Düzgün postür zor değil!

03122014 fitrap01

Başınızın altına üç parmak genişliğinde bir kitabı koyarak matın üzerine sırt üstü uzanın, dizleri büküp ayakların tabanıyla yere basın. Ellerinizi göbek deliğinin her iki yanına rahatça yerleştirin…

Gözleriniz açık, vücudunuzun mata doğru ağırlaştığını hissedin ve omurganızı uzatmaya odaklanın. Pelvisin başınızdan uzaklaştığını düşünün. Bu şekilde 15 dakika derin nefes alıp vererek kalın. Ancak bunu uyku hali ile karıştırmayın, burada uyanıksınız ve omurganızın uzadığını hissediyorsunuz. Birkaç hafta sonra vücudunuzdaki farklılığı gözlemleyeceksiniz.

 

03122014 fitrap03Maraton günü yürü ya da koş

Ama bunları unutma!

16 Kasım 2014 günü yapılacak olan Vodafone İstanbul Maratonu’na hazır mısınız? Yarışlar maraton (42 km), 15 km ve 10 km kategorilerinde yapılacak. Buların dışında 8 km’lik Halk Yürüyüşü’ne de katılmak mümkün. İster halk yürüyüşüne, ister diğer kategorilerdeki koşulara katılın küçük bazı önlemler almanızda fayda var.

– ÜŞÜMEMEK İÇİN: Toplanılmaya sabahın erken saatlerinde başlanan ve harekete geçilmesi zaman alan bu tip büyük organizasyonlarda üşüme ihtimaliniz yüksek. Yürüyüş/koşu başladığında ise terleyebilir, üzerinizdekiler fazlalık yapabilir. Bu yüzden üzerinize gözden çıkarabileceğiniz eski bir ceket, sweatshirt giyerseniz ısındığınızda çöpe atabilirsiniz.

– AYAKLARA BAKIM YAPIN: İster koşun, ister yürüyün ayak bakımı önem taşıyor. Ayak tırnaklarınızı birkaç gün önce çok kısa olmayacak şekilde kesin ve uçlarını düzeltin. 

– 0 KM AYAKKABILAR RİSKLİ: Giydiğiniz ayakkabıların konforu çok önemli. Yeni aldığınız, daha önce kullanıp rahatlığını test etmediğiniz ayakkabılarla hiçbir zaman bu tip aktivitelere katılmayın. Uzun mesafelerde sorun çıkarıp gününüzün berbat geçmesine neden olabilirler.

 

Daha iyisi için…

Eğer bacağınızın ön (quadriceps) ve arkasındaki (hamstrings) kaslar eşit düzeyde güçlüyse koşarken daha az enerji harcarsınız. Kadınlar daha güçlü ön bacak kaslarına sahip olma eğilimindedir. Dengelemek için deadlift gibi arka bacağı güçlendiren egzersizleri antrenman rutininize ekleyin. 

 

03122014 fitrap02Ayın ürünü

Adidas Energy Boost Reveal Ayakkabı

Boost tabana sahip ayakkabıların yeni üyesi Adidas Energy Boost Reveal iki renkli file üst yapısı sayesinde ayağı çorap gibi kavrıyor. Orta tabanda kullanılan katı granül malzeme (TPU) şişirilerek tabanda binlerce küçük enerji kapsülüne dönüştürülmüş. Bu kapsüller atılan her adımda daha fazla enerji depoluyor ve her adımda geri verirken üstün bir yastıklama sağlıyor. Fiyatı: 423 TL

 

Formsanté Dergisi Kasım 2014 sayısı

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here