Diğer
  Ana SayfaGüzellikEn çok sorulan 15 soru

  En çok sorulan 15 soru

  -

  ”En sağlıklı şekilde nasıl bronzlaşırım”, “sevimsiz bikini izlerinden nasıl korunurum”, ”güneşe çıkarken parfüm sürebilir miyim”… Sorunsuz bir tatil geçirmek ve harika bir şekilde bronzlaşmak isteyenlerin en fazla merak ettiği 15 soruyu işin uzmanlarına sorduk ve bakın nasıl yanıtlar aldık…

  FUNDA ÇATAR

  1. Gölgede bronz bir tane kavuşabilir miyim?

  Elbette. Çünkü büyük bir şemsiyenin veya ağacın gölgesinde bile UV ışınlarının yüzde 50 gibi yüksek bir oranı cildimize temas edebiliyor. Uzmanlar bronzlaşmanın sağlıklı olmadığını her fırsatta dile getiriyorlar. Ancak siz yine de güneş banyosundan vazgeçemiyorsanız, gölgede bronzlaşmayı tercih edin. Hem güneşin zararlı ışınlarından korunabilir, hem de cildinizin kızarmasını önlersiniz.

  2. Yeterli bir korunma için vücuduma
  ne kadar krem sürmeliyim?

  - Advertisement -

  Araştırmalara göre; güneşten korunmak için yaptığımız en büyük hatalardan biri, ürünleri yeterli miktarda uygulamamak. Uzmanlar vücudumuzu tepeden tırnağa koruyabilmemiz için 30 ml'ik, yani 5-6 tatlı kaşığı kreme ihtiyacımız olduğunu belirtiyorlar. Dolayısıyla 200 ml'lik bir ürünü en fazla 1 hafta içinde tüketmeniz gerekiyor.

  3. Sevimsiz bikini izlerinden korunabilir miyim?

  Bikini izi yapmayan özel kumaşlı bazı bikinileri piyasada bulmanız mümkün. Ama siz bu işi herhangi bir bikiniyle yapmak istiyorsanız tavsiyemiz; askısız ve olabildiğince ''az yer kaplayan'' bir bikini tercih etmeniz. Hayallarinizdeki mayokiniyi ya da çapraz ipli, tek omuzlu mayoyu yeterli bronzluğa ulaştıktan sonra, sadece bir kaç saatliğine havuz başında salınmak için giyebilirsiniz.

  4. Yüzerken güneş yanığından nasıl korunabilirim?

  UV ışınlarının yaklaşık yüzde 80'i, suyun 30 santim derinliğine kadar yansıyabiliyor.
  Bu nedenle yüzerken cildinize suya
  dayanıklı ürünler kullanmayı alışkanlık haline getirin. Ve, sudan çıktıktan sonra da cildinize tekrar koruyucu kremi sürün.

  5. Hangisi saçlarımı daha iyi korur: Şapka mı, yoksa UV spreyi mi?

  Her ikisi de saçlarınızı güneşten aynı oranda koruyabiliyorlar. Esintili bir ortamda tabii ki şapka pek pratik bir çözüm gibi görünmüyor. Güneşten koruyan ürünlerin başka avantajları da var: Onlar sadece bariyer görevi üstlenmiyor aynı zamanda saçlarınıza bakım da yapıyorlar.

  6. Kumsalda neden hareket etmemiz gerekiyor?

  Kumsalda hareket ettiğimizde metabolizmamız hızlanır, tüm hücrelerimize daha çok besleyici maddeler ulaşır ve yağ yakımı harekete geçmeye başlar. Kumsalda voleybol oynadığımızda veya yürüdüğümüzde vücudumuza daha fazla oksijen girmesini de sağlayabiliriz. Böylelikle cildimizdeki hücreleri serbest radikallere karşı koruyabilir ve bunun sonucunda da kırışıkların oluşmasını önleyebiliriz.

  7. Güneşe çıkarken parfüm sürebilir miyim?

  Bu, ne tür bir koku kullandığınıza göre değişiyor. Pek çok firma, yaz mevsimi için hafif kokulu ve UV ışınlarıyla temas ettiğinde ciltte tahrişe veya pigment lekelerine yol açmayan ürünlerini piyasaya sunuyorlar. Normal parfümler ise bunun aksine güneş ışınlarıyla temas ettiklerinde ciltte koyu lekelere yol açabiliyorlar. Bundan en çok bergamot veya katran ağacı sorumlu tutuluyor.

  Haberin devamı 2009 Temmuz sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz