Diğer
  Ana SayfaİlişkiErkekleri anlama kılavuzu 'Erkekler neden kadınları çıldırtır?'

  Erkekleri anlama kılavuzu ‘Erkekler neden kadınları çıldırtır?’

  -

  Erkeklerle ilgili en sık dert yandığınız konulara bir de uzman gözüyle bakın. Sık sık biyolojik farkılıklarına sığınan erkeklerin hangi durumlarda haklı olabileceklerini bir kez daha düşünün…

  John Gray 90’lı yıllarda çok satan o kitabı yazdığından beri erkekler ve kadınların farklılıklarını dile getirirken hep şöyle diyoruz; Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten… Bu ifade birçok şeyi özetlemeye yarasa da tam olarak neden bahsettiğimizi bilemiyor, konu kendimize, eşimize ve ilişkimize geldiğinde bu farkı anlamakta güçlük çekebiliyor, bu temel farklılıklar nedeniyle birbirimizi kırıyor hatta ilişkilerimizi bitirebiliyoruz. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Psikiyatrist Defne Eraslan, erkekler ve kadınların beyin yapılarının ve duyguları işleme biçimlerinin farklı olduğunu ve bu farkın evrimsel olarak üstlenmek zorunda olduğumuz görevler nedeniyle ortaya çıktığını belirtiyor. Günümüzde kadınlar iş hayatının içinde her geçen gün daha fazla yer almaya başlasalar da insanlık tarihi boyunca öncelikli görevi çocuk doğurmak, ona bakabilmek ve onun duygularını anlayabilmek olan kadınlar diğer insanların ve tabii erkeklerin duygularını okumakta çok daha başarılı oluyor. Evrimsel olarak eve yemek getirmek ve evi korumakla görevli olan erkekler ise düşünmekten çok yapmaya odaklı davranıyor. İlk çağlardan bugüne yaşam tarzlarımız hızla değişse de bu temel özelliklerimizi hala sürdürüyor olmamız kadın-erkek arasındaki temel farkı oluşturuyor. Kadınların anlamakta zorlandığı bazı erkek davranışları hakkındaki sorularımızı yanıtlayan Psikiyatrist Defne Eraslan, şu uyarıyı yapmayı da gerekli buluyor; erkek ve kadın davranışları hakkında bazı genellemeler yapsak da her insanın kişiliğinin farklı olduğunu ve her ilişkinin kendine ait kuralları bulunduğunu kesinlikle unutmamak gerekiyor.

  NEDEN SESSİZCE ÇEKİP GİDERLER?
  Bir ilişkide aniden çekip giden erkeklerin kişisel olarak farklı nedenleri olmakla birlikte birçok erkek bunu bağlanma korkusu ile yapıyor. Doğal farklılıkları nedeniyle bir insana tamamen bağlanıp, kendini tek bir kişiye verip her şeyden vazgeçmek erkeklere çok daha zor geliyor. Öte yandan evlenmeyi daha ileri yaşlara erteleyebilen erkeklerin üzerinde kadınlar kadar fazla evlilik baskısı olmaması da bağlanmalarını zorlaştırıyor. İlişkinin ciddiye gittiğini gören ya da bu konuda kadının ileriye dönük talepleriyle karşılaşan erkek ayrılmayı tercih edebiliyor. Duygularını ifade etmekte zorlanan erkek, neden ayrılmak istediğini kadına açıklamak yerine ‘Kırmak istemiyorum, nasıl olsa anlar’ diyerek ortadan kaybolabiliyor ancak bu davranışın çok daha kırıcı olduğunu düşünemiyor. Psikiyatrist Eraslan, bağlanmaktan korkan kadınların sayısının da son yıllarda hızla arttığının altını çiziyor.

  NEDEN ŞİDDETE DAHA EĞİLİMLİLER?
  Erkeklerin şiddet eğiliminin hem biyolojik hem toplumsal olduğunu belirten Psikiyatrist Defne Eraslan, “Şiddet öğrenilen bir davranış. Erkek çocuk büyüdüğü evde ‘Öfkelendiğin zaman şiddet uygulayarak duygularını ifade edebilirsin ve bir kaybın olmaz’ mesajını alıyorsa kendi hayatında da şiddet uygulamanın doğal olduğunu ve bundan dolayı bir ceza almayacağını düşünüyor. Babasının sinirlendiğinde annesine vurduğunu gören çocuk bunu normal bir davranış olarak öğreniyor, sorgulamıyor. ‘Erkektir döver, kocamdır döver’ anlayışı devam ettikçe şiddet nesilden nesile aktarılıyor. Bu nedenle şiddetin kabul edilemeyeceğini ve bir cezası olduğunu bilmek çok şeyi değiştiriyor” diyor.

  - Advertisement -

  NEDEN DUYGULARI HAKKINDA KONUŞMAZLAR?
  Beyin yapıları ve olayları inceleme şekilleri biz kadınlardan farklı olan erkekler, duygularını ifade etmekte zorluk çekiyor ve bu konuda açık olmamayı tercih ediyor. Buna ilaveten toplumdaki “Erkek adam ağlamaz, erkek adam şikayet etmez” şeklindeki yetiştirme tarzı çocukluktan itibaren kendilerini ifade etme konusunda erkeklerin kısıtlanmalarına neden oluyor. Psikiyatrist Eraslan, bu durumdan şikayetçi olan kadınların öncelikle erkeklerin duygularını bizim kadar açık anlatmayabileceklerini kabul etmeleri gerektiğini belirtiyor ve ekliyor; “Eğer beraber olduğunuz erkeğin duygularını anlamıyorsanız ve bu durum ilişkinizde zorluklara neden oluyorsa ondan daha açık olmasını talep etmelisiniz. Ancak bunu yaparken asla ‘Sen anlatmıyorsun, benimle konuşmuyorsun, demek ki beni sevmiyorsun’ gibi çıkarımlar yapmayın. Aksi taktirde erkek savunmaya geçiyor ve duygularını anlamak daha da zorlaşıyor.” Eraslan, kadınların kendi hislerini anlatarak iletişim kurmalarını yani ‘Ben böyle hissediyorum, bu konuyu nasıl çözelim, sen ne düşünüyorsun?’ gibi ifadeler kullanmalarını öneriyor. Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz