Diğer
  Ana SayfaYazarClara Seren AmramEnginliğin ve tezatların rengi mavi

  Enginliğin ve tezatların rengi mavi

  -

  “Mavi” kelimesini duyunca çoğumuz için ilk akla gelen deniz ya da gökyüzü olur eminim… Evet, enginliğin sembolüdür mavi. Uçsuz bucaksız denizler ve yukarımızda sonsuza dek uzanan gökyüzü. Derinliği, genişliği, özgürlüğü, huzuru ve sonsuzluğu ifade eder. Dilimize Arapça’da “su” kelimesinin anlamı olan “ma” sözcüğü ile girmiştir. Ma’i, “su gibi” demekti Eski Türkçe’de. Ne ilginçtir ki İbranice’de de “maim” su’dur…

  Güven verir mavi, emindir kendinden. Sadakat, bilgi, mantık ve doğruluğu barındırır derinliklerinde. Bu yüzden birçok büyük şirket logoları için mavi rengi seçmiştir. Facebook, Microsoft, Pfizer, IBM, General Electric, Samsung, Gillette, HP ve daha çok sayıda firma maviye bürünmüştür kurumsal kimliklerinde. Twitter’ın neşeli kuşu mavi olarak doğup büyüdü ve Microsoft, birkaç gün evvel Windows 8’in yeni versiyonun sadece “Mavi” adı ile anılacağını duyurdu.

  Dinginlik ve huzur duygularını çağrıştırır. Metabolizmayı yavaşlattığı kanıtlanmıştır ve belki de bu sebepten bazı insanlar iştahı bastırdığını iddia eder. Birçok durumda fazla yemenin veya yanlış besinlerle beslenme nedeninin stres ve sıkıntıdan kaynaklandığını da ispatlıyor olabilir bu. Siz de yediklerinizi azaltmak istiyorsanız maviyi masa örtüsü rengi olarak, hatta tabağınızın rengi olarak deneyin… İnanıyorum ki faydalı olacak.

  Mavi, içinde birçok tezat barındırır. Hem sakinliği hem mutluluğu hem de hüznü temsil eder. Siyahi Amerikalılar’ın yarattıkları “Blues” müzik türüne “maviler” isminin verilmesinin nedeni şarkıların üzüntüyü, kırılan hayalleri ifade etmesindendir. “Being blue” yani kendini mavi hissetme, depresif bir ruh halidir. Yine de Amerikan folklorunda insanlara mutluluğu getiren bir varlığın “Bluebird of Happiness”, yani “Mavi Mutluluk Kuşu” olduğu düşüncesi pek yaygındır ve bu adı taşıyan birçok şarkı sayısız müzisyen tarafından popüler edilmiştir.

  - Advertisement -

  Mavi, Kabala antik bilgeliği içinde “akıl”, “sezgi” ve “yaratıcılık” ifade eden, “Hokhmah”ın rengidir. ‘Hikmet’tir Türkçe’si. Sadece akıllı fikirleri oluşturmayı değil, onları faydalı bir şekilde uygulamayı da kapsar. Hokhmah, beynimizin sağ yarım küresini yönetir. Doğru kullanılırsa, anlayışa, yararlı işlevlere ve merhamete taşır bizi. Tersi de mümkündür ve bu bizi kibir, kurnazlık ve haksızlık gibi gafletlere sürükleyebilir.

  Ülkemizde olduğu gibi birçok Akdeniz ülkesinde takılan ve duvarlara asılan nazar boncuğu geleneği de o zamanlardan beri süregelmiştir.
  Doğada nadiren karşımıza çıkan mavi yiyeceklerden bazıları yaban mersini, kuru erik ve doğduğum ülke olan Peru’nun nefis mavi mısırıdır. Evet doğru okudunuz, mavi mısır! Sarı mısırdan çok daha fazla protein içeren ve daha az bir glisemik indekse sahip olan mavi mısır, Kızılderililer için kutsaldır. Hopi Kabilesi mensupları, uzun yolculuklara çıkmadan önce onlara güç verdiğine inandıkları mavi mısırdan yerler. Yeni doğan çocuklarına isim verme törenlerinde de mavi mısırdan hazırlanmış çeşitli yemekler yenir.

  Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz