Diğer
  Ana SayfaTrendEn yeni yöntemlerle liposuction rehberi

  En yeni yöntemlerle liposuction rehberi

  -

  Liposuction, liposhaping, ıslak liposuction, lazerli lipo, ‘Lipo’ ile başlayan o kadar çok yöntem var ki, kafaların karışmaması imkânsız. Hangisi nasıl, ne zaman, kime uygulanıyor, ne işe yarıyor? Peki ya aralarındaki farklar? İşte bu soruların yanıtını merak edenler için ‘Lipo Rehberi’

  Bundan yıllar önce, adını ilk olarak duyulduğunda, sadece güzelliğine çok düşkün birkaç çılgının cesaret edebileceği bir yöntem olduğu düşünüldü… Ancak şimdi hepimizin hayatında: belki bir arkadaşınız, belki eşiniz, belki de siz yaptırmayı düşündünüz ya da çoktan yaptırdınız bile. Birçok kadın ve erkeğin bir türlü kurtulamadığı inatçı fazlalıklarıyla sonsuza dek vedalaşmalarını sağlayan, ‘liposuction’ yönteminden bahsediyoruz. “Lipo” yağ, ‘suction’ ise emmek anlamına geliyor. Yani liposuction adından da anlaşılabileceği gibi yağların emilmesine olanak tanıyan tekniği tanımlıyor. Uygulanmaya başlandığı ilk yıllarda, bazı riskler taşıyan ve iyileşme süreci zor olan liposuction ameliyatları, gelişen teknoloji sayesinde günümüzde en tehlikesiz ameliyatların başında geliyor. Hatta smartlipo gibi bazı yeni liposuction teknikleri ameliyat sınıfında bile kabul edilmiyor.
  Evet, liposuction yıllar içinde gelişti ve yaygınlaştı. Ancak, liposuction ile beraber pek çok farklı yöntemin daha adı anılmaya başlandı: Liposhaping, liposculpturing, liposhaping, smartlipo, lipoliz. Acaba, hangi yöntem nasıl uygulanıyor, ne işe yarıyor ve bu yöntemlerin arasında ne gibi farklar var diye düşündük ve bu soruları, her biri ilgili alanda uzmanlaşmış plastik cerrahi uzmanlarına yönelttik. Onlar sorularımızı yanıtlamadan önce aslında hepsinin temelde aynı olduğunu, sadece uygulanmalarında küçük teknik farklılıklar olduğunu belirttiler ve hepsinde esas hedefin bölgesel fazlalıkları yok etmek olduğunu anlattılar.

  Artık hepsi ‘ıslak’ yapılıyor
  ‘Islak liposuction’ ya da ‘tümesan’ teknik konuyla ilgilenenlerin sıkça duyduğu bir terim. Ancak bunu ayrı bir teknik olarak algılamak yanlış çünkü artık tüm yağ alma ameliyatları, ultrasonla da yapılsa, lazerle de yapılsa temelde bu teknik kullanılarak gerçekleştiriliyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları’ndan Prof. Dr. Atilla Arıncı, bu yöntemin liposuctiondaki en önemli gelişmelerden birisi olduğunu söylüyor. Peki, ıslak teknik ne demek? Prof. Dr. Atilla Arıncı, soruyu şu şekilde yanıtlıyor: Bu yöntemde liposuction yapılacak bölgelere özel cihazlarla bazı özel solüsyonlar veriyoruz. Ardından o bölgeyi şişirip yağları sıvıyla birlikte geri alarak kanamanın en alt düzeyde tutulmasını sağlıyoruz. Yani ameliyattan önce, ameliyat edilecek bölge bir içinde kanamayı durduran ve ağrıyı kesen maddeler olan solüsyon enjekte edilerek şişiriliyor ve böylece kanama ve dokuları zedeleme riskinin minimuma inmesi anlamına geliyor. Bu teknik artık hemen hemen tüm plastik cerrahlar tarafından uygulanıyor.

  1. LİPOSUCTİON
  İşlem:
  Liposuction basitçe ‘ince borularla deri altındaki yağ dokusunun emilmesi’ olarak tanımlanabilir. Kanül olarak adlandırılan ve sadece birkaç milimetre kalınlığında olan bu borular deriye çok küçük kesilerden sokuluyor. Memorial Hastanesi’nden Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Barış Çakır, önceden liposuction yapılacak bölgeye, özel cihazlarla bazı özel sölüsyonlar verdiklerini ve böylece kanamayı en az düzeyde tuttuklarını anlatıyor. Bu sıvıyla şişirilen bölgedeki yağlar, kanülün bağlı olduğu vakumla emiliyor. Bazen, bu vakum aleti yerine iri enjektörler yağ emmek için kullanılabiliyor. Ameliyattan hemen sonra hastaya korse giydiriliyor. Ve bu korseyi, ortalama 3 hafta sürekli olarak kullanması isteniyor.

  Kimler için uygun: Vücudunda birkaç farklı bölgedeki fazlalıklardan tek ameliyatla kurtulmak isteyenler için
  Avantajı: Liposuction, bölgesel fazlalıkların giderilmesi için uygulanabilecek en etkili yöntem. Tek ameliyatla, birkaç bölgeden fazla miktarda yağ alınabiliyor ve ameliyat bölgesel fazlalıklardan şikâyetçi hastaların yüzünü güldürüyor.
  Dezavantaj ve riskler: Kanüllerin giriş yerlerinde çok küçük de olsa izler kalabiliyor. Cerrahi olmayan yöntemlere kıyasla iyileşme süreci daha uzun. İşinin ehli olmayan ellerde uygulandığında, ameliyat yapılan yerde girintili-çıkıntılı görünüm gibi hoş olmayan sonuçlar görülebiliyor.
  Fiyatı: Uygulanan bölgenin genişliğine göre fiyatı 2.000 –10.000 YTL arasında değişiyor.

  - Advertisement -

  İNFO KARTI
  Anestezi:
  Çoğu zaman genel
  Ameliyat yeri: Hastane
  Ameliyat süresi: 1 saat ile 4 saat arasında değişebiliyor.
  Hastanede yatış: Bazen 1 gece kalmak gerekebiliyor.
  İşe dönüş: 4-5 gün
  Korse: 3 hafta
  Sonuç: Fark edilir sonuç 4 ile 8 ay arasında alınıyor.

  2. LİPOSHAPİNG
  İşlem:
  Transmed Saç ve Estetik Cerrahi Kliniği’nden Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Emirali Hamoğlu’nun verdiği bilgiye göre, temel olarak liposuction ile aynı olan bu yöntemin en önemli farkı ameliyatta kullanılan kanüllerin boyutu ve cilt altına verilen sıvı miktarının, emilen yağ miktarına olan oranı. Liposhaping, çok daha ince mikrokanülleri ve diğer tekniklerde kullanılan sıvı miktarının iki katıyla uygulanıyor.
  Kimler için uygun: Vücudunun bir ya da birkaç farklı bölgesindeki fazlalıklardan tek bir ameliyatla kurtulmak isteyenler için.
  Avantajı: Dr. Emirali Hamoğlu, bu yöntemde diğer tekniklere göre daha az morarma ve şişme olduğunu, daha iyi ve düzgün sonuçlar alınabildiğini ve iyileşme süresinin de daha kısa olduğunu belirtiyor. Çok ince kanüllerle çalışıldığı için bileklere hatta yüze bile uygulanabiliyor.
  Dezavantaj ve riskler: İşlem tecrübeli bir uzman tarafından yapılmadığında girintili-çıkıntılı görünüm, sarkan deri gibi istenmeyen sonuçlar oluşabiliyor. Çok fazla bölgeden yağ alınacağı zaman lokal anestezi uygulanamıyor.
  Fiyatı: 3.000- 5.000 YTL arasında değişiyor.

  İNFO KARTI
  Anestezi:Genel ya da lokal.
  Ameliyat yeri:Hastane
  Ameliyat süresi:1 saat ile 5 saat arasında değişebiliyor.
  Hastanede yatış: Hastalar 30 dakika sonra evlerine gönderilebiliyor.
  Korse: Yaklaşık 1 hafta
  İşe dönüş: 3-4 gün
  Sonuç: Fark edilir sonuç 3 ay içinde alınabiliyor.

  Haberin devamı 2007 Formsante Ağustos sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz