Egoyu serbest bırakın

 

Sonuçlar

A çoğunluktaysa

Duygularınızın nedenlerini sizin dışınızda olan şeylerde aramaya meyillisiniz. Sık sık “Aman Tanrım, çok sinir bozucu biri” ya da “Bunu bana nasıl yapabilir?” veya “Ne kadar bencil biri!” şeklinde düşünüyorsunuz. Bunlar size tanıdık geliyor mu? Duygularınız geçmişteki deneyimlerinize dayanıyor ve karşılanmamış ihtiyaçlara işaret ediyor. Sürekli başkalarını değerlendiriyor ve yargılıyorsanız kendi ihtiyaçlarınıza olan bağı kaybedersiniz ve onları karşılamak daha da zorlaşır. Öfkeli olduğunuzda kendinize şu soruyu sorun: “Şu anda kendime bilinçsiz olarak söylemek istediğim nedir?” veya “Şu anda gerçekten ne istiyorum?” O zaman kendi ihtiyaçlarınızı başkalarının duygularıyla bir araya getirebileceğinizi görürsünüz. Bu da ilişkilerinizi zenginleştirir.

 

B çoğunluktaysa

“Merhaba, ego striptizcisi!” Egonuzu açığa kavuşturmaya devam etmelisiniz. Sürekli yargılamanın ilişkilerinizi zenginleştirmediğini, ne sizi ne de başkalarını mutlu ettiğini anladınız. İhtiyaçların kavgalarla çözülemeyeceğine inanıyorsunuz, bazı tartışma stratejileri faydalı olsa bile. Ancak stratejinin altındaki ihtiyacı aradığınızda daima herkesi memnun eden bir çözüm bulursunuz. Başkalarına da gerçek isteklerini keşfedebilmelerinde yardımcı olabilirsiniz. Doğru yoldasınız!

 

C çoğunluktaysa

Olaylar istediğiniz gibi gelişmiyorsa suçu genelde kendinizde arıyorsunuz. Belki de tam olarak ne istediğinizi bilmiyorsunuz. Başkaları tarafından beğenilmek istiyorsunuz ama ne şekilde? Gerçek ihtiyaçlarınızın ne olduğunu ve hayatınızda nasıl bir rol oynadığını analiz etmelisiniz. Kendinize biraz zaman ayırın, düşünün ve sizden daha akıllı, çekici, güçlü ya da her ne olduğunu düşündüğünüz kişilerden etkilenmeyin. Aslında hepimizin ihtiyaçları birbirine benzer.

 

Yazı: Nuran Anette BATU

Pozitif Dergisi Sayı 2

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here