Diğer
  Ana SayfaBebekElinde tabakla koşan anneler dikkat! Çocuklarda iştah açmanın yolları

  Elinde tabakla koşan anneler dikkat! Çocuklarda iştah açmanın yolları

  -

  Çocuğunuzu yemek yedirmek için odanın bir köşesinden diğerine elinizde yemek tabağıyla koşan annelerdenseniz yalnız değilsiniz!

  Çocukların her yaşta yemeleri gereken bir miktar vardır. Fakat çoğu zaman çocuklara yemek yedirmek sanıldığı kadar kolay olmaz. Uzmanlar, çocukların iştahını açmanın farklı yolları olduğunu ve bunları deneyerek yemek saati işkencesinden kurtulabileceğinizi söylüyor.

  Yemek resmi gösterin

  İngiltere’de yapılan bir araştırma çocuğunuza yedirmek istediğiniz şeyin fotoğrafını göstermenin faydalı olduğunu ortaya koydu. İngiltere’deki Reading Üniversitesi psikologları, düzenli olarak sebze ve meyve resimleri gösterilen bir yaşındaki bebeklerin, normal diyetlerinin bir parçası olmayan bu besinleri tatmaya çok istekli olduklarını saptadı.

  Seçenekleri artırın

  - Advertisement -

  Yemek hazırladığınızda çocuğunuzun sevdiği birkaç çeşit yemeği sofraya koyun. Sadece tek bir seçenek olduğunda çocuğunuz huysuzlanabilir. Fakat başka seçeneği olduğunda yemesi daha kolay olacaktır.

  Sofra düzeni

  Sizin için olduğu kadar çocuğunuz için de sofra düzeni çok önemlidir. Özellikle görüntüsü güzel olan yiyecekleri yedirmek daha kolaydır. Yiyeceklerin sunumunda renk, koku ve görünüme özen gösterin.

  ÇOCUĞUM ÜSTÜN ZEKALI MI?

  Bırakın kendisi yesin

  Çocukların en sevdiği şey büyükler gibi davranmaktır. Eğer yemek yerken kendisi kaşık, çatal kullanmak istiyorsa bırakın kullansın. Etraf kirlenecek diye üzülmekten vazgeçin ve döke, saça yemesine izin verin.

  Abur cuburu engelleyin

  İngiltere’de Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma abur cuburun beslenmeyi olumsuz etkilemesinin yanı sıra çocukların öğrenme zorluğu ve davranış sorunları yaşamasına yol açtığını da ortaya koydu. Bu nedenle çocuğunuza abur cubur vermekten vazgeçin.

  Diğer çocuklarla kıyaslamayın

  İştah konusunda çocuklar farklılık gösterir. Bazı çocukların iştahı açıkken, bazılarının kapalı olabilir. Bu nedenle çocuğunuzu diğer çocuklarla kıyaslamayın.

  ALTINA KAÇIRAN ÇOCUĞU ASLA BEZLEME, RENCİDE ETME!

  Acıkmadan yedirmeyin

  Çocuğunuzun saati geldi diye acıkmadan yedirmeye çalışmak boşa kürek çekmektir. Bunun yerine yemekten önce enerji harcamasını sağlayabilirsiniz. Top oynayabilir, onu kovalayabilirsiniz. Böylece kaybolan enerjisi acıkmasını sağlayacaktır.

  Dış uyaranlara dikkat

  Çocuğunuz yemek yerken etrafta dikkatini dağıtacak şeyler olmamalıdır. Olduğu takdirde yemeğe konsantre olamaz ve dikkati dağılır. Etrafta televizyon varsa onu kapatın, dikkatini çekecek eşyaları ortadan kaldırın.

  Hastalık ihtimali olabilir

  Bazen iştahsızlığın sebebi hastalık de olabilir. Yüksek ateş, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, nefes almayı güçleştiren nezle ve grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonları, çocuğun iştahının kesilmesine neden olur.

  Evdeki ortamdan etkilenebilir

  Evde yaşanan gergin bir hava, tartışma ortamı çocukların iştahlarının kesilmesine neden olabilir. Bazen çocukluk kıskançlıkları da iştahı olumsuz olarak etkileyebilir.

  EYVAH OĞLUM PİPİSİYLE OYNUYOR  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz