Diğer
  Ana SayfaGüzellikEstetik hatalar

  Estetik hatalar

  -

  Her halinden estetik olduğu belli olan Pinokyo burunlar, “ben silikonluyum” diye bağıran dudaklar, bir kökten sekiz telin fışkırdığı, yeni ekinlerin bittiği tarlalara benzeyen kafalar ve maske gibi gergin yüzler… Tüm bunlar hatalı estetik ameliyatların kötü sonuçları… Peki güzelleşmek isterken çirkinleşmemek için ne yapmalı?

  Elif Duran

  Güzelleşmek isterken çirkinleşmek herhalde bir insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri. Beğenmediği burnundan, hiç sevmediği kırışıklarından kurtulmak için maddi ve manevi pek çok zorluğu göze almış birisinin eskisinden bile kötü sonuçlarla karşılaşması son derece yıkıcı. Ama pek de nadir rastlanan bir durum değil. Hepimiz etrafta pek doğal olmayan, hoş görünmeyen, estetik ameliyat geçirmiş olduğu her halinden belli olan kişilere rastlayabiliyoruz.
  Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem Tezel bu durumun başlıca sebebinin kişilerin uzman olmayan doktorlara başvurması olduğunu belirtiyor. Bu yüzden de, estetik ameliyat olmayı planlayan herkese doktorlarını iyi seçmelerini ve onlara Türk Plastik Cerrahi Derneği ya da Estetik Cerrahi Derneği üyesi olup olmadıklarını sormaktan çekinmemelerini tavsiye ediyor. Ve uzman olmayan hekimler tarafından yapılmış hatalı ameliyatlara sık sık rastladığını, örneğin burnunda hiç kıkırdak ve kemik kalmamış bir hastayla bile karşılaştığını anlatıyor. Hatalı yapılan estetik operasyonların sonucu her ne kadar ürkütücü boyutlarda olabilse de ikinci bir operasyonla düzeltilmeye çalışılıyor.

  Burun Estetiği

  Doç. Dr. Erdem Tezel, burun operasyonlarında rastlanan en büyük hatanın hiç doğal olmayan, çok fazla kalkık, yüze uyumlu olmayan ve bakıldığında ameliyatlı olduğu açıkça belli olan burunlar olduğunu belirtiyor.
  Bunun önemli bir nedeninin de burun ameliyatlarının bazen plastik cerrah olmayan hekimler tarafından yapılması olduğunu anlatıyor. Estetik ameliyat yaptırıyor olmaktan çekinen bazı hastalar, çevredekilere "estetik yaptırmıyorum, burnumdaki nefes alma problemini gideriyorum" diyerek, plastik cerrah olmayan doktorlara burun estetiği yani rinoplasti ameliyatı için başvuruyorlar. Tabii, alınan sonuçlar o kadar tatmin edici olmuyor.

  Dudak dolgunlaştırma

  Kalın dudaklar güzelliğin olduğu kadar gençliğin de simgesi. Ancak kalın dudaklı olmak demek, üst dudağın alt dudaktan daha ileride olduğu manzara anlamına gelmiyor. Doç. Dr. Erdem Tezel, hastaların artık bilinçlendiğini ve dudak dolgunlaştırmak amacıyla kendilerine başvurduklarında, daha doğal dudaklar istediklerini söylüyor. Dudak dolgunlaştırmak amacıyla kişinin kendi dokusu kullanılabileceği gibi hyalüronik asit gibi doğal maddeler de kullanılabiliyor.

  - Advertisement -  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz