kötü duygular yaşatan beyinde gerçekleşiyor. Örneğin; aerobic gibi egzersizler anksiyite sorunu ile baş etmenize yarıyor.

  EGZERSİZ: MUTLU DUYGULAR

  Biliyoruz ki, koşarken beyne salgılanan yüksek düzeyde endorphin sizin daha mutlu olmanızı sağlıyor. Yine koşmanın yanı sıra yapılan hareketler de sizin iyi hissetmenizi sağlayan duyguları beyne sinyal olarak gönderiyor.

  - Advertisement -

  KENDİNİZE OLAN GÜVENİNİZİ ARTTIRIR

  Jimnastik yaparken sadece birkaç kilo vermenin yanı sıra kendinizi de daha iyi hissedersiniz. Araştırmalar yapılan egzersizlerin kendinize olan özgüveni de arttırdığını ortaya koyuyor.

  CİNSEL HAYATINIZI GÜZELLEŞTİRİR

  Egzersiz yapmak kendinize olan güveninizi arttırırken aynı zamanda romantik hayatınızda da mucizeler yaratır. Bunun yanı sıra, düzenli olarak egzersiz yapan erkeklerin cinsel fonksiyonlarında artış görüldüğü tespit edilmiştir.

  EGZERSİZ YENİ KEŞİFLERE YOL VERİR

  Bir kenti bisiklet ya da bir çift spor ayakkabısı ile gezmek tamamen farklı bir ‘keşfin’ yoludur. Koşmak ya da bisikletle gezmek size ‘gülleri’ koklamanın ve güzellikleri keşfetmenin yollarını gösterir. Arada bir otomobilinizi unutarak, yaya ya da bisikletle bu güzellikleri tatmanın yollarını bulun ve doğayla bütünleşin.

  EGZERSİZ DAHA İYİ UYUMANIZI SAĞLAR

  Geceleri deliksiz bir uyku, herkesin hayalidir ve insanı gün boyu daha iyi hissettirir. Egzersiz yapmakta iyi bir uykuya davetiye çıkarır. Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre, haftada en az 150 dakika egzersiz yapan insanlar çok daha kaliteli bir uykuya sahip oluyorlar. Uyku deyip geçmemek lazım. Çünkü başarılı bir günün anahtarı iyi bir uykudur.

  GÜN BOYU ÜRETİMİNİZİ ARTTIRIR

  Egzersiz iş hayatınızın da verimliliğini arttırır. Araştırmalar da egzersiz yapan insanların, diğer spor yapmayan iş arkadaşlarına nazaran iş hayatlarında daha üretken ve enerjik olduklarını ortaya koyuyor.

  YARATICILIĞINIZI ARTTIRIR

  Gün içinde yapacağınız çok az bir yürüyüş ya da fiziksel aktivite yaratıcılığınızı arttırmaya yeter. Karşınıza çıkabilecek tüm problemleri de bu yaratıcılığınız sayesinde yenebilirsiniz.

  EGZERSİZ SİZİ GÜÇLENDİRİR ve YARALANMA RİSKİNİ AZALTIR

  Yaş ilerledikçe meydana gelebilecek vücut hasarları, kaslarınızın ve kemiklerinizin sağlamlığına bağlıdır. Bu nedenle düzenli egzersizler size ileriye dönük aynı zamanda bir yatırımdır da. Aktif bir yaşam şekli, düzenli yürüyüşler sizi gelecekte daha sağlıklı bir hale getirecektir.

  DAHA PARLAK BİR ZEKA

  Egzersizler sadece fiziksel olarak size yardım etmez, Ruhsal açıdan kendinizi çok daha iyi hissederken aynı zamanda hafızanızı da güçlü kılar. Beyninizde Hipokampus adı verilen hücrelerde üretimi artırırken, öğrenme ve hafıza yeteneğiniz de gelişir. Çünkü beyindeki bu bölge bir anı yaşarken, bir bilgi öğrenirken onun kalıcı olmasını sağlıyor ve geçici hafızayı, kalıcı hafızaya dönüştürüyor.

  BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ 

  Bağışıklık sistemimiz bizim için her şeyi ifade ediyor. Çünkü zayıf bir bağışıklık sistemi, tüm hastalıklara davetiye çıkarıyor. Düzenli egzersizler de bağışıklık sistemini güçlendirerek, bizlere çok daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sunuyor. Böylece enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı dirençli bir hale geliyoruz.

  BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz