Diğer
  Ana SayfaSağlıkErgenlik yaşı 9, cinsellik yaşı 14'e düştü. Ne yapacağız bu çocuklarla?

  Ergenlik yaşı 9, cinsellik yaşı 14’e düştü. Ne yapacağız bu çocuklarla?

  -

  1273224268-0Yaşları küçük ama onlar çoktan ergenliğe adım attılar. Çevremizdeki pek çok çocukla ilgili bu düşüncelerimize uzmanlar da katılıyor. Onların ifadesine göre artık ergenlik yaşı 9, cinsellik yaşı 14’e düştü. Çocuklarımızın birer yetişkin gibi davranmaları hoşumuza gidiyor olabilir, ancak uzmanlar erken yaşta ergenliğe girmenin çocuk psikolojisini derinden etkileyebildiği uyarısında bulunuyorlar. O zaman ne yapmalı, nasıl davranmalı?

  Geçenlerde kızımı komşumla birlikte, arkadaşlarıyla lunaparka gitmek üzere kapıdan uğurlarken küçük çaplı bir şok yaşadım. Düşük bel pantolon ve kısa tişört giymesine, babasıyla istediği zaman iletişim kurabilmesi için cep telefonu kullanmasına bir diyeceğim yok ama göz kapaklarına sürdüğü far ve dudaklarındaki parlatıcıyı görünce ne diyeceğimi ve nasıl davranacağımı şaşırdım doğrusu. 14 yaşındaki bir ergenden bahsetmiyorum size. Söz konusu olan henüz 9 yaşında olmasına rağmen 38 numara ayakkabı giyen, 150 santimlik boyu ve hızla gelişen fiziğiyle adeta bir genç kızı andıran bir çocuk!

   

  Birkaç ay önce de, babasına reglden hamileliğe kadar aklına takılan tüm soruları tek tek sormuş bir çocuk benim kızım. Babası önce ne diyeceğini şaşırsa da, sonrasında cinsel yaşamla ilgili pek çok konuda bilgi vermiş. Benim yüreğimi ise son zamanlarda bir kuşku sardı: Acaba kızımın bu yaşta ergenliğe girmesi normal mi?Hemen telefona sarılıp, endişemi doktorlarla paylaştım. Ve, öğrendim ki, özellikle beş yıldır ergenlik yaşı gitgide düşmeye başlamış. Ben de erken yaşta ergenliğe giren 9 yaşındaki Lidya Nisan Ersemiz, 12 yaşındaki Anıl Kırkyıldız ile Yağmur Şenoğuz’un anne ve babalarıyla görüştüm. Aileleriyle yaptığım görüşmelerde bu çocukların yaşları küçük olsa da, zihinlerinin yetişkin bir bireye çoktan ulaşmış olduğunu duyunca yalnız olmadığımı düşündüm ve kendi kızım adına endişe duymaktan vazgeçtim.

  - Advertisement -

  Küçük yetişkinler
  Eskiden çocuklar genellikle 12-14 yaşları arasında ergenliğe giriyor, cinselliği ise 20’li yaşlarda yaşıyorlardı. Ancak günümüzde çocuklar artık 9’unda ergenliğe giriyor, 14’ünde de cinselliğini yaşamaya başlıyor. Kitaplarda yazan klasik bilgilere göre kız çocuklarının yüzde 1’i erken ergenliğe giriyor. Ancak en son araştırmalar bizi korkutuyor. Çünkü güncel araştırmalar bu rakamın yüzde 14’e yükseldiğini gösteriyor. Avrupa’da yapılan araştırmalarda erken ergenlik çağına giren çocukların ilk cinsel deneyimlerini de daha erken yaşlarda yaşadıkları görülmüş. Öyle ki, günümüzde de 14-15 yaşlarına geldiklerinde cinsel ilişkiyi yaşamış ergen sayısı giderek artıyor. İşin ürkütücü yanı ise bunu bir oyun gibi deneyen çocuklara artık daha sık rastlanıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Selçuk Can’a göre, geçmiş yıllara oranla çocukların daha iyi beslenmesi, proteinli gıda tüketiminin artması ve sosyo-ekonomik alanda gelişme, zenginleşme, kimyasallar ve hormonlu gıdalar ergenlik yaşının düşmesine yol açıyor. Özellikle de tavuk eti, kırmızı et, süt ve süt ürünleri, çilek ve domatesler zan altındalar. Çocukların erken ergenliğe girmelerinde genetik faktörler de etkili oluyor hiç kuşkusuz. Davranış Bilimleri Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden uzman den psikolog Şeniz Pamuk da, erken yaşta ergenliğe giren çocuklarda ailenin ve medyanın rolüne dikkat çekiyor.

  Tehlikeli sonuçlar doğurabilir!
  Günümüzde çocuklarımıza aşırı haklar tanıyor, onların isteklerine boyun eğmekte güçlük çekiyoruz. Belki de giderek daha geç yaşlarda anne baba olduğumuz için, onların bir an önce büyümelerini, olgunlaşmalarını ve bizim gibi düşünmelerini istiyoruz. Haliyle çocuklarımız böyle davrandığı zaman da bundan gurur duyuyoruz. Ancak uzmanlar bu durum karşısında, çocuklarımızın çocuk gibi yaşamaları için giderek daha az zamanları olduğuna dikkat çekiyorlar. Çocukluk yapmalarına daha az fırsat verdiğimiz, sürekli o kurstan o kursa taşıdığımız çocuklarımız, apartmanda dört duvar arasında sürekli bilgisayar ve televizyonla zaman geçirdikleri için de kısa sürede birer ergen gibi davranıyorlar.
  Çocukların erken yaşlarda ergenlik dönemine girmeleri bir takım sakıncaları da beraberinde getiriyor. Çocuk, enerjisini yanlış yere kanalize edebiliyor, depresyona girebiliyor, maddi ve manevi alanda doyumsuz olabiliyor, ruhsal ve bedensel olarak hiç de hazır olmadıkları bir cinsel deneyim yaşayabiliyor, kısa boylu ve aşırı kilolu olabiliyor, çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyorlar.

  Devamı 2005 Ekim sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz