Diğer
  Ana SayfaSporEgzersizi alışkanlık haline getirmenin yolları

  Egzersizi alışkanlık haline getirmenin yolları

  -

  Spor yapmak zorunluluk değil, hayat şekliniz olsun. Sıkılmadan, zorlanmadan, keyif alarak ilerlemek için alışkanlık haline getireceğiniz egzersizlerle daha sağlıklı ve mutlu olun!

  Egzersizi yapma amacınız gayet açık… Şekle girmek, sıkı görünmek ve iyi hissetmek. O zaman bu değerli amaçlarınız doğrultusunda yaptığınız egzersizlerden sıkılmanız, bir görevmiş gibi yapmanız çok da mantıklı değil. Yaptığınız egzersizden keyif almaya bakın. Dayatmalara mecbur kaldığınız için değil, içinizden geldiği için yapın. Bir hayat tarzı haline getirin. Her gün, her saat spor olsun içinde. Su içmek, yemek yemek gibi egzersiz yapmak da alışkanlık olsun. Olsun ki bir daha bırakmayın! Nasıl mı? Cevaplar burada…

  • Başlamak bitirmenin yarısı
  Biz inanıyoruz, yapabilirsiniz! Egzersize başlama evresinin bazı zamanlarda ne kadar sıkıcı olabildiğinin farkındayız. Başlamadan önce bir düşünün. Egzersiz size nasıl iyi gelecek, güzel ve sağlıklı hissettirecek ya da modunuzu değiştirecek… Bittikten sonra iyi ki yapmışım dedirtecek. Böylece bir sonraki egzersiz seansınız için bahaneniz olmayacak.

  • Hedef koyun ve aşın
  Bir konuda gelişme göstermenin gerektirdiği şartlardan biri hedef koymak. Hedef koyarsanız, hırslanır, heyecanlanır, görmek istediğiniz tablo için can atarsınız. Her seferinde bir şekilde farklı bir yönünüzü keşfeder, rekor kırar, daha çok keyif alırsınız. Geliştiğinizi gördükçe hevesiniz artar, her şeyi istekli yapmaya başlarsınız. Bu, egzersiz programınız için de aynı durumu işaret ediyor. Egzersize düzenli olarak başlamaya karar verdiniz diyelim. İlk hafta doğal olarak hafif tempoda başlayacaksınız. Artık o sizi tatmin etmediğinde, orta seviyeye geçme isteği uyanmış olacak ve daha zoru için mücadele edebileceksiniz. Hedeflerin sonu yok, sınır sizsiniz. Gidebildiğiniz yere kadar gidebilirsiniz…

  • Arkadaş desteği
  Spor yaparken tek başınıza olmaktan, yeteri kadar sosyalleşememekten şikayetçiyseniz çözümü çok basit. Kendi arkadaş grubunuzda spor yapanları tespit edip, onlarla bir araya gelerek egzersiz programınızı eğlenceli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Etrafınızda spor yapan birileri yoksa, ki bu durum pek hoş değil, spor yapmak için bir araya gelen fitness, koşu, yoga ve pilates gruplarını araştırıp, onlara katılabilirsiniz. Bu gruplarda yeni insanlar tanıyıp, çevrenizi genişletecek, sosyalleşip, farklı deneyimler edinebileceksiniz. Böylece spor yapmayan arkadaşlarınız için de bambaşka bir dünyanın kapılarını aralamış olacaksınız. Bir taşla iki kuş, şahane!

  - Advertisement -

  • Farklı sporlar deneyin
  Hep aynı şeyi yapmaktan sıkılmıyor musunuz? Üstelik çalışan biri olarak sürekli rutine bağlanmaktan da şikayet ediyorsunuz… Şimdi farklı bir şeyler için adım atıp, hareket etmenin tam zamanı! Fitness ya da koşudan artık eskisi kadar keyif almadığınız için belki de spor zoraki geliyor olabilir. Spor düzeninizdeki alışkanlıklarınızı bırakmadan yani egzersizlerinize seri şekilde devam ederken, bir de farklı alanlara yönelin. Koşmuyorsanız koşun, su sporlarını deneyin. Denge ve koordinasyonunuzu geliştirecek rüzgar sörfü, snowboard gibi heyecan verici sporları deneyimleyin. Belki de bu sayede tutkuyla bağlanacağınız bir spor dalıyla tanışacaksınız, kim bilir?

  • Planlı olun
  Hayatınıza planlı bir şekilde devam etmenin avantajlarını sıralayarak başlayalım. Ufak bir ajandanız ya da defteriniz varsa, düzenli olarak tüm yapacaklarınızı, bitirmeniz gereken işleri ve randevuları not alıyorsanız, bir yere gecikme, gidememe talihsizliğini yarı yarıya ortadan kaldırmış olursunuz. İşleriniz çoğu zaman aksamaz, her şey yolunda gider. Egzersiz planınız için de aynı şey geçerli. Hatta egzersiz için ayıracağınız defter ayrı olabilir. İş programınızın yoğunluğuna göre boş kalan saatleri değerlendirmeye çalışarak o zamanları sadece egzersize ayırın. Yazdığınız plana uymaya çalışın. Hayatınızı etkileyecek çok önemli nedenleriniz olmadığı sürece bahane üretmeyin ve o egzersizi yapın.

  • Bahaneler çöpe
  Yorgun argın işten gelip, yatağa ya da koltuğa yapışıyor, hiç kalkmak istemiyorsunuz. Ama buna dur demelisiniz! Çok önemli bir mazeretiniz olmadığı sürece, ne kadar yorgun olduğunuzun bir önemi yok. Yani bu bir bahane değil. Hayati önem taşımadığı sürece egzersize bahane uydurmak, ona ihanet etmek gibi bir şey! Hani defteriniz vardı, hani haftanın belli iki gününde akşamları spor yapacaktınız, hani sabah erkenden kalkıp tempolu yürüyüşe çıkacaktınız? Bahane yok, hemen olduğunuz yerden kalkıyor ve işe girişiyorsunuz. Bahane ürettikçe, buna alışacaksınız. Engellemek ise sizin elinizde. Zihninizle verdiğiniz savaşı kazanmak size bağlı…

  • Teknolojiden ilham alın
  Teknoloji her şeyi olduğu gibi spor dünyasını da ele geçirmiş durumda. Egzersiz programları yapabileceğiniz aplikasyonları indirin ve uygulayın. Egzersizinizi bu yolla yaparken, diğer bir yandan da beslenme uygulamalarını inceleyin. Sağlıklı yaşamın adımlarını teknoloji sayesinde sağlam şekilde atmış olun. Uygulamaların istatistik kayıt özelliği sayesinde ilk günden bu yana gösterdiğiniz gelişmeyi takip edin. Bu sizi daha motive edecek!

  • Sabit motivasyon
  Egzersiz için ihtiyacınız olan en önemli şey motivasyon. O olmadan, ne başlayabilir ne de olması gerektiği gibi bitirebilirsiniz. Niye egzersiz yaptığınızı ve egzersizin nasıl hissettirdiğini bilmek, size en güzel motivasyonu verecek, deyim yerindeyse havaya sokacak faktörlerden. İyi hissetmediğiniz anlarda belki de bir köşeye çekilip, kendinizle baş başa kalmak istiyorsunuz. Ama çözümün aslında bu olmadığını biliyorsunuz. Hareket her zaman iyi hissettirir. Oturduğunuz yerde kötü enerjiler saçan ruh halinizi iyileştiremezsiniz. Kalkın ve bir şeyler yapın. Biraz açık havada yürüyün ya da koşun. Merdivenleri 10 tur inip çıkarak ter atın. Beş dakika ip atlayın ya da sahil şeridinde bisiklete binin. Belki bir spor salonuna üyesiniz. Elinizde imkan varken gidip, güzelce ter atmak yerine oturmak niye? Ee, hala motive olmadınız mı?

  Ekipmanı unutmayın
  Bir spor salonuna üye değilseniz dert etmeyin. Bu durum, egzersizi alışkanlık haline getirmenize engel değil! Kendi spor salonunuzu, odanızda ya da evin bir bölümünde yaratmaya ne dersiniz? Mat, ağırlık, lastik bantlar ve esnemenizi kolaylaştıracak foam roller işinizi görecek cinsten ekipman. Bunlar olduğu sürece antrenmanınızı kolaylıkla tamamlayabilir, bunlar olmadan da ilerleyebilirsiniz.

  Her zaman aktif kalın
  • Çocuğunuz ya da köpeğiniz ile her fırsatta dışarı çıkın. Onlarla birlikte siz de hareket edin, yürüyün.

  • Zaman kazanmak bahanesiyle kullandığınız asansör ve yürüyen merdivenlere veda edin, gerçek merdivenleri kullanın!

  • İşiniz evinize yakınsa yürüyerek gidin, değilse aracınızı belli bir uzaklıkta bırakın ve geri kalan yolu yürüyerek geçin.

  • Toplu taşıma ya da bisiklet kullanın.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....