Diğer
  Ana SayfaİlişkiErken boşalma mercek altında: İlk 1 dakikaya dikkat

  Erken boşalma mercek altında: İlk 1 dakikaya dikkat

  -

  Ci̇nsel hayatın en büyük kâbuslarından biri olan erken boşalma sorunu, tedavi̇ ediğinnde ilişkilerin sonunu getirebiliyor. Peki erken boşalma nedir, nedenleri nelerdir? Erken boşalma problemiyle nasıl baş edilir? Geciktirici ilaçlar erken boşalmada etkili mi? Erken boşalmanın tedavisi var mıdır? İşte erken boşalma problemiyle ilgili merak edilenler Formsante arşivinden (2010) derledik.

  Erken boşalma, erkeklerin yaşadığı cinsel sorunlar arasında ilk sırada yer alıyor. Erkeklerin neredeyse üçte biri erken boşalma sorunu yaşıyor. Kalan üçte ikisinde ise hayatlarının belli bir döneminde bu sorun yaşanabiliyor. ABD’de 7 bin erkek arasında yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerin yüzde 70’i erken boşalma sorunu yaşıyor. Bu erkeklerin beşte biri ilişkinin ilk dakikasında, yüzde 62’si ise 1-5 dakika içerisinde boşalma olduğunu belirtiyor.

  ERKEN BOŞALMA KAÇA AYRILIR?

  Erken boşalma sorunu, hayat boyu devam eden ve sonradan gelişen erken boşalma olarak iki gruba ayrılıyor. Hayat boyu devam eden erken boşalma, ilk ilişkiden itibaren var olan bir durum. Ailesel özellik gösterebiliyor. Bu hastaların yüzde 90’ının ailesinde de erken boşalma hikâyesi oluyor. Sonradan gelişen erken boşalmada ise, önceleri böyle bir sorun olmuyor. Sonradan gelişen erken boşalmaya, idrar yollarına ait enfeksiyonlar, cerrahi girişimler veya psikolojik sorunlar yol açabiliyor.

  ERKEN BOŞALMA NEDİR?

  Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Alıcı, erken boşalmada yaşanan sorunları şöyle açıklıyor. “Kişi, belli bir zaman diliminden önce boşalır, boşalmasını kontrol edemez ve bu durum kişide olumsuz etkiler yaratır.” Uluslararası Cinsel Tıp Derneği’nin (ISSM) erken boşalma tanımıysa şöyle:

  - Advertisement -

  Kişide gerginlik, kaygı veya hayal kırıklığı yaratan, ilişkilerin hemen hepsinde veya tamamında boşalmayı geciktirememek ve ilişkinin ilk bir dakikası içerisinde ya da ilişki başlamadan boşalma durumu.”

  ERKEKLERİN YAPTIĞI 10 SEKS HATASI

  HER ZAMAN OLMAYABİLİYOR

  Erken boşalma zaman zaman olduğunda bu bir sorun olarak kabul edilmiyor. İlişkilerin yarısından fazlasında erken boşalma oluyorsa ya da bu durum hem erkekte hem de kadında mutsuzluk yaratıyorsa sorun olmaya başlıyor. Prof. Dr. Bülent Alıcı, “Kadın tarafından pasif ya da aktif olarak eleştirilen erkekte; özgüven kaybı, gerginlik, sertleşme sorunu ya da istek azlığı gelişebiliyor. Aynı şekilde erken boşalma nedeni ile ön sevişmenin kısa tutulduğu durumda, kadında istek azlığı ya da orgazm olamama görülebiliyor” diyor. Erkeğin kendini cinsellik açısından kadına karşı aşırı sorumlu hissetmesi, gerginlik yaratarak erken boşalmaya yol açabiliyor. İlişki sırasında uyarının aralıklı artırılıp, azaltılması ile boşalma kontrol edilebiliyor. Kadının yaklaşımı ile ilgili bir durum olabileceği için, erken boşalma bazen yaşanıyor, bazen de yaşanmıyor.

  GECİKTİRME İÇİN VERİLEN İLAÇLAR ETKİLİ Mİ?

  Erken boşalma erkeği ve kadını eşit düzeyde etkiliyor. Dolayısıyla tedavi başlangıcında kadın ve erkeğin beraberce hekime başvurması, takip edilecek tedavinin şekli ve süresi konusunda bilgilenmeleri, tedavi başarısı ve uyumu için çok önemli. Boşalma zamanını kontrol altına alma ödevleri beraber yapılmalı. Bu ödevler sırasında cinsellik sırasında haz alma yöntemleri geliştirilmeli. Sadece erkeğe yönelik tedavide sonuç yeterince başarılı olmayabiliyor.

  Örneğin, erkeğe geciktirme için verilen ilaçlar önce etkili olabiliyor, ilacı bıraktığında ise sorun tekrarlanıyor. Ayrıca tedavinin şekli konusunda kadının bilgisi olmadığından tedaviye uyum ve sabır konusunda zorluk yaşanabiliyor. Etkin bir tedavi, kadın ve erkeğin birlikte ele alındığı, hem tıbbi hem de davranış tedavisinin birlikte uygulandığı durumda gerçekleşiyor.

  SEKS HAYATINIZI TEST EDİN

  ERKEN BOŞALMA SORUNU TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

  Öncelikle gerginlik, kaygı ve hayal kırıklığı yaratabiliyor. Sonuçta cinsellikten uzaklaşmak ya da sertleşme kalitesinde azalma gibi çözümü daha da zorlaştıran durumlar ortaya çıkabiliyor. Kadın açısından ise ilişkide tatminsizlik; cinsel istekte azalmaya hatta cinsellikten uzaklaşmaya yol açabiliyor. Kadın ve erkek arasında sosyal ilişkide bozulma
  da görülebiliyor.

  TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

  Prof. Dr. Bülent Alıcı, tedavilerin en etkilisinin tıbbi, lokal ilaç uygulamaları ve davranış tedavileri olduğunu belirtiyor. Tıbbi tedavi olarak serotonin geri alım engelleyicileri (SSRI) kullanılıyor. Bu ilaçların yan etkilerinden yararlanılarak boşalma süresi uzatılabiliyor. Kısa etkili ve yan etkileri az olan yeni bir SSRI (dapoxetin) de kullanılabiliyor.

  Lokal ilaç uygulamaları olarak penise sürülen ya da sıkılan özel krem ve spreyler de etkili olabiliyor. Davranış tedavisi ise boşalma hissinin kontrolü için etkin ve kalıcı çözüm yaratabilen diğer
  bir tedavi şekli.

  HANGİ POZİSYON ERKEN BOŞALMAYI GECİKTİRİR?

  Cinsel ilişki sırasındaki pozisyon da çok önemli. Bazı pozisyonlarda örneğin üstte olduğunuz klasik birleşme pozisyonunda boşalma geciktirilemeyebiliyor. Daha rahat pozisyonlarda, örneğin sizin altta olduğunuz, eşinizin üstte olduğu pozisyon, boşalmanın gecikmesini sağlayabiliyor. Erken boşalma için tavsiye edilen bir diğer yöntem de, erkeğin boşalma anına yaklaştığında penisin ucunu iki parmağı arasında sıkması ve bir süre bekleyerek gevşemesi…

  Bu yöntem uygulanırken bekleme anında derin nefes alınabilir. Zamansız bir boşalmayı engellemek istiyorsanız, o an başka şeyler düşünmeye de çalışabilirsiniz. Örneğin içinizden sayı sayabilir ve bir süreliğine de olsa cinsel heyecandan düşüncelerinizle uzaklaşabilirsiniz. Bu da boşalmanın doğru zamanda yaşanabilmesi için etkili bir yöntem olarak kabul ediliyor.

  MASTÜRBASYON ERKEN BOŞALMAYI TETİKLER Mİ?

  Çok fazla mastürbasyon yapmak da erken boşalmayı tetikleyebiliyor. Özellikle küçük yaşlardan itibaren mastürbasyon yapıyorsanız cinsel ilişkide problem yaşayabilirsiniz. Çünkü kendi kendini tatmin etmeyi öğrendiğinizde tek amaç tatmin olmak oluyor. Bu bir alışkanlık haline geldiğinde ise cinsel ilişki sırasında da sadece boşalmayı düşünebiliyor ve erken boşalabiliyorsunuz.

  ERKEKLERİ CİNSELLİKTEN NE SOĞUTUR? BU NEDENLERE DİKKAT!

  FORMSANTE 2010  1 Yorum

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz