Diğer
  Ana SayfaSağlıkErkeklerde meme problemi (Jinekomasti) nedir, nasıl yapılır?

  Erkeklerde meme problemi (Jinekomasti) nedir, nasıl yapılır?

  -

  Estetik Plastik Ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Diren Çelik çoğu erkekte görülen meme problemine ilişkin önemli bilgiler verdi.

  JİNEKOMASTİ KİMLERE YAPILIR?

  Erkeklerde ergenlik sonrası dönemde veya kilo alıp verme gibi durumlarda jinekomasti diye adlandırdığımız meme oluşumu görülebilmektedir. Ergenlik sonrası daha çok meme kitlesinden yoğun bir doku görülürken, kilolu hastalarda yağ dokusu baskınlığı görülür.

  ALTERNATİF YÖNTEMLER

  Jinekomasti düzeltilmesinde tek çözüm ameliyattır.

  AMELİYAT ÖNCESİ

  Öncelikli karar verilmesi gereken kullanılacak yöntemdir. Meme kitlesi baskın hastalarda cerrahi olarak bu dokunun çıkarılması (subkutan mastektomi) gerekir. Eğer yağ dokusu baskınsa sadece laser liposuction yeterli olacaktır.

  Ameliyat öncesinde 6 saat boyunca su, yemek ve sigara kullanılmaması gerekmektedir. Ameliyat saatinde ise hasta, yatağında yapılan ilacın verdiği rahatlıkla ameliyathaneye indirilir ve genel anestezi altında operasyon tamamlanır.

  - Advertisement -

  AMELİYAT TEKNİĞİ

  Subkutan mastektomi meme başının alt sınırında yapılan yarım ay şeklinde kesi ile yapılır ve tüm meme dokusu bu yolla dışarıya çıkarılmış olur. Her iki meme için drenler yerleştirilir.

  Laser liposuction için ise her meme için ikişer delik kullanılır ve yağlar dışarı çekildikten sonra laser yardımıyla cilt sıkılaştırılır.

  AMELİYAT SONRASI

  Ameliyattan 4-6 saat sonra hastaneden taburcu olmak mümkündür. Ameliyat sonrasında nadiren ağrı görülebilir, bunlar da  ağrı kesiciler yardımıyla kesilir. Ameliyat sonlandırılırken giydirilen atlet şeklindeki korse 1 ay boyunca kullanılmalıdır.  Göğüs bölgesinin tam olarak şekil alması yaklaşık 2 ay sürecektir.

  Sonuç olarak, kolay bir sürecin sonunda, arzu edilenden sonuca ulaşılmış olur.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz