Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikEbru Şallı’dan hamilelere özel 5 Süper Egzersiz!

  Ebru Şallı’dan hamilelere özel 5 Süper Egzersiz!

  -

  Hamileler hangi egzersizleri yapabilir? Hamilelikte sağlıklı bir süreç geçirebilmek için hangi hareketler yapılabilir? Ebru Şallı’nın egzersiz tavsiyelerini formsante (Temmuz 2010) arşivinden bulabilirsiniz…

  Hamilelikte yan gelip yatma devri çoktan bitti… Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ve doğumda zorluk yaşamamak için hareket şart. Biz de hamileliğinin altıncı ayını yaşayan Ebru Şallı’ya neler yaptığını sorduk. Üşenmedi, egzersizleri bizim için uygulayarak anlattı…

  1- Nefes
  Fotoğraftaki gibi oturun. Bu pozisyondayken sırtınız dümdüz olmalı. Nefesi burnunuzdan alıp, ağzınızdan verin. Nefes alarak harekete başlayın. Nefes verirken, omuzlarınızı yavaş yavaş dizlerinize doğru yaklaştırın. Dizinize yakınken, pozisyonda sabit kalın. 4-5 kez nefes alıp verin. Daha sonra omurlarınızı tek tek yukarıya kaldırarak başlangıç noktasına geri dönün.

  egzersiz-1

  2- Bacaklar
  Bu hareketi bacaklardaki kan dolaşımını hızlandırmak için yapmalısınız. Matın üzerine yan yatın. Bacağınızı açabildiğiniz pozisyona kadar yukarıya kaldırın ve gergin olmasına özen gösterin. Önden arkaya doğru daireler çizin. Ayağınız tur bitimlerinde yere değmemeli. Hem sağ hem sol bacakla hareketi 12 kez tekrarlayın.

  - Advertisement -

  egzersiz-2

  3- Kalça
  Başlangıç için ellerinizin üzerinde kedi pozisyonu alın. Sağa sola savrulmadan, kontrollü şekilde nefes alın. Parmak uçlarınızın gergin olması gerekiyor. Sağ bacağınızı, nefes verirken, kırık pozisyonda yukarıya doğru kaldırın. Kalçayı fazla dışarıya çıkarmamaya çalışın. Yüzünüz her zaman karşıya bakmalı. Hareketi her iki bacakla 12 defa tekrarlayın.

  egzersiz-3

  4- Kedi strech’i
  Harekete yine kedi pozisyonu alarak başlayın. Nefes alırken kalçayı içeriye doğru çekin. Nefes verirken omurları yukarıya doğru kaldırın. Tek tek açıldıklarını hissedin. Boyun ve baş, omurgayı takip etmeli. Bu egzersiz, omurganın esnekliğini sağlıyor.

  egzersiz-4

  5- Deniz kabuğu strech’i
  Dizlerinizin üzerine oturun. Sırtınız düz olmalı. Ellerinizi ileriye doğru uzatarak, mata mümkün olduğu kadar yaklaşın. Nefes alın ve nefes verirken çok yavaş hareket ederek başlangıç noktanıza geri dönün.

  egzersiz-5

  Fotoğraflar: Murat Sargın
  Formsante Temmuz 2010 Sayısı…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz