Diğer
  Ana SayfaFitnessEgzersiz sırasında yemeli mi?

  Egzersiz sırasında yemeli mi?

  -

  Vücudunuzun besin ihtiyacı ne kadar uzun süre ve ne kadar yoğun egzersiz yaptığınıza bağlı olarak değişiyor. Bir saatten daha uzun süren orta ve yüksek yoğunluktaki antrenmanlarınızda karbonhidrat takviyesi ile kan şekerinizin düşmesini engelleyerek egzersize devam edebilirsiniz. Bir avuç kuru üzüm ya da 50 g karbonhidrat içeren bir enerji barı kan şekeri ve enerji düzeyinizi korumaya yardımcı olacak.

   

   

   

  - Advertisement -

   

  30012014 fitrap3Spor aletlerini bilinçli kullanın

  Spor salonlarında, evlerde, belediyelerin parklara kurduğu spor aletlerinde yapılan bilinçsiz spor kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Fizyorem Fizik Tedavi Merkezi’nden Prof. Dr. Gülçin Gülşen, kas ve iskelet sisteminde sorunlar yaşamamak için şu noktalara dikkat çekiyor: 

  1- Koşu bandı alırken yumuşatıcı sistemi olan modelleri seçin. Yumuşatıcısı olmayan koşu bantlarında kalça, diz ve ayak bileği eklemine fazla yük biniyor.

  2- Anatomik yapı ve hastalıklara (boyun, bel fıtığı, kireçlenme, kemik erimesi, menisküs, bağ yaralanmaları, kas problemleri) yönelik uygun egzersiz programının düzenlenmesi büyük önem taşıyor. Kendine uygun olmayan egzersizleri yapan kişiler yarar yerine zarar görüyor.

  3- Ağırlık çalışmaları yanlış yapıldığında eklemlerde aşınma, kas ve bağlarda yırtılmalara sebep olabiliyor. Kişiye özel egzersiz programlarının, kişinin anatomik yapısı, kas, eklem yapısı, postürü ve mevcut hastalıklarının değerlendirilmesi ile hazırlanması gerekiyor.

  4- Belediyelerin kurduğu istasyonlar spor alışkanlığı olmayan kişilerde sakatlanmalara neden olabiliyor. Örneğin bel çevirme hareketinin yapıldığı alet çok tercih ediliyor. Oysa bu hareket fizik tedavi uzmanlarının kesinlikle önermediği, disk kaymalarına yol açabilecek son derece zararlı bir hareket.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz