Diğer
  Ana SayfaSağlıkEpilepsi nedir, belirtileri neler? 11 soruda epilepsi hastalığı

  Epilepsi nedir, belirtileri neler? 11 soruda epilepsi hastalığı

  -

  Halk arasında ‘sara’ olarak bilinen epilepsi hastalığı beyni etkileyen sinir hücrelerinin anormal elektriksel aktivitesi neticesinde nöbetler hâlinde karşımıza çıkıyor. Peki, belirtileri neler? Tanısı nasıl konur? Epilepsi hastalarının nelere dikkat etmesi gerekir? Okan Üniversitesi Hastanesi Uzm. Dr. Hakan Çavuş epilepsi nedir sorusunu yanıtladı ve epilepsiye dair merak edilenleri anlattı…

  Epilepsi nedir?

  Öncelikle epilepsi nedir? Çavuş şu bilgileri veriyor: “Uluslararası Epilepsi ile Savaş Derneği (International League Against Epilepsy-ILAE) ne göre epilepsi nöbeti, beyin içerisinde anormal, aşırı veya senkron nöronal aktiviteye bağlı geçici semptom ve bulguların belirmesi olarak belirtilmiştir. Epilepsi hastalığı ise süregelen epilepsi nöbeti oluşturma yatkınlığıyla ve bu durumun yarattığı nörobiyolojik, kognitif, psikososyal ve sosyal sonuçlar ile karakterize bir beyin hastalığıdır”

  Uzm. Dr. Hakan Çavuş’un yanıtladığı diğer sorular şöyle:

  Epilepsi belirtileri neler? Nöbet öncesi hangi semptomlar olur?

  Epilepside çok çeşitli şikayet ve bulgular grubu mevcuttur. Vücudun bir tarafında uyuşma-kasılmadan, bilinç kaybının olduğu tüm vücutta istemsiz kasılmalara kadar farklı klinik durumlar oluşabilir.

  Yalancı epilepsi nedir?

  Psikosomatik bulguların ön planda olduğu gerçek epilepsiyi taklit edebilen nöbet türlerinde gerçek nöbetler ile ayırım yapmak bazen zor olabilir. Bu nedenle bu tür hastalarda ileri klinik inceleme gerekir.

  - Advertisement -

  Epilepsi nöbeti çeşitleri

  Epilepsi temelde fokal başlangıçlı ve jeneralize başlangıçlı olmak üzere ikiye ayrılır. Alt grup olarak farkındalığın korunduğu ve korunmadığı nöbetler şeklinde değerlendirilir.

  Epilepsi krizini ne tetikler?

  Uykusuzluk, açlık, fotik dış uyaranlara maruz kalma, antiepileptik ilaçları düzenli kullanmama gibi faktörler epilepsiyi tetikleyebilir.

  Epilepsi krizi neden olur?

  Epilepsi genetik bir hastalık olmakla birlikte semptomatik dediğimiz kafa travmalarına, beyinde yer kaplayan lezyonlara, beyin kanamalarına ikincil olarak da oluşabilir.

  Epilepsi tanısı nasıl konur?

  Epilepsi tanısı hastanın şikayetleri, nöbetlerin özelliklerinin yanında yardımcı tetkik olarak EEG nin yardımıyla nöroloji hekimince konur.

  Epilepsi tedavisi nasıl yapılır?

  Epilepsi tedavisi etkili antiepileptik ilaçlar ile mümkündür. Nadiren dirençli vakalarda cerrahiye başvurulabilir.

  Epilepsi nöbeti beyinde hasar bırakır mı?

  Kontrolsüz ve tedavisiz ayrıca uzamış epileptik nöbetler beyinde kalıcı hasara yol açmaktadır.

  Epilepsi hastalarının dikkat etmesi gerekenler

  • Epilepsi hastaları mutlaka nöroloji hekiminin önerdiği şekilde düzenli kontrollerini aksatmamalı,
  • İlaçlarını düzenli kullanmalı,
  • Uykusuz kalmamalı,
  • Bilgisayar-akıllı telefon gibi cihazlarda çok fazla zaman geçirmemelidir.

  Epilepsi hakkında halk arasında doğru bilinen yanlışlar

  Epileptik nöbetler sırasında yardım edecek kişi hastanın hava yolunu açık tutacak şekilde hastaya pozisyon vermek dışında, hasta ağzını elle veya yabancı bir cisimle açmak, bazı yiyecekler solutmak gibi eylemlerden kaçınmalıdır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz