Erken doğum ya da düşük tehlikeniz var mı?Test edebilirsiniz!

0

Modern tıp artık pek çok riski tespit edebiliyor. Erken doğum ve düşük tehlikesi de bunlardan biri. ABD’li bilimadamları iki yıl içinde, hamileliğin 20. haftasından önce uygulanabilecek bir tarama testini uygulamaya koyacak. Erken doğum riskini yüzde 99 belirleyebilen bu testi anne adayları için araştırdık…

Hamile olduğu müjdesini almak pek çok anne adayı için keyifli bir dönemin başlangıcıdır. Bu dönem boyunca çekilen sıkıntıların, alınan kiloların hiçbir önemi yoktur kadın için. Annelik içgüdüsüyle her şeye razıdır. Ancak hamilelik aynı zamanda endişelerin duyulduğu bir dönemdir. Ya beklenmedik bir gelişme olur da bebeğe bir şey olursa? Düşük ve erken doğum riski, düşünmek istemese de her anne adayının beynini kemirir.
Tıp dünyasındaki baş döndürücü gelişmelere rağmen her iki soruna fazla bir çözüm üretilmedi henüz. Ancak bu konuda tıp yine de çaresiz değil. Örneğin bazı merkezlerde uygulanan fibronektin testi, erken doğum sancısı veya rahim kasılmalarından yakınan anne adaylarının 2 hafta içinde doğum yapıp yapmayacağı konusunda yol gösteriyor. Özellikle son birkaç yıldır, daha önceki hamileliğinde erken doğum yapan anne adaylarına yüksek dozda verilen progesteron hormonu tedavisinden de çok iyi sonuçlar alınıyor. Gelişmeler bununla da sınırlı değil. Görüşlerini aldığımız uzmanlar, yakın bir gelecekte tüm anne adaylarına uygulanabilecek olan tarama testi sayesinde, erken doğuma karşı artık çaresiz kalmayacakları müjdesini veriyorlar. Biz de hem bu tarama testinin ne olduğunu araştırdık hem de Türkiye'deki mevcut durumu sorduk.

Devamı 2005 Temmuz sayısında…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here