Diğer
  Ana SayfaHaberErkekler, eşleri daha fazla kazandığında strese giriyor!

  Erkekler, eşleri daha fazla kazandığında strese giriyor!

  -

  İlişkilerdeki paranın zaman zaman yönetilmesi zor olabiliyor. Ancak Bath Üniversitesi’ndeki araştırmaya göre bu durum daha önce düşündüğümüzden daha karmaşık. Erkeklerin, kadının aile gelirinin yüzde 40’ından fazlasına katkıda bulunması durumunda stresli hissettikleri ortaya çıktı. Kültürel erkeklik fikri, tek neden olmasa da bu durumun ana nedeni.

  Araştırmanın ana özetleri şu şekilde:

  • EKONOMİK BAĞIMLILIK NE KADAR ÇOK OLURSA STRES O KADAR ARTIYOR

  Bath Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kız arkadaşı veya eşi evdeki gelirin yüzde 40’ından fazlasına katkıda bulunduğunda erkekler arasındaki stres artıyor. İlişki doğrudan orantılıdır: Eğer erkek kadına ekonomik olarak bağımlıysa, psikolojik bozuklukların seviyesi de daha yüksektir.

  Sonuca Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan ve 15 yıl boyunca evli veya birlikte yaşayan 6.000’den fazla çiftin durumunu takip eden başka bir çalışmadan veri çıkartıp analiz edildikten sonra varıldı. Bu arada stres seviyeleri üzgün, endişeli, huzursuz, umutsuz ve değersiz hissetmeye göre hesaplandı.

  • ERKEKLİK VE GÜÇ DENGESİZLİĞİ FİKRİ 

  Bu bağlantının nedenlerinden biri, ataerkil bir kültürde yaşamak. Araştırmanın akademisyeni Joanna Syrda, “Nesiller boyunca, birçok kültürde, erkeklerin ailede birincil gelir sağlayıcısı olması ve erkekliğin bu beklentiyi yerine getirmesi ile büyük ölçüde bağlantılı olduğu yönünde bir beklenti var” diyor. “Eşin gelir tarafında bir değişiklik olduğunda, erkeklerin yüksek düzeyde psikolojik sıkıntı yaşayabilecekleri anlamına geliyor” diye ekliyor.

  - Advertisement -
  • HER KURALIN BİR İSTİSNASI VARDIR

  Erkeklerde stres ve ekonomi dengesinde ancak bir istisna bulunuyor. Bu, kadının evlenmeden veya birlikte taşınmadan önce daha yüksek bir gelire sahip olması durumunda olur. Bu durumda, gelecekte mevcut ve potansiyel gelir açığı önceden bilinir ve bu durumu hafifletebilir.

  • GELİR ORANI ANAHTAR

  Araştırma, erkekler için ailenin tek mali kazananı olmanın aynı zamanda stres oluşturduğunu, ancak çifte daha az para katkıda bulunan kişi olma pozisyonunda olmadıklarını ortaya koydu. Bu durumun sebebi sorumluluk ve baskının önemli düzeyde kaygı ve sıkıntıya neden olması.

  • CİNSİYETLER ARASI ÜCRET FARKINI ORTADAN KALDIRMADA YAVAŞ İLERLEME

  Eşitliğe doğru en fazla ilerleme kaydeden ülkeler İzlanda, Norveç, İsveç ve Finlandiya’dır. Bath Üniversitesi’nin araştırmalarının yapıldığı ülke olan Amerika Birleşik Devletleri 51. sıradadır. Bununla birlikte, kadınların eşlerine oranla kazandıkları ücret yavaş yavaş artmaktadır: 1980’de evli kadınların sadece yüzde 13’ü eşlerinden daha fazla kazanmıştır. 2000’de bu rakam yüzde 25’e ulaştı ve 2017’de yüzde 31 oldu.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz