Diğer
  Ana SayfaGeziErciyes, Ilgaz, Esentepe

  Erciyes, Ilgaz, Esentepe

  -

  Türkiye güneşi, denizi ve kumuyla yıllardır turist çekse de, dağ turizmi potansiyeli de azımsanmayacak ölçülerde… İsimleri son günlerde çok duyulan ve yeni otelleriyle dikkat çeken kayak merkezleri de bunun kanıtı: Erciyes, Ilgaz ve Esentepe…

  Elif Nazlı Duran

  ERCİYES

  Yeni otellerle çehresi değişiyor

    Palandöken ve Sarıkamış’la yarışan kristal karlarıyla Erciyes, son yıllarda adını en fazla duyduğumuz kayak merkezlerinden birisi… Burada yeni açılan 5 yıldızlı oteller de, merkezin çehresinin kısa bir zaman içinde değişeceğinin ve yıldızının daha da parlayacağının bir kanıtı gibi… Erciyes Dağı, 3916 metrelik zirvesiyle Türkiye’nin üçüncü büyük dağı ve yakın bir geçmişte sönmüş olan bir volkan… Yüksek kesimleri dört mevsim karla kaplı olan Erciyes’te kayak merkezi 1500 metreyle 3000 metre arasında yer alıyor. Oteller ise 2200 metrede kurulmuş.
  Kayak eğitmeni ve Milli Takım Antrenörü Yasin Özcan’dan aldığımız bilgiye göre, her yıl kayak yarışlarının yapıldığı merkezde, Uluslararası Kayak Federasyonu – FIS tarafından uluslararası kayak yarışmaları için de tescillenmiş 3 adet profesyonel kayak pisti bulunuyor. Kayseri şehir merkezine sadece 25 kilometre uzaklıkta olan Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi, diğer adıyla Tekir Yaylası, bütün bu özellikleriyle hızlı bir şekilde gelişmeye aday.
  Sönmüş bir volkan oluşu ve her zaman karlı zirvesiyle ürkütücü görünse de aslında her, seviyeden kayakçıyı mutlu edecek pistler var Erciyes’te… Uzun kayak sezonu, iyi kar kalitesi ve uzun pistleri Erciyes’in son yıllarda isminin sıkça duyulmasına neden olan diğer etkenler. Erciyes Kayak Merkezi’nde 3 tanesi tele-ski iki tanesi tele-siege olmak üzere 5 adet mekanik tesis var. 1450 metre uzunluğunda tele-ski 900 kişilik. İkincisi tele-ski ise 1250 metre uzunluğunda ve 800 kişilik.

  - Advertisement -

   

  1770 metre olan tele-ski ise yine 900 kişi kapasiteli. Tele- siege, 2250 metre + 1510 metre uzunluğunda… Erciyes’te toplam kayak pisti uzunluğu12 kilometre. Ayrıca bu sene bahar aylarında, Kış Oyunları için her türlü kış sporunun yapılmasına imkân tanıyan çok büyük bir alanın inşaatı için start veriliyor. Erciyes’teyken mutlaka…
  Kayseri mantısının tadına bakın ve “Daha önce ben mantı yemiş miyim?” diye kendinize bir sorun…
  Kayseri’ye yaklaşık 1.5 saat uzaklıktaki Aladağ’lar Milli Parkı’na gidin.
  Türkiye’nin en modern müzelerinden birisi olan Kent Müzesi’ni ziyaret için mutlaka bir fırsat yaratmaya bakın.

  Ulaşım: Kayseri İstanbul’a 775, Ankara’ya 320, İzmir’e ise 840 kilometre mesafede. Kayseri’ye ulaşmak için havayolunu da tercih edebilirsiniz. Tüm havayollarının şehir merkezine sadece 5 kilometre olan havaalanına düzenli seferleri var. Havaalanı ile kayak merkezinin uzaklığı ise yaklaşık 30 kilometre.

  Haberin devamı 2008 Şubat sayımızda… 

     Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz