Diğer
  Ana SayfaModaEn güzel bikini ve mayolarla Sörfe başlıyoruz!

  En güzel bikini ve mayolarla Sörfe başlıyoruz!

  -

  sorfe-basliyoruzSadece rüzgarın sesi, deniz ve siz… Aranıza giren başka hiçbir şey yok. Sörf doğayla insanın uyumunu, belki de baş etmesi çabasını en güzel şekilde ortaya koyduğu zevkli bir spor dalı. Üstelik bacak ve kol kaslarını çok iyi çalıştırdığı için vücudunuz için de son derece faydalı. İşte sörfe başlamak isteyenler için ilk adımlar ve bu sırada tercih edebileceğiniz rahat mayo ve bikini seçenekleri.

  1. Sörf okuluna hoş geldiniz!
  Rüzgar sörfü ilk bakışta çok zor bir spor gibi görünebilir. Ancak deneyimli bir sörf eğitmeni, seviyenize ve yapınıza uygun malzemeyle sandığınız kadar güç olmadığını göreceksiniz. Her işin olduğu gibi sörfün de tekniği, kuralları var. İşe bunları öğrenerek başlayabilir ve kısa sürede bu zevkli sporun tadını çıkarabilirsiniz. Derslere önce malzeme ve rüzgar tanıtımı gibi teorik derslerle başlanıyor ardından pratik derslere geçiliyor. Öne denge ardından da dönüş dersleri veriliyor. Tuzla Mercan Su Sporları Merkezi’nden sörf eğitmeni Ferdi Gökmen, yaklaşık 15 derste kendi kendinize gidecek hale gelebileceğinizi söylüyor.

  2. Haydi başlıyoruz
  Rüzgar sörf yaparken en çok çalışan kas grubu kollarınız ve bacaklarınız. Bu nedenle sörfe başlamadan önce kollarınızı, bacaklarınızı ve belinizi çalıştıracak ısınma ve esneme hareketleri yapmanız gerekiyor. Sörf direğini kaldırmak bele oldukça yük bindiriyor, esnek bir bel bu anda oluşabilecek yaralanma riskini en aza indiriyor. Sörf hem çok zevkli bir spor hem de yağ yakmak ve kalori harcamak için ideal. Sadece 1 saat sörf yaparak yaklaşık 300 kalori yakmak mümkün.

  sorfe-basliyoruz23. Dalgalarla yarış
  Rüzgar sörfünde toplam dört türlü seyir var; Pupa, apaz, orsa ve düz seyir. Pupa ve apaz rüzgar altı, orsa rüzgar üstü seyri. Düz seyirde ise board rüzgara göre 90 derece açı alıyor. Tabii her zaman böyle hızınızı alıp gitmek mümkün değil. Sörf söz konusu olunca düşmek de kaçınılmaz. Önemli olansa doğru düşmeyi bilmek. Yelken direğinin kafaya çarpması ve bacakların board ile yelken arasına sıkışması en sık rastlanan sorunlar. Eğitmeniniz en doğru düşme biçimlerini size gösterecektir.

  4. Board seçerken
  Tüm sporlarda olduğu gibi sörfte de uygun malzeme seçimi son derece önemli. Yeni başlayanlar için büyük board, küçük yelken tavsiye ediliyor. Daha ileri seviyelerde ise yelken büyürken board tam aksine küçülüyor. Yelkenin boyunu etkileyen bir diğer faktörse rüzgar. Sörf malzemelerini iyi tanımanız ve yelkeni nasıl takıp çıkaracağınızı bilmeniz iyi bir sörfçü olmanız açısından gerekli.

  - Advertisement -

  5. Bu da kite sörf!
  Kite board ya da diğer adıyla kite sörf son yıllarda popüler hale gelen değişik bir spor. Kite İngilizce uçurtma demek; yani uçurtma sörfü! Burada yelkenin yerini büyük bir uçurtma alıyor ve siz ayaklarınıza boardunuz bağlı, uçurtmanıza asılıp su üzerinde yol alıyorsunuz. Kite sörfü yapması kadar seyretmesi de son derece zevkli. Bu sporun tutkunları, sınır tanımıyor ve pek çok akrobatik hareket de yapıyor. Hemen hemen tüm su sporları merkezlerinde kite sörf dersleri veriliyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz