Diğer
  Ana SayfaİlişkiErkekler ne istiyor kadınlar ne yapıyor?

  Erkekler ne istiyor kadınlar ne yapıyor?

  -

  Bugünlerde kime sorsanız ilişki kuramamaktan şikayet ediyor. Erkekler istedikleri gibi bir kadın bulamıyor, kadınlar ise erkeklerin ciddi ilişkiden kaçtıklarını söylüyor. Birimiz Mars’tan birimiz de Venüs’ten olunca ortak noktada buluşmak zor oluyor. Peki kadınlar ne yapıyor da erkekler kaçıyor? Cevabı bu yazıda saklı…

  Beyaz atlı prensi arayıp duruyorsunuz ve sonunda istediğiniz erkekle tanışıyorsunuz. Siz gelinliğinizi tasarlamaya başlarken yakışıklı prensiniz ya birkaç hafta sonra ortadan kayboluyor ya da aşkı yatağa girince bitiyor. Siz günlerce ‘Ben ne yaptım da hayallerimin erkeği kaçtı?’ diye kendinizi yiyip bitirirken biz de formsanté olarak ilişki danışmanı Psikolog Mustafa Topkara’ya ‘Erkekler neden değişti ve artık ne istiyorlar?’ sorusunu yönelttik. İşte cevaplar!

  Erkekler artık ‘yedekleme modeli’ni tercih ediyor
  Geçmişte erkekler bugünün modern erkeğinden farklı davranıyordu. Psikolog Mustafa Topkara, şimdi ise erkeklerin hem sosyal hem özel hayatlarında ilişki yaşama biçimleri yani bağlanma nedenleri arasında belirgin farklar bulunduğunu belirtiyor ve “Önceleri erkeğin ayrılıklar konusunda daha temkinli hareket ettiğini, bugünün erkeğinin ayrılıklara daha yakın olduğunu söyleyebiliriz” diyor. Geçmişte erkekler için birlikte olduğu kadının kendisinden sonra başka biriyle olması kabul edilemez bir durumken bugün daha olası bir durum olarak algılanıyor. Psikolog Topkara, “Günümüz erkeği diye tabir ettiğimiz modern erkek, ilişkiye kolay başlıyor. Ancak, iş ciddiye bindiğinde ilişkiden kaçınma duygusu oluşuyor ve buna bağlı olarak kaçınma davranışları ortaya çıkıyor. ‘Yedekleme’ modern erkeğin bağlanma sürecinde önemli bir figür. Mevcut ilişkiyi yedek başka ilişkilerle sürdürüyor, olası olumsuzluğa karşı yedek ilişkiyi ihtimal olarak kenarda tutuyor. Bu durum erkeğin ilişkiden kaçmasını hızlandırıyor, kolaylaştırıyor, ilişki için çaba harcamasını engelliyor. Erkeğin bağlanmaktan kaçmasının nedeni ise acı çekme korkusu oluyor. Bu korku, bazı erkeklerde özgürlüğü yitirme, benliğini kaybetme korkusu olarak da kendini gösteriyor. Erkek acı çekmeyle ilgili korkuları yüzünden bir ilişkiye kendini bırakmaktan kaçınıyor. Her erkek için bu söylenemez ama sıklıkla görülen bir eğilim olduğunu da belirtmek gerekiyor. Mevcut ilişkisinin yedeği olmayan erkekler, kendilerini ilişkiye daha kolay bırakıyorlar” diyor.

  ekim-2012-iliski-resim-2Tek kadına bağlanmaktan kaçıyor
  Erkeklerin bağlanma sorununun altında anneden ayrıldığı dönemde yaşadığı travmaların önemli payı bulunuyor. Sorun ise tek kadına bağlanmak değil, bağlanmanın kendisi oluyor. Erkeklerin bir kısmı ayrılık acısından kaçtığı için bağlanamıyor. Bazı erkekler için ise kadınlarla olan ilişkileri kendine güven aracı oluyor. Bu erkekler için karşı cinsten görülen değer, beğeni ve talep edilme eksik olan özgüveni tolere ediyor ya da hayatla ilgili kaygı bununla gideriliyor. Bu durum erkeği karşı cinsin beğenisine, kabul edilmeye bağımlı hale getiriyor. Diğer kadının beğenisini kaybetmemek için tek kadına bağlanmaktan kaçınıyor. Bu noktada da kadınlarla olan ilişkileri bir savunma mekanizması olarak kullanılıyor. Karşı cins tarafından ne kadar çok istenir ve sevilirse, erkek kendini o kadar kabul edilir ve sevilir buluyor. Bağlanma sorunu ise temelde, ‘çözümlenmemiş anne ilişkisi’ olarak tanımlanıyor. Bu ilişki çözümlenmediği sürece bağlanmaktan kaçınan erkeklerin hayatı arayışla geçiyor.

  - Advertisement -

  Erkekler nasıl bir kadın istiyor?
  Psikolog Topkara, “Modern erkeğin kafası karışık. Ne istediğini kendisi de bilmiyor. İstediği şeylerin sorumluluğunu almaktan kaçınıyor. Hep yalnız kalacağından, bağlandığı bir ilişkisi olmayacağından kaygı duyan, hayıflanan erkek hastama, ‘Bağlanmak istiyor musun?’ diye sorduğumda ‘Hayır’ demişti. Bu çelişki erkeğin kafasındaki karışıklığı gösteriyor. Erkeğin beklentileri kısaca şöyle: En önde gelen talebi kendine güveninin, hayatla ilgili kaygılarının karşı tarafça dindirilmesi. Erkek için para kazanamamak, mesleğini kaybetmek varlığını devam ettirememe kaygısının dışında bir kişilik meselesi. Bu yüzden ekonomi erkek için çok daha derin bir kaygı alanı. Erkeklerin dışarıdan güçlü görünmelerine aldanmayın; en ışıltılı mesleği olanlar, zengin olanlar bile hayatla ilgili yoğun kaygı yaşıyor. Kaygılanmayı zayıflık olarak gördükleri için kaygılandıklarını ne kendine itiraf edebiliyor ne de başkasına. Bu kaygıları giderecek tüm olumlu yaklaşımlar erkeği ilişkiye bağlıyor. Onu mesleki olarak, kişilik olarak, başarı olarak takdir etmek erkeğin kaygılarını dindiriyor, kendini daha güçlü hissetmesini sağlıyor. Bir başka beklentisi kendini bir erkek olarak değerli hissetmek oluyor” diyor.
  Kendi cinsiyle rekabetin uzantısı olarak, erkek güzel bir kadın istiyor, başka erkekler tarafından talep edilen bir kadın istiyor ancak bu kadının aynı zamanda sadece kendisine ait olduğunu bilmek istiyor. Modern erkeklerin özgürlüğüyle ilgili sorunu oluyor. Özgürlüğüne yapılan her baskı, onun ilişkiye ait duygularını azaltıyor, heyecanını yitirmesine neden oluyor. Bir başka nokta ise, erkek, ilişkide bir kadının varlığını hissetmek istiyor. Her söylediğine ‘evet’ diyen bir kadını istemiyor. Kadının, erkeğin sevgisini kazanmak ya da ilişkiyi kaybetmekten korktuğu için kendi sınırlarını çiğnetmemesi, kendi hassasiyetlerinden, kendi yaşamından vazgeçmemesi gerekiyor. Erkek bu durumdan rahatsız olsa da, içten içe bundan hoşlanıyor ve ilgisini çekiyor. Karşısında birinin varlığını hissediyor. Karşısındakinin varlığını hissederken, bir yandan da kendi varlığını hissediyor.
  Kaygı hali erkeğin ilişkiye karşı ilgisini açık tutuyor. Kadının erkeğe şunu hissettirmesi gerekiyor: “Benim için önemlisin, ama vazgeçilmez değilsin.” Çoğu zaman bunu yapmakta zorlanılıyor, vazgeçilmez olmadığını hissettirirken, karşımızdakine kendini değersiz hissettirebiliyoruz. Ya da ona kendini önemli hissettirmek, sevildiğini göstermek isterken, vazgeçilmez olduğu hissettirilebiliyor. Bunlar kişinin ilişkide kendisi gibi olamamasının sonuçları ve ilişkilerde sorun yaşanmasına neden oluyor. Erkek böyle bir durumda ya kendini önemsiz hissediyor ve ilişkiden uzaklaşıyor ya da vazgeçilmez olduğunu hissedip, arzusunu kaybediyor.

  Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz